Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs gwar: znamy wyniki!

Są już znane wyniki jubileuszowej, X edycji Konkursu Gwary Po cieszyńsku po obu stronach Olzy. Zorganizowali go Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach, Sekcja Ludoznawcza przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Republice Czeskiej, Miejski Dom Kultury Prażakówka w Ustroniu oraz Miasto Ustroń.

Poprzez ten konkurs chcemy zachęcić dzieci i młodzież i ich opiekunów do kultywowania tradycji i kultury ludowej historycznej Ziemi Cieszyńskiej, zachęcać do mówienia językiem ojców i praojców, ubierania autentycznych strojów, kultywowania obrzędów i zwyczajów oraz prezentowania w formie scenicznej wydarzeń z przeszłości – wyjaśnia Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej przy ZG PZKO. - Przy powszechnej komercjalizacji, ogromnej migracji ludności i otwartych granicach Unii, rodzi się obawa całkowitego zatracenia pięknej mowy i wielowiekowych tradycji. Stąd zachęcamy nauczycieli i także rodziców – z bardzo zróżnicowanych kulturowo środowisk Ziemi Cieszyńskiej, ale posługujących się gwarami cieszyńskimi, by zachęcali dzieci i młodzież szkolną wszystkich typów placówek oświatowych oraz kultury, do uczestniczenia w konkursie – dodaje.

Jury w składzie: Danuta Koenig – naczelnik Wydziału Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ustroń (przewodnicząca Jury), Adam Cekiera - przedstawiciel Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Katowic, Leszek Richter – Prezes Sekcji Ludoznawczej przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego z siedzibą w Czeskim Cieszynie i Czesław Stuchlik – regionalista, znawca gwar, poeta przesłuchiwało uczestników konkursu aż 2 dni, 19 i 20 listopada. (Zdjęcia z obu dni prezentacji zamieściliśmy na bieżąco w dziale fotoreportaże: zobacz cz.1, zobacz cz.2).

Najlepszych recytatorów gwary typowano w kilku kategoriach w zależności od wieku wykonawców, a także z podziałem na wykonawców indywidualnych i grupy. W sumie do konkursu przystąpiło 220 osób z następujących placówek: Przedszkole nr 1 w Ustroniu, Przedszkole nr 4 w Ustroniu, Przedszkole nr 6 w Ustroniu, Przedszkole nr 16 w Cieszynie,  Przedszkole Publiczne w Kiczycach, Przedszkole w Karwinie, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Skotniczka z Orłowej w Lutyni (Czechy), Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Michejdy w Ustroniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustroniu – Polanie, Szkoła Podstawowa nr 6 w Ustroniu, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zofii Kossak w Pierśćcu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wiśle, Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie, Szkoła Podstawowa w Zamarskach, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z polskim językiem nauczania  w Jabłonkowie, Szkoła podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z polskim językiem nauczania Łomna Dolna (Czechy), Szkoła Podstawowa z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie, Szkoła Podstawowa z polskim językiem nauczania w Karwinie, Szkoła Podstawowa im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu, Gimnazjum w Dębowcu, Gimnazjum nr 2 w Ustroniu , Gimnazjum nr 3 w Pierśćcu, Gimnazjum w Kończycach Wielkich , Zespół Szkół z polskim językiem nauczania w Bukowcu , Zespół Szkół w Jabłonkowie, Liceum Ogólnokształcących im. Pawła Stalmacha w Wiśle, II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie, Zespół Szkół w Zebrzydowicach, Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego, Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie, Zespół Szkół im.Wł. Szybińskiego w Cieszynie, Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Wiśle, Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu. 

  - Konkurs cieszy się coraz większa popularnością – zauważyła dyrektor Prażakówki Barbara Nawrotek Żmijewska zapraszając już na Koncert Laureatów Konkursu Gwary, który odbędzie się 9 grudnia (poniedziałek) o godz. 16.00 w sali widowiskowej MDK Prażakówka w Ustroniu. Wystąpią zdobywcy I miejsc, a wszystkim laureatom uroczyście zostaną wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe.

(indi)

Wyniki:
W kategorii  3 - 6 lat:
I miejsce –  Aleksander Szuścik z Zebrzydowic – „Robotny ogrómnie”   

II miejsce –     Nadia Koterzyna „Goiczorki”
Przedszkole nr 6 w Ustroniu

II miejsce –     Lena Jaworska „Cieszyńsko suknia”   
Przedszkole nr 6 w Ustroniu

II miejsce –     Martyna Armata „Świynto starzików”
Przedszkole nr 6 w Ustroniu

III miejsce – Zuzanna Donczew „Ustrónioczka”
Przedszkole nr 1 w Ustroniu

Wyróżnienie: Oskar Martynek „Starość”
Przedszkole nr 1 w Ustroniu

Zosia Puzoń „Zygor”- nagroda specjalna dla najmłodszej uczestniczki konkursu 3 - latki
Przedszkole nr 1 w Ustroniu

W kategorii 7-13 lat:

I miejsce –  Adriana Szolona „ Podarzóne krzciny”
Zespół Szkół z polskim językiem nauczania w Bukowcu

II miejsce –     Anna Szurman „Moji dzieciństwo”   
Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustroniu   

II miejsce –     Wiktoria Pszczółka „Rodzina”   
Klimatyczna Szkoła podstawowa nr 2 w Ustroniu                 

II miejsce –     Adam Śliż „Chorowito baba”           
Gimnazjum nr 2 w Ustroniu

III miejsce – Jakub Barański „Moc krawalu skyrs Mikołoji”       
Szkoła Podstawowa nr 6 w Pierśćcu   

Wyróżnienie: Dawid Haratyk „ Cyrkus w nowej szkole”   
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z polskim językiem nauczania  w Jabłonkowie

Wyróżnienie: Kamila Fober „Bliźnioki”       
Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustroniu

Wyróżnienie:  Michał Gaura gawynda „Ło naprawianiu”          
Szkoła Podstawowa z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie   

Wyróżnienie: Aleksandra Cieślar „Kaj só moje korzenie”
Szkoła Podstawowa nr 3 w Wiśle        

Wyróżnienie: Sara Stawarczyk „Gdo szporuje, tyn mo!”   
Zespół Szkół w Zebrzydowicach, Gimnajum   

Wyróżnienie: Paulina Wyleżuch „Ni ma kiedy”   
Gimnazjum w Dębowcu        

Wyróżnienie: Magdalena Grudzień „Kapusta”
Szkoła Podstawowa nr 6 w Ustroniu

W kategorii 14-17 lat:

I miejsce – Magdalena Machałowska „Utopcowy mores”    
Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych  w Cieszynie      

I miejsce – Karolina Rymorz „Dzisiejszo młodzież”     
Gimnazjum nr 2 w Ustroniu

I miejsce – Filip Tomanek „Jak Jozef Kóńczyna a Francek Noga se dali na ucho”  
Szkoła Podstawowa z polskim językiem  nauczania w Karwinie         

II miejsce –    Martyna Żyła „Świynto starzików”           
Zespół szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych  w Cieszynie

II miejsce – Agnieszka Kozłowska „Na pyndzyi”
Szkoła Podstawowa z polskim językiem  nauczania w Czeskim Cieszynie          

III miejsce – Natalia Olszar „Szczyńści je jyny jedno”           
Gimnazjum w Kończycach Wielkich       

III miejsce – Pavla Mazurowá „Jako ujec stawioł na Girowej łodce”       
Zespół Szkół w Jabłonkowie

III miejsce – Amadeusz Pajor „Sceniczne kłopoty”           
Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie

Wyróżnienie: Tomasz Suchý „Zoduchów mo głos”       
Szkoła Podstawowa im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu

Wyróżnienie: Tomasz Kukuczka „Historia bruclika i łobrusów”       
Zespół szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie      

Wyróżnienie: Stanisław Roszak „Husarski konsek Mańki”       
Szkoła Podstawowa z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie           

W kategorii powyżej 17 lat:

I miejsce –  Paweł Grzyb „Zbijaczka”
Zespół szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Wiśle

II miejsce –     Paulina Mysakowicz „O Hanusi Bułeczce”
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

III miejsce – Mirosław Cieślar „Tómczok na wyrobkach”       
Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Wiśle

W kategorii: grupa (2 i więcej osób)
I miejsce –    „Jako to kiesi we szkole bywało”
Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle – 23 osoby

II miejsce –    „Óndraszek w Czornym Lesie kole Frysztota”
Przedszkole w Karwinie – 5 osób

II miejsce – „Jak to było w Lutyni”
Dziecięcy zespół folklorystyczny „Skotniczka” Orłowa-Lutynia - Czechy – 9 osób

III miejsce –    „Łomniańscy gorole” – „O Ondraszkowym skarbie na Kiczerze”
  Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z polskim językiem nauczania
– Łomna Dolna – Czechy – 19 osób

Wyróżnienie: „Starzik i starka” (za teksty własne i opracowanie)
Gimnazjum w Kończycach Wielkich - grupa – 2 osoby

Wyróżnienie: „Czyrwóno szatka” (za teksty własne i opracowanie)     
II Liceum Ogólnokształcące  im. M. Kopernika w Cieszynie – 5 osób         

Wyróżnienie: „Jak Jura na śmiergust bohatyrym zustoł”
Szkoła Podstawowa  z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie - grupa 8 osób 

Zobacz fotoreportaże:
zobacz cz.1
zobacz cz.2


 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: