Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kto jest winien? O planach zamknięcia SP4 w Cieszynie

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych doszło do dość emocjonalnego starcia burmistrz Cieszyna, Gabrieli Staszkiewicz oraz rodziców dzieci, które uczą się w Szkole Podstawowej numer 4 w Cieszynie. Jego źródłem były, rzecz jasna, plany zamknięcia tej placówki edukacyjnej do września 2020 roku. Dlatego też warto sobie zadać pytanie: kto jest winny tej całej sytuacji? Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna.

Na wstępie zaznaczę, iż ów tekst, poza odpowiedzią na pytanie zadanie w tytule, ma za zadanie pokazanie okoliczności sporu, różnych jego aspektów i możliwych konsekwencji. Dodam także szczyptę prywaty - jako autor tekstu wprawdzie mieszkam w Cieszynie, jednak w swojej pracy dziennikarskiej nie piszę zazwyczaj o kwestiach związanych z nadolziańskim grodem. Taka sytuacja, przynajmniej w opinii mojej oraz moich przełożonych, daje mi nieco szersze spojrzenie na problem ze Szkołą Podstawową numer 4.

Aby dobrze przyjrzeć się całej sytuacji, powróćmy do wydarzeń, które rozegrały się we wtorek w Urzędzie Miejskim w Cieszynie. Na chłodno widać, że doszło do swoistej konfrontacji, albo inaczej: zderzenia odmiennych poglądów. W skrócie można napisać: jest to konflikt stanowiska A (zamykamy szkołę) i stanowiska B (nie zamykamy szkoły). Zanim jednak przyjrzymy się stronom konfliktu, warto zastanowić się, czym on tak naprawdę jest?

Edmund Wnuk-Lipiński, wybitny polski socjolog, który często bywa zmorą wszystkich studentów m.in. politologii, konflikt definiuje jako zjawisko społeczne, w którym uczestniczy minimum dwóch aktorów społecznych. Aktorem nazywa się podmiot, którego działanie wprowadza do życia społecznego odmianę.

Co więcej, naukowiec wyróżnia aż 9 typów konfliktów społecznych:

- o charakterze jawnym bądź utajnionym
- wewnątrzsystemowy
- antysystemowy
- o charakterze aksjologicznym (co jest traktowane jako dobro, a co jako zło)
- interesów
- wokół dostępu do władzy publicznej
- na tle reguł gry (o to, jakie reguły mają obowiązywać)
- odmiennych tożsamości historycznych
- odmiennych pamięci historycznych

Zamieszczeniem tej powyższej informacji nie chcę jedynie pochwalić się zdaniem egzaminu z socjologii polityki na studiach, które kończyłem kilka lat temu. Ten naukowy wywód potraktujmy jako swoisty eksperyment, którego składnikami będą osoby i instytucje zaangażowane w spór o Szkołę Podstawową numer 4 w Cieszynie.

Na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że sytuacja ta jest konfliktem społecznym. Mamy zaangażowane dwie strony, które wprowadzają odmianę do życia społecznego. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się sytuacji z punktu widzenia stanowiska A (zamykamy szkołę).

Stoi za nim w głównej mierze burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz. Patrząc przez pryzmat jej działań można zauważyć, że konflikt ten ma charakter jawny (czego dowodem reakcja rodziców). Z pewnością jest to także konflikt interesów. Można także zaryzykować tezę, że spór ten podlega pod kategorię konfliktu o charakterze aksjologicznym (dla Gabrieli Staszkiewicz zamknięcie szkoły byłoby dobre, bo przynosi korzyść finansową dla miasta, którą można inaczej zagospodarować).

Teraz popatrzmy na sytuację oczyma rodziców, dzieci oraz kadry nauczycielskiej. Na spotkaniu komisji można było usłyszeć, że włodarz miasta podjęła decyzję w sposób utajniony (bez spotkania z rodzicami). Ci dowiedzieli się o sprawie dopiero na końcu, przynajmniej tak mówili. Z tej perspektywy także widać, że spór dotyczy interesów oraz podlega pod aspekty aksjologiczne, aczkolwiek przeciwstawne w stosunku do burmistrza (dla rodziców dobrze byłoby, gdyby dzieci mogły chodzić do szkoły). Nowym typem sporu, jaki się pojawia (dalej patrząc oczyma rodziców) jest także "konflikt wokół dostępu do władzy publicznej" - związany poniekąd z pojęciem dobra mieszkańców miasta.

Podsumujmy zatem. Jest to spór:

- interesów
- o charakterze aksjologicznym (chodzi o dobro obu stron - inaczej pojmowane, ale jednak dobro)
- wokół dostępu do władzy publicznej

Przyjrzyjmy się teraz jego stronom. Gabriela Staszkiewicz, jako burmistrz miasta, ma zdecydowanie moc sprawczą, aby sytuację rozwiązać w ten czy inny sposób. Jest w tej sytuacji "szefem", chociaż samodzielnie nie może zdecydować. Na marginesie przypomnijmy, że o likwidacji szkoły zadecydować może Rada Miejska, a taka decyzja nie jest podejmowana z dnia na dzień. Najpierw musi zostać podjęta uchwała intencyjna (w marcu br.) a następnie uchwała likwidacyjna (czerwiec 2020r.). Niemniej jednak burmistrz ma możliwość wpływu na organy samorządowe, zwłaszcza, jeśli wywodzi się z ugrupowania, które ma najwięcej radnych.

Z drugiej strony mamy rodziców, dzieci i wszystkich mieszkańców związanych z placówką. Co prawda ten aktor społeczny nie ma mocy sprawczej (w tym akurat przypadku), jednak jego siła tkwi w emocjonalnym zaangażowaniu w sprawę. Znów odrobina prywaty - jako politolog z wykształcenia, przebywając na posiedzeniu komisji odniosłem wrażenie, że przebywam na strajku. Brakowało jedynie transparentów. Niemniej jednak nastroje, postulaty oraz pytania i opinie przybyłych jasno wskazywały ich intencje.

Jak zatem zakopać topór wojenny? Oczywiście musimy mieć uwagę, jakiego on jest typu oraz znać obie jego strony. Wspomniany wcześniej Edmund Wnuk-Lipiński proponował 6 różnych rodzajów rozwiązywania konfliktów:

  • demokratyczny
  • korporacyjny
  • kooptacyjny
  • przez jednostronną inicjatywę dialogową
  • ad hoc
  • przez przemoc

Z gruntu odrzucić można (w tym przypadku) sposób korporacyjny, kooptacyjny, ad hoc oraz zakładający przemoc (to nigdy nie jest dobre rozwiązanie).

Pozostają nam zatem dwie metody: demokratyczna oraz jednostronnej inicjatywy dialogowej. Co do tej pierwszej nie ma wątpliwości - wszystko odbywa się zgodnie z prawem samorządowym, a poszczególne uchwały podlegają dyskusji i opinii publicznej. Słowem: tak to przebiega i zostanie finalnie rozwiązane.

Jeśli jednak chodzi o inicjatywę dialogową, to wyjaśnia ją w pewien zawiły sposób wypowiedź Gabrieli Staszkiewicz- do zobaczenia na spotkaniu we wtorek. Ja będę miała swoje argumenty, Państwo będziecie mieli swoje. Chociaż słowa te brzmią nieco buńczucznie, będą świetnym rozwinięciem idei.

W dialogu społecznym ważne jest, aby opierał się on na rzeczywistych danych i prognozach. Rozumiem zaangażowanie emocjonalne rodziców, to naturalna reakcja, jednak nie powinna stanowić meritum dyskusji. Pani burmistrz zaprosiła na spotkanie, na którym (tak się spodziewam) przedstawione zostaną liczby i statystyki. Być może dowiemy się, że w przypadku Cieszyna zauważalna jest globalna tendencja, która mówi o tym, że większość mieszkańców pracuje poza miastem zamieszkania i woli odwozić dzieci do szkół, które są "po drodze", a nie w centrum. Albo na przykład będzie mowa o tym, że czeka nas niż demograficzny. Lub większą wartość mają szkoły średnie i jest pilna potrzeba, aby je rozwijać.

Wszystko to są tylko hipotezy. One mogą, ale nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Moją intencją jest, aby pokazać, że rozwiązanie konfliktu musi oprzeć się na obiektywnych danych. Oczywiście, emocje są ważne, to one sprawiają, że sprawa ma rozgłos, ale podkreślę to jeszcze raz: nie mogą stanowić centrum dyskusji.

Na sam koniec zostaje pytanie: kto jest temu winien? Jak można było przypuszczać po tytule artykułu, odpowiedź brzmi: trudno powiedzieć. Rodzice z pewnością wskażą na panią burmistrz. Jako politolog jednak pozostanę bezstronny. Zaznaczę jedynie, że mieszkańcy w ostatnich wyborach postawili na zmianę władzy. Nigdy nie zakłada ona, że nowe osoby otrzymują jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki dla gminy. To zawsze jest "ten sam kawałek materiału" i każdy sternik miasta musi zdecydować, czy chce z niego uszyć sukienkę, czy spodnie. Wyborcy jednak nie mieli wpływu na sposób podejmowania decyzji o likwidacji szkoły.

Niniejszy tekst jest pewną nowością na portalu. Mam nadzieję, że wywód ten chociaż w niewielkim stopniu uporządkował dyskusję o Szkole Podstawowej numer 4 i zachęcił Was do merytorycznej dyskusji w komentarzach.

KR

p.s. Pamiętajcie, że za treść komentarzy odpowiadają sami komentujący. Jako portal Ox.pl nie ponosimy za nie odpowiedzialności. 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

72
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-25 15:16:16
berta25: Zlikwidowali PKS zlikwidowali PKP zlikwidowali Małych sklepikarzy to niech zlikwidują też szkoły będzie więcej pieniędzy dla burmistrz i jej zastępców
2019-01-25 15:22:25
berta25: Z miasta przygranicznego o dużych możliwościach robi się wiochę.!!Zlikwidowali PKS PKP Celmę wykończyli małych sklepikarzy teraz przyszła kolej na szkoły.Brawo włodarze Cieszyna zostanie więcej pieniędzy dla was
2019-01-25 15:39:12
koszor: Cieszyn wyszedł na Staszkiewicz jak Zabłocki na mydle!
2019-01-25 15:49:42
bronek91: Osobiście uważam, iż ta cała sytuacja ze szkołą/szkołami dowodzi w pierwszej kolejności braki umiejętności przywódczych. Moim zdaniem, ratusz popełnia rażące błędy, których można było uniknąć a sam problem rozwiązać bez powodowania niepotrzebnych nastrojów społecznych. Podejrzewam, iż ktoś (grupa ludzi) zapomniał, że nie znajduje się już w opozycji.
2019-01-25 16:02:56
bronek91: Do tego ta „konstruktywna krytyka”, brak odwoływania się do emocji, kto co powiedział, kto kogo lubi lub nie, domaganie się obiektywnie pojmowanych dowodów i argumentów na rzecz danego stanowiska, zwłaszcza tych wiarygodnych, zwłaszcza ze strony oponentów obecnego ratusza. Do tego wymaganie przedstawienia różnych alternatywnych sposobów rozwiązania problemu, poza jednym potencjalnym i do tego zakładanym, skutecznie utrudnia wpływanie na oczekiwane zachowanie opinii publicznej, ze strony sprawujących władzę ludzi. Społeczeństwo to nie cyferki ani zbiór bezimiennych pojedynczych ludzi jak zakładają neoliberałowie. Społeczeństwo to żywy organizm a władza powinna uwzględniać potrzeby nie tyle statystyk ile zwykłych ludzi.
2019-01-25 16:09:30
bronek91: Moim zdaniem, nawet próby rozmywania odpowiedzialności, dopatrywania się w sytuacji winy czynników zewnętrznych, czy racjonalizowanie planowania konieczności przeprowadzenie danej czynności, bez podania np. alternatyw, stanowią przesłankę pod dopatrywanie się próby wyjścia przez różne podmioty z sytuacji z twarzą, ale jest to moje prywatne zdanie.
2019-01-25 16:18:20
tom lem: Zastanawiam się o czym świadczy ten wywód naukowy (?) i także nie mogę znaleźć odpowiedzi, bo pytań zamiast ubywać - powstają. 1. Jakie są powiązania i wpływ portalu OX na fakt wyboru Pani Stasakiewicz na stanowisko burmistrza miasta? 2. Dlaczego redakcja raczy czytelników pracami socjologicznymi zamiast poczekać na wyjaśnienie sprawy we wtorek 3. Jeżeli jest mowa , że burmistrz chce "zamknąć szkołę" to jest to sytuacja o znamionach decyzji niebudującej możliwości dialogu, można raczej mówić o jego sztywnym przedstawieniu. 4. Redakcja poczuwa się do odpowiedzialności za ferment wywołany poprzednim artykułem - dlaczego - przecież była to tylko relacja ze spotkania? ( co prawda korygowana po opublikowaniu)
2019-01-25 16:24:14
M53: I tak to wygląda, jak politolog szuka winnych i bierze się za aksjologię. Panie magistrze? Doktorze? Aksjologia bada wartości, prawda, ale tych wartości w życiu człowieka jest wiele. Pan oparł swój wywód na cieniutkich założeniach, podczas, gdy należało by jednak trochę wiedzieć o wyznawanych wartościach obu stron. Już pierwsze założenie, że naczelną wartością Burmistrza jest oszczędność jest manipulacją, która prowadzi do nagonki na Burmistrza. Zresztą proszę sobie poczytać komentarze. Niech pan nie zapomina, że Burmistrz ma dziecko w szkole i jej uczucia nie są odczłowieczone. Zaś założenie, że największą wartością dla rodziców jest pozostawienie szkoły jest również manipulacją, bo stawia ich w świetle niesamowitych egoistów. Na pewno wśród nich są i tacy, którzy potrafią pochylić się nad problemem ekonomicznym być lub nie być szkoły. Mam wrażenie, że napisał pan ten artykuł "sobie a muzom", bo przy takim powiedzmy naukowym wywodzie, przyzwoicie jest jednak sprawdzić tezę na ile ona jest prawdziwa, A pan sobie swobodnie jak wróbelek, najpierw robi wielki wywód, cytuje autorytety naukowe, potem stawia pan wątpliwą tezę, oraz wątpliwe argumenty, zahacza o rzekome wartości (bez zbadania, jakie wyznaje Burmistrz, a jakie rodzicie), wszystko w sosiki "aksjologii" (ach jak to mądrze brzmi) a potem nadal swobodnie pyta: "Kto jest winien? Trudno powiedzieć". Jak na naukowca (czyżby pan za takiego się uważał?) to niezbyt naukowo pan potraktował sprawę. Nie pomogą panu słowa asekuracyjne: "Wszystko to są tylko hipotezy. One mogą, ale nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Moją intencją jest, aby pokazać, że rozwiązanie konfliktu musi oprzeć się na obiektywnych danych. Oczywiście, emocje są ważne, to one sprawiają, że sprawa ma rozgłos, ale podkreślę to jeszcze raz: nie mogą stanowić centrum dyskusji." Zrobił sobie pan tutaj niezbyt udaną wprawkę "naukową" i nie pomyślał o tym jaką falę hejtu pan wywoła. Poza tym, to nie jest "swoisty eksperyment". Nie wolno tego tak traktować. Pomijam, że pan chyba nie wie, na czym polega eksperyment w nauce- skoro już pan tak bardzo naukowo tu próbuje problem rozpisać (przecież pan doskonale wie, że eksperyment wymaga drugiej grupy porównawczej, do której wprowadza pan zmienne, więc o czym tu mowa?). Zapowiada pan następne tego rodzaju artykuły. No cóż, może one będą bardziej przemyślane i naprawdę pobudza ludzi do merytorycznej dyskusji. Ja jednak, na miejscu pana nie byłabym taką optymistką. Proszę sobie przeczytać "dyskusje" pod różnymi artykułami na OXsie. Wnioski nasuną się panu same. PS. Sam tytuł jest już bardzo niedobry- szukanie winnych? Czego winnych? Sytuacji, którą stworzyła rzeczywistość? Czy pan naprawdę wierzy, że miasto z dziką przyjemnością chce zamknąć szkołę? Ten tytuł sugeruje jedno- winne jest miasto, bo przecież nie rodzice. Czyli jest to pewien rodzaj nagonki. Pogratulować:(
2019-01-25 16:26:52
M53: Tom Lem- masz całkowitą rację,- artykuł ni przypiął, ni przyłatał, tylko mnoży niedomówienia.
2019-01-25 16:29:23
bronek91: Moim zdaniem, winny całej sytuacji jest system. In abstracto, Ludzie skupiają się na zdobyciu władzy, czymś innym jest jej sprawowanie. Składa się różnej maści i proweniencji obietnice, natomiast co z realnym programem, nie wyborczym, ale sprawowania władzy? Jak zwykle, później wszyscy skupiają się na tak nazywanych bieżących sprawach, czy kwestiach natury administracyjnej. Uważają, iż tyle wystarczy. W momencie, kiedy pojawia się problem, nasuwa się pytanie, jak należy rozwiązać….? Tymczasem społeczeństwo oczekuje tego od sprawujących władzę i równolegle domaga się uwzględnienia potrzeb najbardziej zainteresowanych. Sprawujący władzę, zamiast alternatyw, zwykle zakładają jedno rozwiązanie, a winę próbuje się przypisać czynnikowi zewnętrznemu, komuś innemu, próbuje się rozmyć odpowiedzialność. Zapominamy, iż rządzący nigdy się nie mylą, nie mają poglądów politycznych, a w zamian oczekują społecznej aprobaty za całokształt, czyli działanie i samo bycie. In abstracto, podejmowana krytyka, próbuje być przedstawiana jako „hejt” czy nienawiść „wobec osoby”.
2019-01-25 16:36:01
skuter66: Zapewne winny jest PIS.
2019-01-25 16:47:18
Mach: Zapytam, czy KR, to pan Krzysztof Rojowski z redakcji OX? Po przeczytaniu to myślę ,że nie będzie to hejt, jeżeli złoże na pana ręce wyrazy współczucia za ten socjologiczny bełkot tylko nie wiem kto jest winien tego bełkotu,Pan czy szkoła, które pana wykształciła, a może redakcja? Myślę ,że źródłem tego bełkotu , jest likwidacja szkoły SP4 i fakt ,że znalazł się Pan w redakcji OX, i nikt z pana kolegów łącznie z Panem tatką nie przeczytał przed publikacją tego bełkotu. Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna? Dalej już wytnij i w klej pański tekst Wyżej zamieszczony- zobaczy się pan w tym zwierciadle głupoty i jałowej pisaniny.
2019-01-25 16:49:39
bronek91: M53 napisane zostało „ Aksjologia bada wartości”- cytat Tak się zastanawiam, czy wiesz, co to jest aksjologia i co rzekomo bada? Dalej mylisz wyznawanie wartości z rolą społeczną. In abstracto→ Celem artykułu jest zbadanie właściwości tezy, a nie przedstawienie argumentów za danym rozwiązaniem. M53 jaki światopogląd reprezentuje konkretny włodarz? Chyba ma jakieś poglądy? M53 emocje są całkowicie nieistotne! In abstracto, przy okazji→ każdy włodarz ma być nie tyle korporacyjnym technokratą ile lokalnym autorytetem. To ludzie tworzą rzeczywistość!
2019-01-25 16:52:48
tom lem: Mach-u, uważaj bo się zabezpieczyli "Pamiętajcie, że za treść komentarzy odpowiadają sami komentujący. Jako portal Ox.pl nie ponosimy za nie odpowiedzialności. " hihi bo haha nie wypada :):):)
2019-01-25 16:55:36
bronek91: Mach: Przyzwoitość wymaga przedstawienia konstruktywnej krytyki. Powinieneś wykazać, gdzie autor artykułu się myli i uzasadnić dlaczego. Słowo „bełkot” ja również potrafię napisać. Sztuką jest wykazanie nieścisłości, zastanawiam się, czy to mach potrafisz? Tobie wypadałoby.
2019-01-25 17:01:09
Mach: Bronku, tyle i aż tyle z mojej strony wystarczy. Pisaninę zostawiam Tobie. Wiem ,że potrafisz dużo napisać na każdy temat.
2019-01-25 17:05:40
bronek91: Mach Nie na każdy temat, tylko taki, w którym czuję się na siłach. Mach, ostatnio próbowałeś zachowywać obiektywizm, myślę, iż powinieneś kontynuować taką postawę.
2019-01-25 17:36:19
tom lem: Kto jest winien? Jam niewinien. Ona winna, Ona gadać nie powinna.
2019-01-25 17:47:44
M53: Dziękuję Ci o Bronisławie za delikatne pouczenie. Stokrotne dzięki, bo mogłeś mnie zrównać z błotem:):):):) Doskonale wiem, co bada i czym zajmuje się aksjologia. Nie mnie krytykuj, tylko pochyl się nad oprawą metodologiczną tegoż wiekopomnego artykułu. I jeszcze jedno celem artykułu nie może być zbadanie tezy, bo to czy teza się potwierdzi lub nie, odpowiedź dadzą konkretne badania, przeprowadzone na konkretnej grupie badawczej, za pomocą konkretnie postawionych zadań badawczych i odpowiednio do nich wybranej metody badawczej oraz posłużenie się odpowiednimi narzędziami badawczymi. Pan postawił Tezę i bez badań starał się tu coś "udowodnić". To tak się nie da. Dziwię się, że miał odwagę takie coś zamieścić. Czyżby kompletnie miał czytelników za tumanów? Przykro mi, że musiałam się tu "wymądrzać", ale żal ......... ściska, kiedy czyta się takie teksty.
2019-01-25 17:48:19
Iwan: Pod ostatnim artykułem jw jednym z wpisów przeczytałem że miasto w szybkim tempie przeznaczyło pieniądze znanemu stowarzyszeniu. Może lepiej pieniądze przeznaczyć na szkolę niż stowarzyszeniu z którego miasto nie ma korzyści.
2019-01-25 17:51:02
Kriz: Bardzo dziękuję wszystkim za ciekawe komentarze. Chciałbym się odnieść do kilku kwestii, które się przewijają - moim celem było rozpoczęcie dyskusji na takim poziomie, jaki widać w Waszych wpisach. Dyskusji stonowanej, pozbawionej emocji w stosunku do samego wydarzenia, a ukierunkowanej na sam temat. Po drugie: sam nie jestem naukowcem i nigdy się za takiego nie uważałem. Chciałem po prostu przetestować "na żywym organizmie" jedną z teorii naukowych, którą poznałem na studiach, dość dawno temu. Sprawa SP4 idealnie się do tego nadawała. Po trzecie: Nie zapowiadałem następnych tego typu artykułów. Ten temat nadawał się na taki, a nie inny tekst, ale to nie oznacza, że teraz co tydzień będzie się pojawiały inne tego typu "wypociny", że tak żartobliwie to ujmę. Jeszcze raz dziękuję za uwagi - szczególnie użytkownikom bronek91 oraz M53. Pozdrawiam, autor.
2019-01-25 17:58:08
tom lem: No NIE Kriz: " Chciałem po prostu przetestować "na żywym organizmie" jedną z teorii... " jesteś sadysta, kręcą Cie takie "TEST".
2019-01-25 18:03:06
tom lem: No NIE Kriz: " Chciałem po prostu przetestować "na żywym organizmie" jedną z teorii... " jesteś sadysta, kręcą Cie takie "TESTY".
2019-01-25 18:16:23
Mach: Proszę sobie nie pochlebiać-osiągnięcia celu cyt..."moim celem było rozpoczęcie dyskusji na takim poziomie, jak widać w waszych wpisach"...Stawia pan tezę i jednocześnie twierdząco na nią odpowiada?? Ma Pan tupet. Większość wpisów dotyczy jałowych treści ,które nam Pan przedstawił.Nikt prawie w temacie SP-4 się nie wypowiada, nie wiem czy teoria ,która pan wspomina w ogóle istnieje i czy"test na żywym organizmie" tej tezie zaprzecza lub ją potwierdza- to dalej pańska pisanina i w tym temacie stoi Pan blisko Bronka 91. Zaryzykuję moją tezę, postawiłbym między wami znak =. Również pozdrawiam. ======================== Może zamiast tego bełkotu ,konkretne śledztwo dziennikarskie w sprawie, liczba szkół w Cieszynie, koszty prowadzenia każdej z nich, liczba oddziałów, koszty kadry nauczycielskiej, perspektywy demograficzne , porównanie efektywności ekonomicznej i dydaktycznej każdej placówki, alternatywne rozwiązania. Wskazanie innych źródeł możliwych oszczędności. To jest praca, którą rodzice szkoły by oczekiwali.
2019-01-25 18:17:46
bronek91: M53 Zatem skoro wiesz, to na czym ta aksjologia polega, co bada i czym się zajmuje?
2019-01-25 18:20:32
bronek91: M53 Gwoli wyjaśnienia, celem artykułu jest przybliżenie procesu dochodzenia do prawdy. Stawiana jest teza a np. wyniki badań itd., służą w roli argumentu za tak, lub nie. Mało tego, artykuł, zwłaszcza o charakterze naukowym lub nawiązujący do takiego powinien być możliwie wyczerpujący. W konsekwencji powinna zostać wysnuta odpowiedź potwierdzająca lub uchylająca postawioną tezę→ tyle w max skrócie. M53 nie martw się, wśród profanów często zdarza się błędne postrzeganie danych zagadnień, a do błota nikogo nie przyrównuję, ponieważ ISTOTA WYŻSZA gatunek ludzi stworzyła na swój obraz i podobieństwo.
2019-01-25 18:23:38
bronek91: Iwan, słuszne uwagi. Niektórzy czegoś podobnego spodziewali się jeszcze w trakcie kampanii. Możesz przewertować wypowiedzi sprzed kilku miesięcy.
2019-01-25 18:25:29
bronek91: Kriz Zawsze do usług. Pozdrawiam!
2019-01-25 18:31:21
bronek91: Mach Sukces nie polega na rozdrabnianiu na kolejne elementy, nieustannym szukaniu personalnych winnych, ale zrozumieniu mechanizmu, aby dana sytuacja się nie powtórzyła. Mach, niestety, ale rozwiązania najczęściej znajdują się poza schematami, w których funkcjonujemy. Należy poza nie wyjść, a emocje temu nie służą. Natomiast emocje jeszcze nigdy niczego nie rozwiązały.
2019-01-25 18:35:04
bronek91: Mach:"liczba szkół w Cieszynie, koszty prowadzenia każdej z nich, liczba oddziałów, koszty kadry nauczycielskiej, perspektywy demograficzne , porównanie efektywności ekonomicznej i dydaktycznej każdej placówki, alternatywne rozwiązania. Wskazanie innych źródeł możliwych oszczędności. To jest praca, którą rodzice szkoły by oczekiwali."- cytat To są sprawy, jakie Ratusz powinien podjąć przed rozpoczęciem publicznej dyskusji w odniesieniu do całej branży a nie konkretnej szkoły. Ewidentny blamaż nowej ekipy.
2019-01-25 18:36:54
M53: Miły Bronku, napisałam, że nie chcę się "wymądrzać". Wykładałam kiedyś etykę, resztę sobie sam dopowiedz. Artykuł dotyka sprawy likwidacji SP4 i komentarze należy o tym pisać. I tak wyszłam przed szereg pisząc, co jest niewłaściwe w artykule. Kriz- rany boskie.......ta sprawa nie nadawała się. Nie eksperymentuj, bo to jest poważna sprawa. Mach ma rację, jak możesz, to zajmij się konkretami i je nam przedstaw, albo rzeczowe sprawozdanie ze spotkania z wszystkimi argumentami "za" i "przeciw".
2019-01-25 18:53:53
bronek91: M53 Czy etycznym nie jest posługiwanie się "pojęciami- narzędziami", które się zna? Jak się nie ma argumentów, wówczas próbuje się "racjonalizować" niepowodzenie? Czy Twoim zdaniem M53 lepiej byłoby, gdyby ktoś stworzył coś odpowiadającego danej linii poglądowej? Czy wówczas taki ktoś w waszej opinii byłby już "dobrym" człowiekiem? Jeżeli tak lub nie to pod jakim warunkiem?
2019-01-25 19:00:17
tom lem: bronek91: nie wiem czy Twoje dylematy są z dziedziny etyki, ale mi coś nie gra - gdy ktoś udaje publicznie naukowca. Odbieram to tak samo jak popisywanie się obcym językiem w towarzystwie, w którym niekoniecznie go wszyscy znają.
2019-01-25 19:17:04
tom lem: @Iwan i @Mach: Czasem warto - ciekawa jest odpowiedź - https://bip.um.cieszyn.pl/artykul/2237/25494/0003-26-2019-interpelacja-w-sprawie-sodkow-zaplanowanych-w-budzecie-miasta-na-rok-2019-dla-fundacji-byc-razem
2019-01-25 19:20:24
tom lem: ... jeszcze ciekawsze czy ewentualne oszczędności pozostaną w budżecie na inne cele niż bycie razem
2019-01-25 19:44:37
M53: Bronku, tu nie chodzi o to, że ktoś tworzy coś odpowiadającego lub nieodpowiadającego linii poglądowej, tylko o warsztat. Łatwiej byłoby mi przyjąć "krytykę" postępowania jednej lub drugiej strony, gdyby poparte to było solidnym warsztatem naukowca,. Wszak artykuł sprawia takie wrażenie, że ktoś znający się na rzeczy zabrał się za opis sytuacji. Po kilku linijkach już można spokojnie powiedzieć, że ten ktoś niezbyt zna się na tym. Cytowanie autorytetów jeszcze treści naukową nie czyni. Tym bardziej, że została sformułowana, na dziwnych przesłankach, teza i... nic poza tym. Pytasz mnie o zagadnienia, którym poświęca się całe wykłady. A artykuł mówi o zupełnie innym problemie- cały czas chodzi o to, czy SP4 zostanie zamknięta. I na tym etapie rozmów nie bardzo da się określić, co będzie lepsze- zamkniecie czy pozostawienie szkoły. I jeszcze jest coś takiego jak relatywizm, który towarzyszy tego typu sprawom.
2019-01-25 19:59:28
tom lem: M53: Gdyby było słychać to bym zaklaskał. Nie słychać?
2019-01-25 20:43:45
Marzanna: tom lem Dla mnie jest rzecz niezrozumiała jak można z budżetu dofinansowywać Fundację Być Razem i jeszcze ile takich dofinansowań będzie. Co wnosi dla miasta ta fundacja. Kto ją utrzymuje bo nikt nie pracuje za darmo. Dla mnie osobiście należy łożyć na rozwój szkół i ich utrzymanie niż na fundację.
2019-01-25 21:08:55
M53: TomLem. Znowu się przy....Jak masz jakieś kompleksy to idź gdzie indziej je leczyć. Ja wiem, że to Twoje o tych naukowych wywodach to do mnie przycinka. Takim językiem mówię na co dzień, tak mówiłam do studentów. Rzadko zdarzało się, by ludzie mnie nie rozumieli, aż znalazł się jeden, no może kilku i problem jakiś mają. A może Ty mi napiszesz w jakimś Twoim języku to, o czym ja pisałam. Da to się inaczej napisać? Co Ci przeszkadza w mojej wypowiedzi? Nie na temat? Mało merytoryczna? A może po chińsku napisana? Czy ktoś, kto jest wykładowcą nie może napisać komentarza na Oxie? Mam się zniżać do Twojego poziomu, bo nie rozumiesz prostego wywodu, który inni pojęli bez większych trudności? Daruj sobie te wycieczki w moim kierunku. I uważaj, by Ci łapy nie spuchły od tego klaskania
2019-01-25 21:41:18
tom lem: Szanowna Pani M53, ja Panią atakuję, czy się Pani wydaje, że jest atakowana? Czy w naszej kulturze klaskanie to negatyw czy raczej pozytyw? Z wszystkimi postami oprócz ostatniego się zgadzałem więc nie rozumie dlaczego powołuje się Pani na post, którego nie była Pani adresatem? Zrozumiałem także słowo " relatywizm"- czy to nie ten przypadek - jak sądzę - który Pani reprezentuje? Może jest inny powód takiej napaści - jestem w szoku - nie spodziewałem się tym bardziej, że przyznaje Pani się do nauczania etyki. Zrobiłem dla Pani wyjątek, proszę zaznajomić się z netykietą
2019-01-25 22:21:33
rainman: W społeczeństwie nie powinno być najmniejszej zgody na takie działanie ponieważ brak sprzeciwu będzie zielonym światłem do następnych racjonalizatorskich "pomysłów". Przestrzegam przed tym wszystkich - nie tylko rodziców dzieci uczęszczających do "czwórki" ale każdego mieszkańca Cieszyna.
2019-01-26 07:56:15
tom lem: https://www.youtube.com/watch?time_continue=193&v=n5vmk7FBbiI ........................ Z dedykacja dla M53
2019-01-26 10:06:26
krzysztof.mm: trolle na rykowisku
2019-01-26 10:58:20
tom lem: To dla Ciebie krzysztof-Q.mm: .......................https://www.facebook.com/OpozycjazPacanowa/videos/2164078763643288/
2019-01-26 10:59:54
rainman: Po dwóch miesiącach - karty odkryte. Nie jeden rodzic z SP4, który dał się nabrać - bo przecież Cieszyn będzie nowoczesny jak... Czeski Cieszyn... już żałuje. Miejmy nadzieje, że ta nauka na długo zostanie w pamięci.
2019-01-26 12:10:57
Adrian Grabowski: Powyższy artykuł to bełkot, który ma na celu podprogowe przeświadczenie mieszkańców, że nic nie mogą zrobić, a burmistrz ma władzę absolutną. Burmistrz jest do tego stopnia bezczelna, że nie stara się nawet stwarzać pozorów tego, że to nie jest jej decyzja. Formalnie burmistrz nie jest stroną w tej kwestii. Może jedynie przekazać inicjatywę Radzie Miasta, która jest władna w podejmowaniu decyzji. Po kilku wypowiedziach burmistrza i przeanalizowaniu kilku faktów w życia parafii ewangelickiej w Cieszynie można wydedukować, że szkoła jest potrzebna Towarzystwu Ewangelickiemu. Szkoła TE jest przepełniona, a basen również byłby łakomym kąskiem. Zdjęcie które pomoże niezo zrozumieć partykularny interes TE https://ibb.co/jDN2Cn6 Nie dajcie się nabrać na jakieś oszczędności itp. Szkoła to nie jest oddział lakierów, który można zamknąć kiedy nie jest rentowny (zwalniając dziesiątki ludzi bez mrugnięcia okiem)
2019-01-26 13:43:06
tom lem: ....zbyt śmiałe jak dla mnie, ale coś może być na rzeczy. Dopóki burmistrz nie uzasadni odpowiednio konieczności likwidacji SP4, dalej będziemy poruszać się w sferze domysłów. Ciekawi mnie tylko kto jest autorem "szkoła SP4 do likwidacji": 1. Redakcja 2. Rodzice 3. Dyrekcja 4. Urząd. Tego już nie ustalimy, chyba że zapytamy dzieci, które chodzą do pierwszych klas " gdzie chcą chodzić do szkoły?" za dwa lata.
2019-01-26 15:41:50
bronek91: Zobaczymy co to za cyfry, najbardziej zainteresowani przygotują i jak z ich strony to zostanie zinterpretowane. Moim zdaniem rację ma Rainmam, ludzie nie powinni siedzieć cicho, ponieważ włodarze potraktują to jako zielone światełko do działania, a później powiedzą, mieliście taką możliwość! Trza było korzystać!
2019-01-26 16:06:30
bronek91: krzysztof.mm Witaj wśród swoich, a tak przy okazji, ciekawy jestem Twojej reakcji, gdyby stanowisko włodarza pozostało bez zmian.
2019-01-26 20:57:02
paulus601(dawny paulus60): Podejrzewam, że może chodzić o brak przestrzeni dla LO im. M. Kopernika, tym bardziej, że w roku szkolnym 2019/2020 chcą podobno otworzyć 12 klas pierwszych, zamiast rozdzielić tę młodzież proporcjonalnie po wszystkich liceach regionu.
2019-01-26 21:52:30
krzysztof.mm: jak się nazywa ten geniusz edukacji polskiej? Zalewska?
2019-01-26 22:40:10
tom lem: ....Prof. OTUA nie był Twoim promotorem- podobnie genialny. ........................... https://www.facebook.com/OpozycjazPacanowa/videos/379923352750862/
2019-01-27 11:23:08
Adrian Grabowski: Powiększenie LO Kopernika to jeden z wielu wątków mających na celu odwrócenie uwagi. LO Kopernika za kila lat też "wyleci na bruk". Szkoły towarzystwa Ewangelickiego reprezentują dobry poziom nauczania co generuje popyt na ich komercyjne usługi. Gmina dostanie 2.2-3mln PLN w "nieustawionym" przetargu (może za 3 podejściem żeby obniżyć cenę) a TE będzie miało nowy lokal z basenem. Niech ktoś powie, że to się nie "trzyma kupy".
2019-01-27 12:47:01
krzysztof.mm: Grabowski - cienki z ciebie prorok, ja bym stawiał na spisek szejków z Emiratów i ratusza, a celem nie Kopernik, a Uniwersytet zamieniony w medresę - no i popatrz, kupa taka jak twoja a nawet większa
2019-01-27 13:42:18
bronek91: krzysztof.mm lubuje się u układaniu teorii spiskowych, tylko iż do tej pory przedstawiał swoje wypociny jako rzekomo jedynie słuszną wykładnię sytuacji. Ciekawe, co krzysztof.mm skłoniło do zmiany tej postawy? Przecież w Cieszynie poza obsadą personalną nic się nie zmieniło, nadal w starostwie pojawiają się misiewicze, układy z farorzami kwitną a galerie z fotografiami dokumentującymi uroczystości o charakterze religijnym, w oparciu o wcześniej głoszone przez krzysztof.mm definicje, nadal dowodzą, iż sojusz TRONU z OŁTARZAMI i nie tylko trzyma się w najlepsze. Farbowane lewactwo (nie lewica) z krytyk lansuje się na "salonach" swoją hipokryzją i utrzymuje sztamę z burżuazją. Tak dalej, a już niebawem wyskoczy kolejna pchła szachrajka. Co natomiast skłoniło krzysztof.mm do stonowania swojej retoryki? Jak zostało napisane w Biblii, że: "Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom”, czyżby tym razem jakiś okruszek nie spadł z pańskiego stołu i nie trafił czasem do miseczki krzysztyf.mm? Pomyśleć, iż wystarczy tak niewiele... Całkowity dowód na uzasadnione banowanie z życia publicznego ludzi wykazujących takie "standardy" i charakter jak krzysztof.mm.
2019-01-27 14:08:02
tom lem: Adrian Grabowski: Polecam -"..... liczba szkół w Cieszynie, koszty prowadzenia każdej z nich, liczba oddziałów, koszty kadry nauczycielskiej, perspektywy demograficzne , porównanie efektywności ekonomicznej i dydaktycznej każdej placówki, alternatywne rozwiązania. Wskazanie innych źródeł możliwych oszczędności. To jest praca, którą rodzice szkoły by oczekiwali." cyt - Mach. Tego bym oczekiwał od władz miasta ( nie redakcji) rozpoczynając dyskusję o istnieniu każdej SP, nie tylko 4. Dodam jeszcze - "....postawił Tezę i bez badań starał się tu coś "udowodnić"." cyt - M53. ten ostatni cyt powinien być w pierwszej osobie rodzaju żeńskiego i mam nadzieję że spotkanie we wtorek w sprawie SP4 rozpocznie się i zakończy słowem " PRZEPRASZAM" za ferment. Osobiście jestem zainteresowany wyjaśnieniem sprawy z powodu sentymentów związanych z tą szkołą. Sentymenty zostaną wspomnieniami a warunkiem likwidacji powinny być rzetelne przesłanki typujące tę nie inna szkołę do destrukcji.
2019-01-27 14:29:05
bronek91: tom lem Najciekawsze jest, iż zwykle takie prace (przedstawienie na cyfrach) zajmują tygodnie, wymagają konsultacji itd. Włodarz miasta ze swoim sztabem czuje się władny dany PROJEKT wykonać w ciągu kilku dni. Iście korporacyjny duch... No, chyba iż przy okazji coś pominiemy, jako zespołowo uznane za mniej istotne... Wola szefa najwyższym prawem! A kto nie nadąża, musi odpaść… Swoisty darwinizm korporacyjny….
2019-01-27 14:48:26
tom lem: " Teza i bez badań starać się tu coś "udowodnić"" - to jest sedno całej sprawy. Teraz wymówki na: MEN, relatywizm, luźne propozycje , decyzja nie zapadła itd; itp. To ma uspokoić grono pedagogiczne , rodziców i dzieci. Teraz badania i szukanie "kto zawinił?"- naukowymi metodami - istne stawianie na głowie zaczyna być ideologią.
2019-01-27 16:23:22
bronek91: Żeby przypomnieć użyte już powiedzenie " On nie winien→ Ona winna→ Ona gadać nie powinna”. Może winny jest Florian?
2019-01-27 16:31:20
tom lem: ... raczej wiara, że On ugasi ten pożar.
2019-01-27 16:38:31
rainman: Gdyby z taką propozycją wyszedł poprzedni burmistrz - niejeden użytkownik tego forum który jest apologetą "burmistrzyni" - zrównałby go z błotem. Tak niestety zawsze kończą się lewicowe eksperymenty - skutki tych eksperymentów - zawsze ponosi społeczeństwo. A ci którzy nawoływali za rewolucją - nie mają honoru aby powiedzieć zwykłe "przepraszam". Oczekujemy na dalszy rozwój zdarzeń w najbliższy wtorek.
2019-01-27 16:52:55
bronek91: tom lem pytanie, jak ugasi? Może wystarczy tylko zalać?
2019-01-27 16:55:16
tom lem: ...wszystko w rękach naszych Bogiń.
2019-01-27 16:58:32
bronek91: rainman co ciekawe, również lokalni hunwejbini tą sprawą swe paluszki mają umorusane... Przez Cieszyn przetacza się karnawał hipokryzji, tylko gdzie się podziali dotychczasowi krytycy?
2019-01-27 17:05:02
tom lem: .... jak to pędzą.................................ZOBACZ....................https://www.facebook.com/OpozycjazPacanowa/videos/393012291464688/
2019-01-27 18:06:51
Adrian Grabowski: Jeżeli ktoś składa obietnice, powinien być za nie odpowiedzialny. Burmistrz w trakcie kampanii wyborczej zapowiadała, że będzie słuchała głosu mieszkańców; będzie odpowiedzialna za dane słowo, czy tez udowodni, że to były puste frazesy i ma mieszkańców w głębokim poważaniu?
2019-01-27 18:09:50
tom lem: ...dowody Adrianie musisz przeprowadzić sobie sam. Takie czasy.
2019-01-28 15:17:58
krzysztof.mm: to proste jak świński ogon - jest mniej uczniów, i to o wiele mniej niż jeszcze dekadę czy dwie temu, powinno być mniej szkół i nauczycieli - tak samo oczywiste jest, że przy podejmowaniu decyzji o zamknięciu którejkolwiek walka zainteresowanych oraz zwykłych trolli odbędzie się na brednie i epitety - co widać klarownie powyżej
2019-01-28 15:43:42
tom lem: ... widać klarownie powyżej, prostotę świńskiego ogona jak i całego wywodu. Niektórzy w życiu nie widzieli świni a lustra tym bardziej
2019-01-28 16:16:43
bronek91: krzysztof.mm a dlaczego jest mniej uczniów? Jakie czynniki na to wpływają i czy obecny model gospodarczy również ma w tym swój udział? W końcu, jakie argumenty do tej pory (28 I) zostały przedstawione, aby podjąć nawet zamiar likwidacji konkretnej placów. Zresztą, kto na tym skorzysta i gdzie jest mowa o DOBRU DZIECI? krzysztof.mm manipulacja znów Ci nie wyszła. Ekipa powinna Cię zastąpić kimś lepszym.
2019-01-28 16:58:18
tom lem: krzysztof.mm: maczałeś w tym swój palec i wykupiłeś licencję ? https://m.interia.pl/wideo/video,vId,2089418
2019-01-28 17:48:13
rainman: krzysztof.mm - wierzymy na słowo, że w alternatywnej rzeczywistości gdzie w 2019 burmistrzem byłby ten sam burmistrz co 4 lata wcześniej i podjąłby decyzję o zamknięciu SP4 - Twój komentarz byłby słowo w słowo taki sam. Pozwolisz jednak, że to
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: