Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koniec remontu Frysztackiej coraz bliżej

W Cieszynie aktualnie większość głównych arterii jest remontowana. Od kilku miesięcy roku kierowcy którzy dojeżdżają do centrum miasta od strony Pogwizdowa, muszą korzystać z wytyczonych objazdów. Już wkrótce ma dodatkowo rozpocząć się remont ulicy Katowickiej. Dobra wiadomość dla kierowców jest tak, że prace związane z przebudową ulicy Frysztackiej zbliżają się ku końcowi.

- Plac budowy został przekazany wykonawcy początkiem stycznia br., obecnie inwestycja jest w końcowej fazie realizacji, uwzględniając zakres prac, jaki pozostał do wykonania (m.in. warstwa ścieralna jezdni, roboty brukarskie na ciągach chodnikowych, roboty wykończeniowe oraz oznakowanie pionowe i poziome). Na ten moment zakłada się, że zadanie zostanie zakończone, a droga przywrócona do ruchu z końcem września br. – poinformowała Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor PZDP w Cieszynie.

Remont ulicy Frysztackiej to jednak nie tylko wymiana nawierzchni. W tym przypadku celem nadrzędny jest likwidacja tzw. wąskiego gardła, czyli zwężenia jezdni, na wysokości lokalnego ośrodka zdrowia. Zwężenie nie tylko zaburzało płynność ruchu, ale również powodowało niebezpieczne sytuacje na drodze. Szczególnym problemem było mijanie się samochodów ciężarowych, lub autobusów. Na szczęście, dzięki pracom, jezdnia ma zostać poszerzona do 7 metrów, co ostatecznie zlikwiduje problem.

To jednak nie koniec prac — zakres rzeczowy zadania obejmuje kompleksową przebudowę tej ulicy na odcinku ok. 0,3 km, tj. od obrębu skrzyżowania z ulicą Hażlaską do ulicy. Folwarcznej. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni, przebudowane będą chodniki, a przede wszystkim wybudowany będzie brakujący od wielu lat odcinek muru oporowego w rejonie posesji nr 12, umożliwiający poszerzenie jezdni do szerokości 7 m – wyjaśnia dyrektor PZDP w Cieszynie. W ramach prac zostaną również uporządkowane miejsca postojowe, nastąpi korekta geometrii drogi oraz zostanie wykonana kanalizacja deszczowa. Mają pojawić się również znaki poziome i pionowe.

Dla kierowców jednak jednym z najbardziej istotnych aspektów okaże się fakt likwidacji zwężenia. Dzięki poszerzeniu jezdni będzie można uniknąć licznych problemów, które w tym miejscu pojawiały się, szczególnie w godzinach szczytu. W momencie, kiedy przejazd kolejowy, zlokalizowany za rondem, był zamknięty (w godzinach szczytu zdarzały się sytuacje, że ze względu na duże natężenie ruchu kolejowego szlabany zamykały się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut) w kierunku centrum tworzył się gigantyczny korek. W momencie, kiedy samochody stały na wysokości zwężenia, pojazdy kierujące się do Marklowic, czy też Pogwzidowa, nadjeżdżające od ulicy Liburnia, często nie miały możliwości kontynuowania jazdy, co doprowadzało do zupełnego paraliżu. Teraz zmora kierowców zniknie.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-09 20:30:20
jurde: Mam nadzieję że, ul. Rzeźnicza zostanie naprawiona po tak intensywnej kilkumiesięcznej eksploatacji (przywrócona do stanu z przed remontu Frysztackiej)
2019-08-09 20:31:07
jurde: A co ze zniszczoną Rzeźniczą
2019-08-09 21:57:51
sciemal: Płynność na rondzie przy Frysztackiej i Liburni jest bolączką miasta jednak nie rodzi większego problemu dopóki jakiś idiota nie zablokuje ronda bo musi być pierwszy - w tym miejscu powinny w czasie przejazdu pociągów(rozkład przecież jest) być obecne służby które powinny na bieżąco wstawiać mandaty(słone) za wjazd na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia(paragraf jest tyklo służb brak) - a nagminne i bezsensowne blokowanie tego ronda przez "kierowców" jest nagminne!
2019-08-09 23:04:47
donekT: To nie czasem ta ulica, przy której znajduje się najbardziej znany SALON fryzjerski z regionu i w regionie?
2019-08-10 11:56:34
utopiec: Owszem. Jest tam salon fryzjerski. Dla łysych.
2019-08-10 22:59:37
bohun 01: A co z ul. Hażlaską ? WSTYD DLA MIASTA / o tzw. powiecie nie wspominam bo szkoda słów na to towarzystwo wzajemnej adoracji/, które ma poważne ambicje turystyczne , dwie atrakcje turystyczne nie wspominając o miejscu pamięci narodowej leżą przy ulicy po której da się jeździć w miarę komfortowo jedynie BTR lub czołgiem , bo jadąc normalnym samochodem trzeba mocno zaciskać zęby by plomby nie powypadały. Jest jednak rada na tą urzędniczą ignorancję i indolencję. Mało ko wie że można od właściciela/administratora drogi/ulicy żądać odszkodowania za uszkodzenia samochodu powstałe w wyniku korzystania z drogi o złym stanie nawierzchni. Dlatego proponuję korzystającym z tej ulicy a przede wszystkim mieszkańcom " zasypywanie " starosty wnioskami o wypłatę odszkodowań z tytułu uszkodzenie/nadmiernego wyeksploatowania samochodów ( głównie elementów zawieszeń) powstałych w wyniku eksploatowania ich po tej ulicy. Jest taka opcja że większość tych wniosków może zostać zignorowana, ale "zasypanie" starosty tymi wnioskami zwróci uwagę na problem i nie pozwoli spać spokojnie szczególnie w okresie wyborów i może w końcu wymusić podjęcie kroków celem jej naprawy.. Jeszcze raz WSTYD PANI BURMISTRZ aby w mieście z aspiracjami turystycznymi były ulice rodem z trzeciego świata. (vide ul. Hażlaska) i to jest problem a nie parę krzaczków przy torach wyciętych zresztą zgodnie z obowiązującym prawem przez kolej.
2019-08-11 08:55:44
doler: Pani Suchanek niech sie doksztalci a nie opowiada bzdury....w jaki sposób ruch ma byc płynny w kierunku Marklowic od strony ul. Liburnia ? Jesli przejazd jest zamkniety a cala liburnia stoi a rondo teoretycznie jest puste...kierowca musial by złamać kodeks drogowy wyprzedzić stojace samochody przed rondem wjechac na rondo wyjazdem pod prąd i zjechac z ronda.. Czy to zgodne z prawem...? Problemem jest kolej wozaca powietrze i blokujaca ruch miejski a nie waskie gardlo... A Frysztacka i tak bedziecie musieli remontowac bo asfalt położono na suchym uwalcowanym błocie a nie podbudowie z klinca... Fajnie ze mamy takich super dyrektorow co nie umia przypilnowac roboty za która im płacą...pomijam fakt braku kompetencji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: