Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koniec palenia węglem. Co dalej?

To ważna deklaracja. Jeszcze w tej kadencji sejmik oraz samorząd województwa śląskiego mają podjąć decyzję w sprawie całkowitego zakazu palenia węglem. Na trwającym w Chorzowie Śląskim Konwencie Klimatycznym Climate-Con 2021 marszałek Janusz Chełstowski przyznał, że graniczny termin to 2028 lub 2029 rok. „Czarne złoto” mają zastąpić odnawialne źródła energii. O opinię na temat tej deklaracji zapytaliśmy wójta Istebnej i Jaworza oraz burmistrza Wisły.

 Łucja Michałek, wójt Istebnej przyznała, że w przyszłym roku ma być doprowadzony gaz do Istebnej. Duże koszty związane jednak z ogrzewaniem tym paliwem sprawiły, że część mieszkańców nie zamierza korzystać z tej możliwości. To nie jedyny problem. - Mamy przecież na swoim terenie bardzo oddalone przysiółki, gdzie doprowadzenie sieci gazowej będzie niemożliwe. Trzeba pamiętać także, że jak zbyt mało osób zdecyduje się na podłączenie do sieci, to taka inwestycja będzie zupełnie nieopłacalna. Więc tam także nie zostanie poprowadzony gazociąg. - podkreśliła Łucja Michałek. Przyznała, że wiele osób, które mieszkają w gminie Istebna może znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Obecnie w gminie co roku wymienianych jest 60 kotłów.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, odnosząc się do słów marszałka przyznał, że to odważny kierunek. - Jeżeli środki pomocowe będą mocne i zdecydowane, to pewnie jest to do zrobienia. Zastanawiam się jednak, czy w takim tempie. W górskich miejscowościach nie ma powszechnego dostępu do gazu. I wątpię by sieć gazową, aż tak szeroko rozbudowano. - powiedział burmistrz.

Burmistrz dodał, że Wisła jest w o tyle dobrej sytuacji, że zgazyfikowane jest około 80 procent miasta. - W innych, górskich miejscowościach nie jest tak dobrze. Żywię więc nadzieję, że pomoc dla ludzi będzie na takim poziomie, aby mogli wprowadzić w swoich gospodarstwach alternatywne źródła ciepła . - wyjaśnił Tomasz Bujok.

Radosława Ostałkiewicza, wójta Jaworza nie dziwi zapowiedź zakazu palenia węglem. -Ten termin graniczny trzeba było kiedyś określić. Jak zaczyna się sezon grzewczy, to temat wraca jak bumerang, bo ludzie się skarżą, że nie ma czym oddychać, że czuć tylko smród. Po sezonie – temat znika. - podkreślił.

Jaworze z funduszy gminnych także dofinansowuje wymianę źródeł ciepła. W gminie uruchomiono także punkt konsultacyjny rządowego Programu „Czyste Powietrze”.Zdaniem wójta Jaworza dofinansowania do wymiany źródeł ciepła są jednak nadal zbyt małe. - Im mniejsza gmina, tym tych pieniędzy jest mniej. Mam więc nadzieję, że uruchomione zostaną jeszcze inne źródła dofinansowania, w szczególności dla miejscowości, które potem mogłyby takich dotacji sprawniej udzielać mieszkańcom. Niestety z budżetów gmin będzie to coraz trudniejsze, zważywszy na drastyczne podwyżki cen gazu i prądu- podkreślił Radosław Ostałkiewicz. 

Wójt przyznał, że termin odejścia od ogrzewania węglem jest na tyle odległy, iż istnieje realna szansa, aby mogło się to udać. Uważa jednak, że zasadnicze kwestie dotyczą obecnie procedur i instrumentów wsparcia dla indywidualnych odbiorców. I nie chodzi tu tylko o samą inwestycję wymiany kotła. - Myślę również o rosnących cenach gazu. Wystarczy wspomnieć, że cena paliwa przemysłowego wzrosła o 300 procent! Wszyscy wiemy więc, że podwyżki dotkną również indywidualnych odbiorców.powiedział wójt.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

59
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-24 19:40:45
perpetua: najwyższa pora
2021-11-24 20:06:49
święty+Patryk:: W ciągu ośmiu miesięcy 2021 r. do Polski zaimportowano 8,4 mln ton węgla kamiennego, z czego 6,5 mln ton stanowi węgiel energetyczny. Nie wiadomo, ile z tego stanowi węgiel, którego używa się do produkcji ekogroszku - z wypowiedzi ludzi związanych z branżą węglową wynika, że w ciągu roku to około 1 mln ton. Być może więcej. Z tych 6,5 mln ton - 5,42 mln ton stanowi węgiel rosyjski, 0,59 mln t - kolumbijski, a 0,36 mln t - kazachski. Do Polski trafia też węgiel koksujący - np. z biednego Mozambiku i leżącej po drugiej stronie świata, podziurawionej dziesiątkami tysięcy opuszczonych kopalń Australii.
2021-11-24 20:07:24
święty+Patryk:: Czy węgiel, który przyjeżdża do Polski, jest pozyskiwany legalnie? Czy w miejscach, gdzie jest wydobywany, przestrzegane są prawa człowieka? Czy kopalnie spełniają normy związane z ochroną środowiska? Żeby to ustalić, trzeba by wiedzieć, z których kopalń węgiel trafia do Polski. Ale nie wiadomo. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie posiada informacji na temat kopalń, z których pochodzi węgiel importowany - odpowiedział nam resort. Kto zatem posiada takie informacje? "Nie ma obowiązków sprawozdawczych, ustanowionych przepisami prawa, względem ekogroszków, dlatego takie dane posiadają tylko podmioty importujące węgiel" - poinformowało nas ministerstwo.
2021-11-24 20:07:46
święty+Patryk:: Rosję oskarża się o sprzedawanie ukraińskiego antracytu z Donbasu. W Kolumbii gigantyczna kopalnia wysuszyła szesnaście rzek. Żeby wydobywać surowiec w Mozambiku, przesiedla się jego ubogich mieszkańców na jałowe ziemie. Węgiel z tych miejsc płonie w polskich piecach, ale nikt nie zbiera informacji na temat jego dokładnego pochodzenia.
2021-11-24 20:08:38
święty+Patryk:: dojna zmiana, polski burdel
2021-11-24 20:22:28
LeonKowalski : Czemu ceny gazu przeznaczonego do ogrzewania domu nie zwolni się z akcyzy i z innych podatków i opłat,przez co cena gazu używanego do ogrzewania była by o połowę niższa ? Każdy by wolał tym ogrzewać dom bo to i wygodniejsze i o wiele bardziej ekologiczne...Aha!!!bo nie było by na 500 plusy ,pisowskich 13 i 14 ,na coraz większą liczbę urzędów i urzędników, więc znów mniej głosów wyborczych.
2021-11-24 20:26:22
miriam11: No właśnie. Co nam pozostanie??? Mżonki o odnawialnych źródłach energii? Czy może niepewny kurek z gazem?
2021-11-24 20:33:54
święty+Patryk:: mrzonki jak już - ogrzewam gazem nieocieplony dom od 20 lat, płacę mniej niż za węgiel, bez roboty, reguluję temperaturę zaworami na grzejnikach, i co najważniejsze - mam w domu ciepło, cieplej niż wielu moich znajomych co jadą na węglu - kiedy im tłumaczę że powinni się przestawić na gaz, zachowują się jak zombie albo jak płascy - ja im święte słowa, oni moja krowa, tak to wygląda
2021-11-24 20:35:27
święty+Patryk:: a racioki od zawsze miały drzewo z lasu za friko, potem deputaty węglowe, przy tej co tam się ukształtowała przez wieki wsobnego chowu mentalności ciężko będzie z tym gazem...
2021-11-24 20:38:27
miriam11: Ciekawe czy zakaz będzie obowiązywał też ciepłownie i elektrociepłownie?
2021-11-24 20:47:55
miriam11: Niemcy bardzo szybko zbliżają się do ściany. Tą ścianą okazuje się utylizacja 30 letnich wiatraków. Nic nie jest wieczne. Góra włókna szklanego ( z niego to głównie budowane są wiatraki) rośnie w zastraszającym tempie. Brak technologii bezpiecznej utylizacji. Europa upadnie poprzez wydmuchaną bańke ekologiczną.
2021-11-24 20:58:09
mario172: Haha prawa czlowieka,dobrze ze nie interesujesz sie czy w chinach sie je przestrzega np przy produkcji odziezy,elektroniki itp..bo chodzilbys goly i bez kontaktu ze światem..a smog??szkoda ze nie przeszkadzaja wam zagrzybione instalacje samochodowe, jedzienie ktore smierdzi sama chemią ...a smog to zagrywka polityczna zeby zamknac polskie gornictwo...odnawialne zrodla nie zaspokoja obecnych potrzeb, ludzkosci.a jak przejdziemy na gaz i bedziemy tylko od tego uzaleznieni to dopiero zobaczycie jak ceny wzrosną..oby tylko nikt kurka nie zakrecil bo sie zes.racie...ale ba, ponoc przynajmniej smogu nie bedzie...gorzej jak sie okaze ze ludziom wcale nie szkodzil i ludzie nie beda dluzej zyc...i co wtedy??jak z pseudo szczepionkami na covid...ale ja tam jestem plaski, z mala różnicą, ze przynajmniej na gow.no nie mowie papu jak osoby pokroju patryka...
2021-11-24 21:05:36
miriam11: Pati ,ok. Ale co zrobisz jak rusek przekręci wajche? Sytuacja euroazjatyczna nie jest zaciekawia / tak ujowo nie było od 40lat/
2021-11-24 21:08:11
miriam11: Według mnie Polska nie powinna przekreślać węgla, popatrz na ekogroszek, odpowiednio dobrany piec z podajnikiem NIE KOPCI.
2021-11-24 21:09:33
miriam11: A przypomnę tylko że z gazu też idą spaliny i to niemałe.
2021-11-24 21:15:11
miriam11: Wyprodukowanie pierwszej partii ekogroszku jakieś 25lat temu to był krok milowy w ogrzewnictwie. I w tą stronę powinniśmy iść, żeby jeszcze ulepszać proces spalania. Co swoje to swoje.
2021-11-24 21:16:52
andrzej.molin: @miriam11 - a cena tego pseudo eko-groszku powalająca. Podobna cena do składu trujących spalin z niego. To jedno z większych przekrętów.
2021-11-24 22:42:47
miriam11: Nie Andrzeju cena ekogroszku na kopalni Piast to około 650zł tona.Możesz sprawdzić telefonicznie dział expedycji lub kasa. To co sie teraz wyrabia to efekt paniki i spekulacji. Faktycznie cena węgla 3-4 tygodnie poszybowała o 100% na giełdzie w Antwerpii (głowna giełda węglowa) aktualnie cena zbliża się do ceny wyjściowej około 110 $ tona.
2021-11-24 22:54:23
miriam11: Wielcy polscy gracze ulegli panice i kupowali drogi węgiel. Polskie wydobycie tłamszone jest przez innych producentów. Niestety Polska spadła na margines (lub poza) . Poprostu już się nie liczymy na rynku. Daliśmy się znowu ograć wszystkim innym. Tak jak z handlem , przemysłem i rolnictwem. Niestety od 30lat zachowujemy się jak dziecko we mgle, ufni w każde słowo które nam ktoś powie. Władza dalej wierzy w każde słowo,obietnice wypowiedzianą przez Niemca,Francuza czy innego Hiszpana. A to jest GRA I TO BAAARDZO nieuczciwa .
2021-11-24 23:52:25
DŻON Z KENTAKI: miriam11 Polska nie powinna PALIĆ WĘGLA!!! Z gazu też są spaliny zgadzam się ale o wiele bardziej eko niż z ekogroszku. Czym ekogroszek jest bardziej eko niż np. węgiel orzech czy kostka?? Z węgla takiej jakości jak w polsce mozna robić cuda a my go spalamy. Druga sprawa gdyby górnicy na etacie lub na emeryturze, kolejarze i inni nie dostawali deputatów to węgiel pewnie byłby tanszy, czy pracownik np. budowlany dostaje deputat na pustaki lub pracownik dyskontu darmowe zakupy przez miesiąc?? Górnik pracuje wydobywając węgiel i musi dostać deputat ale Pani w dyskoncie czy Pan na budowie też przeżucają tony towaru i co? Czym górnik jest od wyżej wymienionych ludzi lepszy? Moim zdaniem nie jest niczym lepszy tylko jak nie dostanie węgla to się wszystkie ryle zwołają napiją i rozpierd... pół Warszawy i dostaną co chcą.
2021-11-25 04:06:31
bolo 5064: Witam.Zacznę od pytania: co to jest eko groszek ? Odpowiadam : eco groszek to węgiel.Według tego co napisano w artykule nim /tzn.eco groszkiem/ również nie będzie można palić po 2029 roku.Muszę kończyć bo wychodzę do roboty. Pozdrawiam.
2021-11-25 06:36:31
święty+Patryk:: miriam tyś już całkiem na głowę upadł - "ekogroszek", dobre sobie, sortowany według wielkości kawałków węgiel i nic poza tym - dziś ten "ekogroszek" robi się z najmarniejszego, najtańszego z importu węgla, a i tak jest drogi
2021-11-25 06:38:28
święty+Patryk:: pół świata jedzie na gazie a ty się boisz o zamknięty kurek - co PiS zrobił, by się od Rosjan uniezależnić? - NIC, zajęty grabieżą majątku narodowego, propagandą dla ciemnego ludu i wewnętrznymi walkami partyjnych hien
2021-11-25 06:40:15
święty+Patryk:: "Polska ma węgla na 200 lat" - to Anżej Dupa podczas kampanii wyborczej - no tak to my daleko nie zajedziemy, najdalej na cmentarze
2021-11-25 06:42:38
święty+Patryk:: dla marnych paru procent głosów wyborczych PiS zepchnął Polskę do czarnej dziury najbardziej zasmrodzonych państw Europy, z największą ilością z powodu tego smrodu liczbą ofiar śmiertelnych
2021-11-25 08:16:15
Bugs: Tyś głupi patryk jest jednak. Najpierw cała UE i USA przeniosły produkcje do Chin, które trują CAŁY ŚWIAT, a teraz te durnie z UE robią nam kolejną zieloną wyspę z Europy jak gdyby Europa była pod kloszem i Chinski smog tu nie docierał. Ta ekologia to jest maszynka do zarabiania pieniędzy i z EKOLOGIĄ ma bardzo mało wspólnego, a te sławne żarówki "energooszczędne" są doskonałym tego przykładem.
2021-11-25 08:55:39
Gigi13: Sam grzeje gazem... Ale dlaczego ot tak nagle weszła ustawa zakazująca palić węglem... Nigdy za nim nie byłem szczególnie ze niektórzy nie rozpalają od góry i walą do pieca też inne rzeczy idioci - ale to kolejny cios dla zwykłej wolności wyboru zaraz nam będą mówić co minute co/gdzie/jak mamy robić...
2021-11-25 08:58:18
tom lem: ... Bugs, Tępy Patryk ma racje ;-) ten Chiński Smok najpierw do USA zionie, zanim do lewackiej Europy dopłynie.
2021-11-25 09:10:52
Bugs: no i co zrobiło USA? Olało porozumienia ekologiczne bo doszli do wniosku, że najpierw to oni muszą ratować swoją gospodarkę, a potem przejmować się "ekologią" szczególnie, że np. kopią ropę z łupków na potęgę. Inna sprawa, że obecnie to przez przeniesienie produkcji do Chin mamy problemy z dostępnością do towarów i ogólną drożyznę wszystkiego co musi do nas dopłynąć.
2021-11-25 09:16:42
święty+Patryk:: po pandemii covid i rządach PiS dalej nie do końca wiadomo, dlaczego niektórzy rodzą się z byle jakim procesorem - ale przynajmniej wyraźnie widać którzy to, tak jak w tych paru postach powyżej
2021-11-25 09:17:25
święty+Patryk:: bugsiu ty się miotasz od ściany do ściany z tymi Chinami i USA, a co jeden obrót to głupiej wychodzi
2021-11-25 09:18:21
święty+Patryk:: gigusiowi zakaz palenia węglem nagle wszedł - no widać chłop przespał ostatnie 20 lat, albo przesiedział w barze?
2021-11-25 09:19:35
święty+Patryk:: tomcio też trzyma swój poziom, wyżej bzdury nie podskoczy
2021-11-25 09:22:30
święty+Patryk:: Polska pod rządami PiS znalazł się w czarnej doopie - i to jest problem na dziś największy w tym kraju, proszę państwa, choć nie dotyczy on już tych 500 trupów ofiar covid co wczoraj zmarły - bijemy światowe rekordy, niestety, a węglowe wyziewy co roku zbierają u nas jeszcze większe żniwo
2021-11-25 09:23:55
święty+Patryk:: co władza na to? - ano jak zawsze, gaz do dechy i rura na immunitecie!... ----> Elżbieta Witek to kolejny ważny polityk przyłapany wczoraj na ignorowaniu przepisów drogowych. Szofer powiózł marszałek Sejmu jak na Rajdzie Barbórki. Przeciął w Warszawie skrzyżowanie na czerwonym i o 40 km/h przekroczył dopuszczalną prędkość.
2021-11-25 09:25:21
święty+Patryk:: i te bolszewickie chamy, Kamiński i reszta, śmiały z mandatu dla Tuska propagandowe goowna kleić w goownianej kurwizji... nad tym bugsiu pomedytuj
2021-11-25 09:28:55
Bugs: patyczku, poczytaj o 'paryskim porozumieniu klimatycznym'
2021-11-25 09:33:42
Boska Adela: Bugs to ty musisz więcej czytać: 21 stycznia 2021 • Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych, a jedną z pierwszych jego oficjalnych decyzji podjętych po objęciu urzędu jest powrót USA do klimatycznego porozumienia z Paryża.
2021-11-25 09:34:57
Boska Adela: w USA też mieli idiotę i psychopatę u władzy, ale w odróżnieniu od Polski dali sobie z tym problemem szybko radę
2021-11-25 09:37:25
Bugs: Wrócili do porozumienia bo do władzy doszedł kolejny "zielony idiota", a wypisali się z powodów o których pisałem wyżej.
2021-11-25 09:56:32
Bugs: I jeszcze jedno, to że ja palę gazem nie spowoduje, że jak otworzę okno to nie będę czuł smrodu, który leci z komina sąsiada z drugiej strony wsi. Tak samo jest z euro ekologią, to że Europa udaje, że nie syfi do atmosfery bo przeniosła produkcję do Chin nie zmieni faktu, że Chiny generują zanieczyszczeń kilka razy więcej niż to robiła Europa. A jednocześnie EU wymyśliła sobie podatki ekologiczne no bo przecież kasę zarobić da się na wszystkim.
2021-11-25 10:07:09
RysiekK22: na marginesie : większość marnuje ciepło na ogromną skalę. Przykład : niekładzenie firan na parapety a co gorsza zasłanianie nimi kaloryferów
2021-11-25 10:24:08
Bugs: Tak przy okazji to UE od 2023 roku w ramach "zielonego ładu" opodatkowała paliwa kopalne /węgiel, gaz, ropę/ dodatkowym podatkiem. To jest Ekologia przez DUŻEEE "e" Będzie paliwo po 8zł, prąd, gaz x2 i bez pis-u dzięki ekopojebom z uni.
2021-11-25 10:53:04
Bugs: Ehehehehe, to teraz się podzieje, już słychać wycie syren. A nie to opozycja wyje po ogłoszeniu założeń tarczy antyinflacyjnej.
2021-11-25 10:59:22
Boska Adela: Bugs ty się puknij w czoło, widać że pojęcia nie masz o czym piszesz - każda propagandowa PiS-owska "tarcza" i wszystkie wyborcze "prezenty" to olbrzymie wydatki na kredyt z budżetu, bez żadnego pokrycia we wzroście wydajności i produkcji, które właśnie nakręcają inflację
2021-11-25 11:05:00
Bugs: Taaa, powiedz to wszystkim tym, którzy w myśl unijnego zielonego ładu założyli ekologiczne źródła ogrzewania i teraz im koszty ogrzewania wzrosły o 30-40%, koszty oświetlenia o kolejne 20-30%. Ja płace podatki i wolę żeby te pieniądze wróciły do mnie niż ktoś za mnie je przepierdolił na "zieloną wyspę"
2021-11-25 12:27:59
miriam11: Dżony, tak masz rację węgiel to węgiel i nie o niego tu chodzi ale o metodę spalania (palniki retortowe). To tak dla zobrazowania, większość z was nie pamięta czasów PKS, Trans kom itd. Jak odpalano autobusy o 5 rano w zimie. Teraz też odpalają i nic nie kopci z rury. To ja się pytam czy OLEJ NAPĘDOWY JEST DZIŚ INNY??? Nie, zmieniły się technologicznie metody spalania!!!
2021-11-25 12:28:41
miriam11: A po węglu przyjdzie i czas na gaz.
2021-11-25 12:29:52
miriam11: Bo wmawiać ECO ciemnej masie jest łatwo
2021-11-25 14:20:10
Śmiechu : Ciekawe. Polska nie odejdzie od grzania węglem bo to tanie grzanie. Mi na ogrzanie wychodzi 2 tony węgla I wiązka okorów na ogrzanie 160 metrów. Koszt finalny 1400 złotych na sezon zimowy. Węgiel kupiony na kopalni w sortymencie orzech.
2021-11-25 19:57:31
DŻON Z KENTAKI: Witam. Miriam ja jezdziłem autobusami z Transkomu nawet tymi łamańcami (nie wiem czy Ci to coś mówi) do szkoły do Cieszyna. Faktycznie kopciły jak smoki, teraz autobusy nie kopcą bo mają zamontowane filtry EGR i DPF. Mam pytanie czy Ty masz założony filter na kominie który zatrzymuje niebezpieczne związki? Mówisz że spalasz węgiel w retorcie OK! dymu nie widać ale śmierdzi i truje tak samo! Transkom padł przez to że nie wymieniał taboru pojazdów, siedziało tam kilka hien ktore miało za zadanie doje... tego przewożnika. Wispol jezdzi DAS jezdzi PKS BB też wieć o co chodzi? Spalaja DIESLA ale po nowemu. A węgiel jest drogi bo te ryle jak pisałem wcześniej nie powinni dostawać deputatów. Druga sprawa to moim zdaniem połowa załogi kopalń powinna być zwolniona! Wokół mnie mieszka paru nierobów kopalniannych każdy z nich co najmniej jest 3 miesiące w roku na L-4. Chwalą się tym oficialnie że na L-4 bardziej mu się opłaca niż być w pracy. O CO KUR.. CHODZI!!! Przez takie właśnie działanie DROGI MIRIAM WĘGIEL w Polsce powinien zostać pod ziemią. Nie powiesz mi że lubisz kazdy dzień chodzić do kotłowni wybierać popiół i od nowa robić ogień. Po co się cofać? Idzmy do przodu!
2021-11-25 20:15:13
DŻON Z KENTAKI: Witam Panie ŚMIECHU. Śmiać mi śię chce jak czytam Pana wypociny. Pali Pan 2t węgla i wiązkę okorków i płaci Pan 1400zł? nie wiem gdzie kupuje Pan węgiel ale z informacji jakie mam to tona węgla kosztuje 1200-1500zł z transportem do tego okorki pewnie ok 500zł z transportem. Daje nam to minimum 3000zł do tego Pana praca, wdychany dym, trucie sąsiadów pakowanie popiołu do worków i znowu opłata. 160mb ogrzewanych gazem kosztuje max 3500zł bez powyższych smrodów. Jeżeli mieści się Pan w 1400zł za sezon to pewnie nie oddaje Pan śmieci bo je Pan spala ale i tak za nie trzeba płacić wiec po co to palić?? Panie Śmiechu smiać się mi chce co Ty KUR.. chłopie piszesz tu!!! Jesteś następną szmatą która powinna zapłacić swoim zdrowiem za niszczenie zdrowia innym. Pozdrawiam.
2021-11-25 21:22:33
święty+Patryk:: DŻON - te posty które komentujesz piszą inteligentni inaczej, jedna grupa, i druga to płascy, jest też oczywiście część wspólna obu zbiorów - koń jaki jest każdy widzi, jak mawiał klasyk
2021-11-25 21:45:42
pokemon: Jak ludzie i oni sami pomarzną w domach to stwierdzą, że węgiel jest eko.
2021-11-25 22:40:55
DŻON Z KENTAKI: Sw+Patryku ja wiem że szkoda komentowac te ścierwa ale jak widzisz wyżej jakiś POKEMON; nie wiem co to jest bo w słowniku wyrazów polskich czegoś takiego nie ma, nie wiem czy to zwierzę, człowiek czy jakies chodzące gówno znowu twierdzi że węgiel jest EKO do palenia w piecu. Węgiel to super surowiec ale nie do palenia w piecu!
2021-11-26 05:58:52
święty+Patryk:: pokemon z tego co pleban u nas mówił na kazaniu to diabelski pomiotu - może być, dla takiego węgiel musi być eko i w ogóle super, im bardziej zasiarczony tym lepszy
2021-11-26 06:06:00
święty+Patryk:: w necie bez trudu znajdziesz ogłoszenia sprzedam węgiel z Rosji, Ukrainy, tak naprawdę z okupowanego Donbasu przyjeżdża - idą tego syfu miliony ton, władza PiS jak w przypadku lewych certyfikatów covidowych udaje, że nie widzi - jak tylko Polska odbuduje system wymiaru sprawiedliwości bez wątpienia wyjdą na jaw powiązania importerów tego syfu z politykami PiS
2021-11-26 06:12:28
święty+Patryk:: "Węgiel import z Rosji-Ukrainy. Realizujemy wielotransportowe kontrakty importu węgla kamiennego z Rosji- Kazachstanu-Ukrainy. 500 zł/t" - kup se ze trzy wagony, masz taniej niż w twojej bajce o kopalni, kupko śmiechu
2021-11-27 16:36:16
Śmiechu : Dżon z Kentaki Kupuję węgiel na kopalni jankowice. Tona kosztuje 600 zł z hakiem. Ja dokładnie płaciłem 623 zł. Nie wierzysz? Zadzwoń na wagę po ile węgiel idzie. A ceny o których piszesz to są... Ale na składach które doją ludzi jak widać... Na jaką kasę. Zadzwoń na numer kopalni i poproś połączenie na wagę drobnicową i tam Ci powiedzą ile faktycznie węgiel kosztuje. Pozdrawiam i niech ludzie zaczną kumać że lepiej zajechać na kopalnie niż płacić krocie tym hienom.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: