Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Karta parkingowa” – jak z niej korzystać

W ostatnim czasie zapytano mnie „Czy aby korzystać z karty parkingowej trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu?”. Odpowiedziałem na pytanie jednak przy okazji postanowiłem o tej sytuacji podzielić się z całą grupą osób posiadających taki dokument.

Zacznijmy od tego, czym jest właśnie ten dokument?  Karta parkingowa to dokument pozwalający niepełnosprawnemu kierującemu pojazdem samochodowym oznaczonym nim lub kierowcy przewożącemu osoby o obniżonej sprawności ruchowej na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych zakazu ruchu lub postoju oraz parkowania na „kopertach”. Jest ona zgodnie z przepisami wydawana na osobę, a nie na samochód.

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:
1. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym oraz umiarkowanym otrzymują kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej. Jednocześnie osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia otrzymują kartę parkingową na podstawie wydanego orzeczenia o niepełnosprawności zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony. Karta parkingowa wydawana jest na okres ważności orzeczenia jednak nie dłużej niż na okres 5 lat.

Osoba niepełnosprawna mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Przepis ten dotyczy również kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się, która posiada kartę parkingową. Wszystkie przepisy dotyczące karty parkingowej stosują się także do osób, które posługują się kartą parkingową wydaną poza granicami Polski.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:
B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
B-3a zakaz wjazdu autobusów
B-4 zakaz wjazdu motocykli
B-10 zakaz wjazdu motorowerów
B-35 zakaz postoju
B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
B-38 zakaz postoju w dni parzyste
B-39 strefa ograniczonego postoju

Zgodnie z wszystkimi przepisami oraz ulgami dotyczącymi ważnej karty parkingowej zarówno osoba niepełnosprawna kierująca pojazdem lub przewożąca osobę niepełnosprawną może naprawdę znaleźć miejsce parkingowe w najbliższej odległości miejsca do którego chce się udać.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: