Kończy się Spis Powszechny 2021
Osoby, które jeszcze się nie spisały, mają jeszcze kilka dni na nadrobienie zaległości. Jak można się spisać? Przez Internet (link do strony spisowej tutaj), odbierając telefon od rachmistrza i udzielając mu informacji, za pośrednictwem infolinii spisowej, korzystając z mobilnego punktu spisowego lub udając się na dyżur rachmistrza spisowego (najczęściej dyżury odbywają się w urzędach miejskich i gminnych).
Kto ma obowiązek się spisać? - Obowiązkiem spisowym są objęte: – osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Przedstawiciele GUS podkreślają, że udział w spisie jest obowiązkowy, dlatego dla osób, które nie podają swoich danych, przewidziane są kary. I kara za niespisanie się jest jedynym możliwym problemem, wynikającym ze spisu. Zgodnie z prawem, wszystkie informacje przekazane do GUS (czy to w formie samospisu, czy podane rachmistrzowi) są objęte tajemnicą statystyczną, a same dane, po wypełnieniu formularza są anonimowe – podanie imienia, nazwiska i numeru pesel służy tylko i wyłącznie do identyfikacji, czy dana osoba wzięła udział w spisie. Informacje, których udzielamy, nie mogą być przekazane żadnym instytucjom.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.