Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koronczarki były u Prezydenta, ale gmina się tym nie chwali

Koronki koniakowskie rozsławiły Trójwieś nawet u królowej angielskiej. Nikt nie ma wątpliwości, że w tym wyjątkowym splocie nici jest ukryte góralskie serce. Ostatnio to wyjątkowe rękodzieło trafiło na dożynki prezydenckie, a mieszkanki Koniakowa przygotowały niecodzienny wieniec. Jednak ani słowa o tym wydarzeniu nie ma na stronie internetowej gminy...

- Heklowały miesiącami, plony zbierali cały sezon i tak powstał wieniec przyozdobiony wełnianą koronką koniakowską. Wieniec ten reprezentując Województwo Śląskie otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Najładniejszy Wieniec pod Patronatem pary prezydenckiej na Dożynkach Prezydenckich 2021 w Warszawie i nagrodę w wysokości 1500 zł. To było jedno z ważniejszych wydarzeń tego sezonu i zaszczytów, gdzie mogliśmy godnie reprezentować województwo w ramach Rok Górali w Woj.Śląskim. Razem z koronczarkami, Centrum Koronki Koniakowskiej Grupa śpiewacza "Kóniokowianie" Fundacja Koronki Koniakowskie zaprezentowała się jak najlepiej potrafi – mówi Lucyna Ligocka-Kohut, szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.

Jak dodała niestety pomimo starań wielu mieszkańców to wydarzenie nie znalazło miejsca w gminnych mediach, co więcej Lucynie Ligockiej Kohut zarzucono, iż nie ma mandatu społecznego, by reprezentować Gminę Istebna.

O to dlaczego tak się stało czy wójt uznaje Centrum Koronki Koniakowskiej za atrakcję turystyczną zapytaliśmy wójt gminy Istebna Łucję Michałek, a oto odpowiedź:

Szanowna Pani Redaktor,

w związku z zapytaniem skierowanym do Urzędu Gminy Istebna w dniu 29.10.2021 r. informuję, iż przedstawiciele biorący udział w Dożynkach Prezydenckich w Warszawie, nie uzgadniali ani też nie informowali władz Gminy Istebna o planowanym wyjeździe.
Była to prywatna inicjatywa Prezes Lucyny Ligockiej-Kohut, reprezentującej Fundację Koronki Koniakowskie. Odnosząc się do kwestii wieńca dożynkowego doceniamy wkład pracy i zaangażowanie koronczarek, tym bardziej przykro, że wieniec został zdyskwalifikowany z powodu nieregulaminowych materiałów zastosowanych do jego wykonania i wykończenia (m.in. wełna).
Centrum Koronki Koniakowskiej jest jedną z wielu atrakcji znajdujących się na terenie Gminy Istebna. Nie wyróżnia się ponad inne obiekty np. Muzeum Regionalne „Na Grapie”, Centrum Pasterskie w Koniakowie, Chata Kawuloka i wiele innych. Podkreślić należy, że Fundacja Koronki Koniakowskie jest podmiotem niezależnym i prowadzi działalność na własny rachunek, w tym działalność komercyjną oraz polityczną, o czym świadczy chociażby zamieszczenie na kilka miesięcy znaku błyskawicy (poparcie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet) na oficjalnym profilu Koronki Koniakowskie w mediach społecznościowych. Ta sytuacja skłóciła koronczarki oraz wywołała oburzenie wśród mieszkańców Trójwsi. W wyniku tego w roku bieżącym w ramach Święta Koronki Koniakowskiej, odbyły się dwie niezależne imprezy zorganizowane w tym samym czasie osobno przez Panią Lucynę Ligocką-Kohut i Pana Tadeusza Ruckiego.

 Wieniec dożynkowy, o który pytaliśmy został jednak doceniony przez Prezydenta Andrzeja Dudę, który zamieścił jego zdjęcie w mediach społecznościowych. Koronkowe dzieło znalazło swoje miejsce także w przestrzeni medialnej Narodowego Instytutu Wsi. Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Ślaskiego dziękował koronczarkom za godne reprezentowanie województwa.

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-05 17:37:35
Marx.: Bogiem a prawdą faktycznie nie ma się czym chwalić, taki "wyczyn" w oczach cywilizowanego świata to po prostu obciach - inna sprawa, że to wszystko wygląda na ciąg dalszy małej wewnątrzmafijnej wojenki PiS-wójcicy z partyjną wierchuszką
2021-11-05 17:43:25
Kankee: A więc o te błyskawice jednak chodzi...taka plama na wizerunku pobożnej i niezaszczepionej ksobnej społeczności, jak pani śmiała pani Lucyno? A pani Wójtka nie jest uwikłana w działalność polityczną? Największa fanka swojej partii...
2021-11-05 18:19:18
Marx.: a niech się żrą do skutku, jak się w końcu zeżrą będziemy mieli Strefę Wolną Od Ciemnogrodu
2021-11-05 19:30:49
Loh62: Mało istotne to jest.Pozdrawiam Niech będzie pochylony na wieka weków.
2021-11-05 20:28:31
Antykler   Forte: i z dużem słojem
2021-11-05 23:43:14
Ondraszek: No rzeczywiście, świąt runął... Rozbudzona na wiecach wyborczych naiwność tych ludzi, że mafia rządząca po wyborach jest jeszcze na serio zainteresowana ich przyśpiewkami i cepelią mnie rozczula. Wierzą, że te obiecanki i poklepywanie pisiorni to na serio i na zawsze. Oczywiście mają prawo żyć w swoim skansenie, z maselnicą i wrzecionem w ręku, ale może warto już zdjąć te okulary i zauważyć, że za płotem świat się zmienił przez ostatnie 30 lat i rzucanie kamieniami w tęczę tego nie zmieni. Kolejny artykuł, że jedna baba drugiej babie... o niczym i nikim.
2021-11-06 07:27:59
: Widać jak w soczewce dlaczego ta kobieta nie nadaje się na Wójta. Swoje chore ambicje przedkłada nad promocję gminy. P.S. Czy przy budowie na trojstyku wojcina sprawdziła już orientacje seksualna wszystkich pracowników?
2021-11-06 08:38:41
iga: Ale ten Naród zdziczał nawet taka impreza jak DOŻYNKI PREZYDENCKIE się nie podobają To prawda że ten rudzielec niemiecki szpieg przywiózł do Polski nienawiść i zdziczenie ale aż taką nienawiść do drugiej osoby to szok
2021-11-06 16:56:06
edileg: Oczywiście wszystko trzeba sprowadzić do polityki. Jeśli jesteś przeciw pis - jesteś wielkim wrogiem gminy, wójtowej itd.... żałosne.
2021-11-06 19:30:28
święty++Patryk: dobrze to ująłeś, ale z polityką nie ma wiele wspólnego - to kwestia przyzwoitości i uczciwości, tylko tyle i aż tyle
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: