Asystent osobisty 2022 – wnioski od zainteresowanych organizacji pozarządowych
Celem programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami ” jest przede wszystkim poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko pomoc w czynnościach dnia codziennego, ale też towarzyszenie przy wizycie w urzędzie czy wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych.
Jak informuje MRiPS program zakłada dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizowanych zadań mających na celu wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnościami. Budżet programu na 2022 rok dla organizacji pozarządowych to 100 mln zł z Funduszu Solidarnościowego. Oprócz wynagrodzenia asystentów, środki z programu przeznaczone są także m.in. na zakup środków ochrony osobistej, transport asystenta w związku z wyjazdami, które dotyczą realizacji usługi w ramach programu oraz zakup biletów wstępu na wydarzenie kulturalne, rozrywkowe czy sportowe dla asystenta towarzyszącego uczestnikowi programu.
Na wsparcie z programu mogą liczyć:
• Dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
• Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub traktowane na równi do wymienionych.
W ramach programu prowadzonego przez organizacje pozarządowe planowane jest wprowadzenie usługi asystenta osobistego dla co najmniej 3 tys. osób z terenu całej Polski z niepełnosprawnościami. Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70 proc. uczestników programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia (czyli osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki), w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz prowadzące działalność na rzecz tych osób przez okres co najmniej 3 lat przed dniem złożenia oferty.
Zainteresowane organizacje pozarządowe z naszego powiatu mogą złożyć oferty na środki finansowe w ramach programu do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do dnia 26 listopada 2021 r.
Organizacje uczestniczące w programie na pewno złożą również obecnie wnioski na przyszłoroczną edycję, natomiast te, które nie uczestniczą zapraszamy do zainteresowania się tematem. Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej jest wielką pomocą dla nas niepełnosprawnych, a dla asystenta możliwością poznania jak my odnajdujemy się w otaczającym nas świecie. Sam korzystam z takiego właśnie asystenta i znam temat od „podszewki”.
AK, MRiPS
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.