Koronczarki były u Prezydenta, ale gmina się tym nie chwali
- Heklowały miesiącami, plony zbierali cały sezon i tak powstał wieniec przyozdobiony wełnianą koronką koniakowską. Wieniec ten reprezentując Województwo Śląskie otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Najładniejszy Wieniec pod Patronatem pary prezydenckiej na Dożynkach Prezydenckich 2021 w Warszawie i nagrodę w wysokości 1500 zł. To było jedno z ważniejszych wydarzeń tego sezonu i zaszczytów, gdzie mogliśmy godnie reprezentować województwo w ramach Rok Górali w Woj.Śląskim. Razem z koronczarkami, Centrum Koronki Koniakowskiej Grupa śpiewacza "Kóniokowianie" Fundacja Koronki Koniakowskie zaprezentowała się jak najlepiej potrafi – mówi Lucyna Ligocka-Kohut, szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.
Jak dodała niestety pomimo starań wielu mieszkańców to wydarzenie nie znalazło miejsca w gminnych mediach, co więcej Lucynie Ligockiej Kohut zarzucono, iż nie ma mandatu społecznego, by reprezentować Gminę Istebna.
O to dlaczego tak się stało czy wójt uznaje Centrum Koronki Koniakowskiej za atrakcję turystyczną zapytaliśmy wójt gminy Istebna Łucję Michałek, a oto odpowiedź:
Szanowna Pani Redaktor,
w związku z zapytaniem skierowanym do Urzędu Gminy Istebna w dniu 29.10.2021 r. informuję, iż przedstawiciele biorący udział w Dożynkach Prezydenckich w Warszawie, nie uzgadniali ani też nie informowali władz Gminy Istebna o planowanym wyjeździe.
Była to prywatna inicjatywa Prezes Lucyny Ligockiej-Kohut, reprezentującej Fundację Koronki Koniakowskie. Odnosząc się do kwestii wieńca dożynkowego doceniamy wkład pracy i zaangażowanie koronczarek, tym bardziej przykro, że wieniec został zdyskwalifikowany z powodu nieregulaminowych materiałów zastosowanych do jego wykonania i wykończenia (m.in. wełna).
Centrum Koronki Koniakowskiej jest jedną z wielu atrakcji znajdujących się na terenie Gminy Istebna. Nie wyróżnia się ponad inne obiekty np. Muzeum Regionalne „Na Grapie”, Centrum Pasterskie w Koniakowie, Chata Kawuloka i wiele innych. Podkreślić należy, że Fundacja Koronki Koniakowskie jest podmiotem niezależnym i prowadzi działalność na własny rachunek, w tym działalność komercyjną oraz polityczną, o czym świadczy chociażby zamieszczenie na kilka miesięcy znaku błyskawicy (poparcie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet) na oficjalnym profilu Koronki Koniakowskie w mediach społecznościowych. Ta sytuacja skłóciła koronczarki oraz wywołała oburzenie wśród mieszkańców Trójwsi. W wyniku tego w roku bieżącym w ramach Święta Koronki Koniakowskiej, odbyły się dwie niezależne imprezy zorganizowane w tym samym czasie osobno przez Panią Lucynę Ligocką-Kohut i Pana Tadeusza Ruckiego.
Wieniec dożynkowy, o który pytaliśmy został jednak doceniony przez Prezydenta Andrzeja Dudę, który zamieścił jego zdjęcie w mediach społecznościowych. Koronkowe dzieło znalazło swoje miejsce także w przestrzeni medialnej Narodowego Instytutu Wsi. Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Ślaskiego dziękował koronczarkom za godne reprezentowanie województwa.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.