Komisje wyborcze bez wsparcia pracowników urzędów
Dotychczas, pracownik administracji samorządowej, będący w składzie obwodowej komisji wyborczej, służył wsparciem merytorycznym, oraz dbał o poprawność wykonywania większości zadań – ze względu na swoje doświadczenie wspierał prace komisji, które przebiegały dzięki temu zdecydowanie sprawniej, niż w przypadku sytuacji, gdy wszystkimi zadaniami miały zająć się osoby bez doświadczenia. Osoba wskazana przez włodarza danej miejscowości odpowiadała między innymi za obsługę informatyczną komisji.
Rozwiązaniem, które może wpłynąć również na prace komisji, jest wprowadzenie dwóch składów osób, pierwszy ma być obecny podczas całego okresu głosowania, drugi zaś ma zająć się liczeniem głosów. Dotychczas, członkowie komisji byli obecni zarówno przy głosowaniu, jak i zajmowali się podliczaniem zebranych głosów, w związku z czym, w przypadku wystąpienia problemów, można było szybko ustalić ich przyczyny i najczęściej od razu je rozwiązać. Aktualnie druga komisja, powołana do liczenia głosów, ma otrzymać stosowne dokumenty, jednak nie będzie miała wglądu w przebieg głosowania.
Zgodnie z danymi wskazanymi przez Krajowe Biuro Wyborcze, 6 lipca powołanych zostało 2359 urzędników wyborczych. Łącznie ma być ich 2595, w związku z czym wciąż ponad 200 gmin pozostaje bez urzędnika wyborczego. Warto jednak zaznaczyć, że nowi urzędnicy wciąż są powoływani, zdarzają się również sytuacje, kiedy urzędnicy występują z wnioskiem o zmianę gminy, w której mają pełnić swoje funkcje.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.