Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kończy się Spis Powszechny 2021

Kończy się Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Możliwość spisania się samodzielnie lub udzielenia informacji rachmistrzowi spisowemu będzie możliwa do 30 września 2021 roku do północy. Udział w spisie jest obowiązkowy, odmowa podania informacji to nawet 5 tysięcy złotych.

Osoby, które jeszcze się nie spisały, mają jeszcze kilka dni na nadrobienie zaległości. Jak można się spisać? Przez Internet (link do strony spisowej tutaj), odbierając telefon od rachmistrza i udzielając mu informacji, za pośrednictwem infolinii spisowej, korzystając z mobilnego punktu spisowego lub udając się na dyżur rachmistrza spisowego (najczęściej dyżury odbywają się w urzędach miejskich i gminnych).

Kto ma obowiązek się spisać? - Obowiązkiem spisowym są objęte: – osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Przedstawiciele GUS podkreślają, że udział w spisie jest obowiązkowy, dlatego dla osób, które nie podają swoich danych, przewidziane są kary. I kara za niespisanie się jest jedynym możliwym problemem, wynikającym ze spisu. Zgodnie z prawem, wszystkie informacje przekazane do GUS (czy to w formie samospisu, czy podane rachmistrzowi) są objęte tajemnicą statystyczną, a same dane, po wypełnieniu formularza są anonimowe – podanie imienia, nazwiska i numeru pesel służy tylko i wyłącznie do identyfikacji, czy dana osoba wzięła udział w spisie. Informacje, których udzielamy, nie mogą być przekazane żadnym instytucjom.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: