Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kaj indzi inakszy…

Wspólne Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, modernizacja COK Dom Narodowy, wytyczenie 3 transgranicznych szlaków tematycznych promujących wspólne dziedzictwo, turystyczny kalendarz kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego to m.in. efekt działań podjętych w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przy realizacji projektu „Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu”. Nadszedł czas na podsumowania.

Przez ostatnie lata w Cieszynie i Czeskim Cieszynie był realizowany projekt Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego. Dofinansowany przez Unię Europejską.  Celem projektu było podniesienie atrakcyjności turystycznej w oparciu o wspólną ofertę turystyczną Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, zbudowaną wokół dziedzictwa cieszyńskiej kultury ludowej. Głównym wnioskodawcą było Miasto Cieszyn, wspólnie z partnerami COK Dom Narodowy, Miastem Czeski Cieszyn oraz Ośrodkiem Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie. Budżet to blisko 900 tys. Euro z czego ponad połowa została przeznaczona na COK Dom Narodowy oraz na działania związane z organizacją wydarzeń kulturalnych.

Teraz przeszedł czas na podsumowanie projektu. Konferencja prasowa odbyła się w poniedziałek 16 grudnia. Projekt udany, nowatorski, ale też dający nadzieję na kontynuację promocji unikalności kultury Śląska Cieszyńskiego w najbliższych latach. Trwałość tego projektu to 5 lat, ale myślę, że my będziemy jeszcze pracowali nad tym dłużej – przyznał Adam Cieślar Dyrektor COK Dom Narodowy.

Szczególny nacisk przy realizacji projektu kładziono na powstanie miejsca, które będzie skupiało wszystkich aktywnych twórców ludowych/rzemieślników i będzie przestrzenią do prezentacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego.  Z badań które zostały przeprowadzone wynikało, że jest potrzeba stworzenia wspólnego miejsca po jednej i drugiej stronie Olzy promującego folklor i unikalność Śląska Cieszyńskiego. Takie miejsce powstało w Ośrodku Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie oraz w Domu Narodowym – przyznał Cieślar.

Co ważne dzięki realizacji projektu udało się przeprowadzić niemal kompleksowy remont COK Dom Narodowy. Została dokonana modernizacja obejmująca wymianę instalacji wraz z dostosowaniem całego obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace przeprowadzono również w Amos w Czeskim Cieszynie. Dodatkowo wytyczono 3 transgraniczne szlaki tematyczne promujące wspólne dziedzictwo. Uruchomiono aplikację, która zawiera komplementarną ofertę turystyczną Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Przewodnik po szlaku jest dostępny w aplikacji w różnych wersjach językowych. Wydane zostały również mapy w wersji papierowej oraz książeczki pt. "Elementarz Cieszyniaka" (PL i CZ wersja językowa). Stworzono także wspólny turystyczny kalendarz kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego. Projekt Kaj indzi inakszy, to także imprezy, które realizowano od 2017 roku do końca tego roku.

Główną grupą docelową byli turyści zwiedzający Cieszyn i Czeski Cieszyn, ale także podmioty branży turystycznej, mieszkańcy, instytucje i organizacje oraz lokalni twórcy, którzy uzyskali możliwość prezentacji kultury ludowej przed szerszym gremium – mówił na konferencji Cieślar. Aplikację omówił wiceburmistrz Krzysztof Kasztura, zaś o wydarzeniach m.in. grach miejskich wspomniała Renata Karpińska z UM Cieszyn. O tym co zrealizowano w Czeskim Cieszynie opowiedziała Petra Slováček Rypienová.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: