Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kiedy trzeba poprosić o pomoc. Samobójstwa w powiecie cieszyńskim

W ubiegłym roku 64 osoby, na terenie powiatu cieszyńskiego, postanowiły targnąć się na swoje życie. Warto jednak pamiętać, że można pokonać każdy, nawet najtrudniejszy kryzys.

- Takim osobom można pomóc przede wszystkim przez zauważenie ich, rozmowę i okazanie wsparcia - mówi nam Sandra Długosz z cieszyńskiego Punktu Interwencji Kryzysowej. Od początku roku prowadzi go, na zlecenie Powiatu Cieszyńskiego, wiślańskie stowarzyszenie 7 Dolin.

Z danych Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie wynika, że w całym ubiegłym roku próbę samobójczą podjęły 64 osoby, z czego 33 to kobiety, a 31 mężczyźni:

Potrzeba uwagi i wrażliwości, by pomóc

- Statystycznie więcej samobójstw popełniają mężczyźni, natomiast prób samobójczych więcej podejmuje kobiet. Nie można tu też pominąć dzieci i młodzieży, które coraz częściej widzą tylko takie "rozwiązanie" problemu - wskazuje Długosz.

- Na decyzję o podjęciu próby samobójczej może wpływać wiele aspektów: doświadczenia z dzieciństwa, traumy, pęd za pieniądzem, brak szacunku do siebie i innych, bieda, samotność, niska samoocena, przemoc domowa, choroby psychiczne, zatracenie się w wirtualnej rzeczywistości, nieumiejętność zatrzymania się. Często takie osoby wysyłają sygnały sugerujące coś niepokojącego, ale potrzeba wrażliwości i uwagi, by je dostrzec. Kiedy poznamy historię drugiego człowieka, możemy próbować zrozumieć podjętą decyzję. Często próby samobójcze są też wołaniem o pomoc – takim niemym krzykiem o zauważenie. Każdy jest inny, nie ma dwóch takich samych osobowości, charakterów, doświadczeń, traum - dodaje.

Gdzie szukać pomocy

Mieszczący się w Cieszynie przy ul. Bielskiej 92 Punkt Interwencji Kryzysowej czynny jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego będący w kryzysie mogą jednak zadzwonić pod numer telefonu 33 500 06 07 w każdym czasie.

Udzielane przez Punkt poradnictwo dotyczy kryzysów związanych z utratą osób bliskich, próbami samobójczymi, poważnymi chorobami, wypadkami komunikacyjnymi, czy różnego rodzaju przemocą.

Miejsc i instytucji udzielających wsparcia oraz pomocy psychologcznej jest oczywiście więcej. Wśród nich można wskazać:

  • Ogólnopolski projekt „Dbam o swoje zdrowie psychiczne" Fundacji Edukacji Nowoczesnej, skierowany dla osób z niepełnosprawnością – tel. 729 835 550

  • Ogólnopolska Linia Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego – tel. 800 70 2222

  • Pogotowie ratunkowe - tel. 999

  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie - tel. 33 854 92 00, wew. 550 lub 557

  • Kryzysowy Telefon Zaufania - tel. 116 123

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: