Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany dotyczące odpadów w Strumieniu

Zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku w Gminie Strumień. Wejdą one w życie wraz z nowym, 2021 rokiem. Zmian jest kilka.

Zmiany w regulaminie wynikają z jego dostosowania do nowych przepisów ustawowych. Jak poinformował strumieński Urząd Miejski, najważniejszą zmianą jest wprowadzenie dla wszystkich selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, co oznacza, że nie będzie już wyboru między segregacją, a oddawaniem wyłącznie odpadów zmieszanych.

Pojemniki (w które mieszkańcy będą się musieli zaopatrzyć sami) na popiół i bioodpady zastąpią dotychczasowe worki. - Konieczność tej zmiany wynika z wpływających do Urzędu Miejskiego w Strumieniu informacji od prowadzących instalacje zagospodarowujące frakcje bioodpadów, które od 2021 roku nie będą przyjmować odpadów ulegających biodegradacji dostarczanych w workach. Jest również duży problem z zagospodarowaniem popiołu gromadzonego w workach, gdyż ich ciężar budzi zastrzeżenie co do warunków pracy i przestrzegania BHP. W dodatku coraz częściej odbiorcy tego odpadu odmawiają przyjmowania popiołu w workach. Z uwagi na to, że ilość popiołu odebranego w 2019 roku w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszyła się o około 30 procent, a nadmiar popiołu można w każdym momencie oddać do PSZOK, w celu minimalizowania kosztów zmieniona została częstotliwość jego odbioru. Od nowego roku odbierany będzie od października do kwietnia raz w miesiącu, w pozostałym okresie nie rzadziej niż raz na dwa miesiące – informuje Urząd

Pojawiła się również ulga, która dotyczy budynków jednorodzinnych. Wszyscy Ci,którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach będą zwolnieni z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady. Dodatkowo skorzystają oni z częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2 zł od osoby. Warunkiem będzie złożenie zmienionej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zmieni się także ilość przyjmowanych odpadów w PSZOK w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi Do 400 kg na osobę (w okresie 5 lat) będzie można przywieźć odpady budowlane i rozbiórkowe. Za każde przekroczone 100 kg trzeba będzie zapłacić 20 złotych. Od nowego roku rocznie z posesji będzie można oddać na PSZOK 8 zużytych opon w ramach pobranej opłaty. Za każdą następną trzeba będzie zapłacić 5 złotych.

Poszerzony został również katalog zbieranych odpadów o odpady niebezpieczne, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności chodzi tu o igły i strzykawki) oraz odpady tekstyliów i odzieży, które będą przyjmowane w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Warunkiem wejścia w życie przegłosowanych przez radnych uchwał jest ogłoszenie ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Red./ strumien.pl

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-30 21:49:11
Kurczak: Płacimy 20 zł od osoby i jeszcze mamy sobie kupić kubły na bio. Na popiół mi nie potrzeba gdyż opalam dom gazem. Dlaczego jest upust /szaleństwo/ 2 zł za kompostownik a nie ma dla osób które nie generują popiołu.
2020-10-01 09:18:19
M53: Ja sobie nie wyobrażam kubła z resztkami bio- np. jedzenia. Przecież po kilku dniach będzie to strasznie fermentować i śmierdzieć. O rojach much i zagrożeniu choróbskami już nie wspomnę. W workach, po ich zawiązaniu, było bardziej "bezpiecznie. Ja rozumiem, że należy zmniejszać zużycie worków, ale chyba nie tędy droga. Kurczak ma rację, osoby, które nie mają popiołu powinny płacić mniej. To jest tak samo, jak z oczyszczalnią ścieków- wprawdzie wywożę nieczystości raz na dwa lata, ale płacę o wiele więcej za to niż ci, którzy mają niby zamknięte osadniki a połowę gnojówy spuszczają do rowów. Kiedyś usłyszałam od aroganckiego urzędasa: "Proszę pani, ekologia kosztuje". Zamiast nagradzać za ekologiczne postępowanie, dostajemy jeszcze po łbie wyższymi opłatami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: