Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kampania: "Masz to w nosie?"

20 kwietnia przypada Światowy Dzień Przewlekłego Zapalenia Zatok Przynosowych z Polipami Nosa. Jest to okazja, żeby poruszyć ten lekceważony a przecież ważny problem zdrowotny, który dotyka głównie młodych dorosłych, w istotny sposób i długotrwale upośledzając jakość ich życia. Z myślą o tej chorobie i chorujących na nią ruszyła kampania edukacyjna “Masz to w nosie?” poświęcona przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN).

 

Celem kampanii "Masz to w nosie?" jest budowanie świadomości wśród społeczeństwa na temat PZZPzPN i zmiana percepcji społecznej tej marginalizowanej do tej pory jednostki chorobowej.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN), to poważna jednostka chorobowa, która w dużym stopniu upośledza jakość życia chorujących na nią pacjentów, powodując m.in. trudności w oddychaniu, bezdech, zaburzenia snu czy utratę węchu. Pacjenci z przewlekłym obustronnym PZZPzPN o ciężkim przebiegu zmagają się również z przewlekłymi zakażeniami górnych dróg oddechowych, astmą, na którą choruje ok. 50% pacjentów z PZZPzPN czy atopowym zapaleniem skóry.

Leczenie polipów obejmuje najczęściej terapię glikokortykosteroidami miejscowymi i zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu polipów. Niestety leczenie chirurgiczne mimo dużej skuteczności często wiąże się z ryzykiem nawrotu choroby i potrzebą reoperacji.

Nawrót choroby wśród wszystkich pacjentów leczonych chirurgicznie występuje średnio już po 22 miesiącach co powoduje, że pacjenci wracają pod opiekę lekarza i ponownie walczą z objawami, które w konsekwencji prowadzą do ponownego podejmowania decyzji związanej z kolejną operacją chirurgiczną w tej bardzo wrażliwej strefie.

Inicjatorami kampanii są: Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Tylko dzięki popularyzacji wiedzy na temat PZZPzPN zarówno wśród społeczeństwa jak i samych lekarzy możemy temu przeciwdziałać.

 

AK, PTA

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: