Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Komisje wyborcze bez wsparcia pracowników urzędów

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu wyborczego, obwodowe komisje wyborcze zostały pozbawione wsparcia merytorycznego ze strony pracownika samorządowego, posiadającego doświadczenie z zakresu administracji. Na mocy nowych przepisów w składzie obwodowych komisji ma zabraknąć osób wskazanych przez wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta.

Dotychczas, pracownik administracji samorządowej, będący w składzie obwodowej komisji wyborczej, służył wsparciem merytorycznym, oraz dbał o poprawność wykonywania większości zadań – ze względu na swoje doświadczenie wspierał prace komisji, które przebiegały dzięki temu zdecydowanie sprawniej, niż w przypadku sytuacji, gdy wszystkimi zadaniami miały zająć się osoby bez doświadczenia. Osoba wskazana przez włodarza danej miejscowości odpowiadała między innymi za obsługę informatyczną komisji.

Rozwiązaniem, które może wpłynąć również na prace komisji, jest wprowadzenie dwóch składów osób, pierwszy ma być obecny podczas całego okresu głosowania, drugi zaś ma zająć się liczeniem głosów. Dotychczas, członkowie komisji byli obecni zarówno przy głosowaniu, jak i zajmowali się podliczaniem zebranych głosów, w związku z czym, w przypadku wystąpienia problemów, można było szybko ustalić ich przyczyny i najczęściej od razu je rozwiązać. Aktualnie druga komisja, powołana do liczenia głosów, ma otrzymać stosowne dokumenty, jednak nie będzie miała wglądu w przebieg głosowania.

Zgodnie z danymi wskazanymi przez Krajowe Biuro Wyborcze, 6 lipca powołanych zostało 2359 urzędników wyborczych. Łącznie ma być ich 2595, w związku z czym wciąż ponad 200 gmin pozostaje bez urzędnika wyborczego. Warto jednak zaznaczyć, że nowi urzędnicy wciąż są powoływani, zdarzają się również sytuacje, kiedy urzędnicy występują z wnioskiem o zmianę gminy, w której mają pełnić swoje funkcje.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-15 10:31:35
krokusik: "... 6 lipca powołanych zostało 2359 urzędników wyborczych. Łącznie ma być ich 2595, w związku z czym wciąż ponad 200 gmin pozostaje bez urzędnika wyborczego. ..." Spokojnie, te brakujące to z kurii będą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: