Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Karp po skoczowsku

Przez dwa dni na skoczowskim Rynku królował karp. 10. Regionalne Dni Rybactwa zgromadziły na głównym placu miasta tłumy. Były konkursy dla dzieci i znawców kuchni. Kucharze częstowali też karpiem po skoczowsku na cebulce, w cieście piwnym, podlanym tatarczówką. Na estradzie nie brakowało propozycji kulturalnych.

Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj” zorganizowała 10. Regionalne Dni Rybactwa. – Naszym zadaniem jest promocja regionu, gmin zrzeszonych w Lokalnej Grupie Rybackiej Żabi Kraj. Naszym priorytetowym zadaniem jest  pozyskanie funduszy europejskich, aby realizować projekty związane z rybactwem na terenie działania LGR – mówił Portalowi Śląska Cieszyńskiego OX.PL, Krzysztof Szymura, Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Żabi Kraj”.

Stąd też na skoczowskim Rynku pojawiły się łodzie rybackie, ryby w basenach i na patelni. Promowano nie tylko samą hodowlę, ale również spożywanie, przede wszystkim gołyskiego karpia, który w roli głównej wystąpił w Skoczowie. – Najważniejsze jest miejsce hodowli karpia. My w Gołyszu mamy do tego idealne warunki stąd znakomite właściwości odżywcze i walory smakowe – mówił dr inż. Henryk Białowąs z Zakładu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Przypomniał też, że tradycja hodowli karpia na terenie Śląska sięgają XII w., w naszym regionie zawdzięczamy ją Tomaszowi Dubiszowi, o czym przypomina pamiątkowa tablica znajdująca się na tarliskach w Iłownicy.  W XII wieku ryba uznana była już za potrawę postną, a post w niektórych diecezjach obowiązywał nawet przez 250 dni w roku. Stąd też i hodowla i spożycie karpia wzrosło. – Kto postu nie przestrzegał mógł spodziewać się kary. Najlżejszą było wybicie zębów – opowiadał dr inż. Henryk Białowąs.

Na skoczowskim Rynku do spożywania ryby nikogo nie przymuszano, uczestnicy imprezy sami skusili się na takie danie. Prócz stoisk, gdzie można było skosztować wielu rodzajów ryb, karp przygotowywany był też na dwumetrowej patelni. – Dla wszystkich uczestników X Regionalnych Dni Rybactwa przygotowaliśmy karpia w cieście piwnym, na maśle i cebuli, wszystko podlaliśmy skoczowską tatarczówką – mówił Krzysztof Gawlik mistrz kucharski z firmy RM Gastro, która była współorganizatorem imprezy.

W ramach X Regionalnych Dni Rybactwa rywalizowali też kucharze. Dania z karpia powstawały w  trzech kulinarnych konkursach. Pierwszy odbył się w sobotę. Do walki na noże i talerze stanęli uczniowie szkół gastronomicznych. Najlepszymi okazali się ci z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu duet – Martyna Osłowska i Michał Kassner. Tego samego dnia jurorzy ocenili też potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich – tu zwyciężyło KGW Gierałtowiczki. W niedzielę w Mistrzostwach Europy w Podawaniu Karpia wystartowały profesjonalne ekipy kucharskie.  Zwyciężył zespół z Czech - Moravia Team, CR, Stowarzyszenie Kucharzy i Cukierników CR, Region Morawy i Śląska - Karel Drapal i Jan Jakes.

Przez dwa dni na skoczowskim Rynku, ryby malowały też dzieci. Konkurs "Z karpiem na wesoło" przyciągnął kilkadziesiąt młodych artystów. Najlepszymi okazali się: w kategorii do 12 roku życia  Ania Krzempek oraz powyżej 12 roku życia Magdalena Musiał.

Na głównym placu miasta uczestnicy imprezy mogli dowiedzieć się więcej o działaności Lokalnych Grup Rybackich z różnych części Polski. Swoje stoiska miały też firmy i instytucje związane z rybactwem. Miłośnicy kuchni dzięki pokazowi filetowania ryby, który przygotował Jerzy Erdmański, już wiedzą co zrobić, żeby przyrządzić karpia bez ości. W Skoczowie w niedzielne południe karpia na obiad przyrzadzał też znany kucharz Remigiusz Rączka. Można było zobaczyc na czym polega kuchnia fusion i molekularna.

Zabawa pod znakiem rybki trwała przez dwa dni do późnego wieczora. Na scenie wystąpili m.in. legendarny zespół Trzy Korony, kapele góralskie, zespół HaNuta i Karpowicz Family.

X Regionalne Dni Rybactwa rozpoczęła konferencja, która odbyła się w czwartek - 13 września w Warszowicach. Tematem konferencji był "Żabi Kraj jako produkt turystyczny". Konferencja naukowa odbyła się też 14 września w Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. 

Impreza odbyła się pod patronatem prasowym Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

Dorota Kochman

ZOBACZ ZDJĘCIA!!!!

KONFERENCJA W WARSZOWICACH  fot. Dorota Kochman

X REGIONALNE DNI RYBACTWA (sobota) fot. Bartłomiej Kukucz

X REGIONALNE DNI RYBACTWA (niedziela) fot. Bartłomiej Kukucz

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: