Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs pamiętnikarski - opisz swoje emocje i uczucia

''Moje życie z niepełnosprawnością'' pod takim tytułem ruszył konkurs pamiętnikarski w ramach polsko-czeskiego projektu ''Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych''.

„Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych” - to projekt skierowany do przedstawicieli instytucji rządowych i organizacji pozarządowych działających na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie, studentów, uczniów szkół średnich oraz osób niepełnosprawnych mieszkających na terenie powiatu cieszyńskiego i karwińskiego.

W styczniu tego roku Uniwersytet Śląski wraz ze Sleská Univerzita v Opavě rozpoczął realizację międzynarodowego projektu pt.: ''Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych''. Konkurs pamiętnikarski „Moje życie z niepełnosprawnością” to jedna z inicjatyw, które odbywają się w ramach projektu.

- Konkurs pamiętnikarski jest przewidziany głównie dla uczniów szkół średnich i studentów niepełnosprawnych. Mogą w nim brać udział wszystkie osoby niepełnosprawne z terenu powiatu cieszyńskiego i karwińskiego. Oprócz tego uczestnikami mogą być osoby pełnosprawne, które na co dzień żyją z osobą niepełnosprawną i mogą opisać swoje własne doświadczeni, emocje, uczucia i spostrzeżenia związane z funkcjonowaniem osoby niepełnosprawnej i tego jak wygląda jej codzienność – wyjaśnia Olga Tomanek uczestnik projektu. 

Osoby niepełnosprawne mogą opisać swoje życie – jakie dysfunkcja niesie za sobą skutki w funkcjonowaniu osobistym i społecznym, z czym muszą się borykać i jakie problemy muszą codziennie pokonywać.

- Osoba niepełnosprawna może także opisać swoje uczucia, doświadczenia, emocje związane z podejściem innych osób, czyli świat widziany jej oczyma.  Konkurs trwa od lipca do września. Prace na konkurs można nadsyłać drogą mailową na podany adres projektu www.projekt2.pl-cz@tlen.pl, przesłać pocztą na adres uczelni w Cieszynie – Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn, lub przynieść osobiście do siedziby Uniwersytetu w Cieszynie (pokój 250).  Koordynatorem działania jest dr Sylwia Wrona – dodaje O. Tomanek.
 

Na potrzeby konkursu zostanie powołane polsko- czeskie Jury, którego zadaniem będzie selekcja, ocena oraz nagrodzenie nadesłanych prac. - Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczeni nagród rzeczowych za I i II miejsce nastąpi w II połowie września. Dodatkową nagrodą może być – jeśli zostanie wyrażona zgoda autora – publikacja danej narracji lub jej fragmentów, w publikacji z wynikami badań w środowisku otwartym. Konkurs ten ma podwójne znaczenie, ponieważ ma również wartość naukowo- badawczą dla wnioskodawcy projektu. Stanowi on bowiem studium przypadku, czyli egzemplifikację życia osoby niepełnosprawnej na terenie pogranicza polsko- czeskiego – wyjaśnia uczestniczka projektu.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk/mat.pras

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: