Zmiany dotyczące odpadów w Strumieniu
Zmiany w regulaminie wynikają z jego dostosowania do nowych przepisów ustawowych. Jak poinformował strumieński Urząd Miejski, najważniejszą zmianą jest wprowadzenie dla wszystkich selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, co oznacza, że nie będzie już wyboru między segregacją, a oddawaniem wyłącznie odpadów zmieszanych.
Pojemniki (w które mieszkańcy będą się musieli zaopatrzyć sami) na popiół i bioodpady zastąpią dotychczasowe worki. - Konieczność tej zmiany wynika z wpływających do Urzędu Miejskiego w Strumieniu informacji od prowadzących instalacje zagospodarowujące frakcje bioodpadów, które od 2021 roku nie będą przyjmować odpadów ulegających biodegradacji dostarczanych w workach. Jest również duży problem z zagospodarowaniem popiołu gromadzonego w workach, gdyż ich ciężar budzi zastrzeżenie co do warunków pracy i przestrzegania BHP. W dodatku coraz częściej odbiorcy tego odpadu odmawiają przyjmowania popiołu w workach. Z uwagi na to, że ilość popiołu odebranego w 2019 roku w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszyła się o około 30 procent, a nadmiar popiołu można w każdym momencie oddać do PSZOK, w celu minimalizowania kosztów zmieniona została częstotliwość jego odbioru. Od nowego roku odbierany będzie od października do kwietnia raz w miesiącu, w pozostałym okresie nie rzadziej niż raz na dwa miesiące – informuje Urząd
Pojawiła się również ulga, która dotyczy budynków jednorodzinnych. Wszyscy Ci,którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach będą zwolnieni z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady. Dodatkowo skorzystają oni z częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2 zł od osoby. Warunkiem będzie złożenie zmienionej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zmieni się także ilość przyjmowanych odpadów w PSZOK w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi Do 400 kg na osobę (w okresie 5 lat) będzie można przywieźć odpady budowlane i rozbiórkowe. Za każde przekroczone 100 kg trzeba będzie zapłacić 20 złotych. Od nowego roku rocznie z posesji będzie można oddać na PSZOK 8 zużytych opon w ramach pobranej opłaty. Za każdą następną trzeba będzie zapłacić 5 złotych.
Poszerzony został również katalog zbieranych odpadów o odpady niebezpieczne, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności chodzi tu o igły i strzykawki) oraz odpady tekstyliów i odzieży, które będą przyjmowane w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Warunkiem wejścia w życie przegłosowanych przez radnych uchwał jest ogłoszenie ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Red./ strumien.pl
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.