Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak utrzymać zaangażowanie pracowników w erze pracy hybrydowej?

Specjaliści zajmujący się projektowaniem biur są zgodni, że przejście na model pracy hybrydowej oraz zdalnej znacząco wpłynęło na doświadczenia pracowników. Metody, które niegdyś skutecznie podnosiły zaangażowanie w środowisku biurowym, obecnie tracą na znaczeniu. Pojawia się konieczność wprowadzania nowego rodzaju udogodnień, które będą poprawiać efektywność pracy w modelu hybrydowym. Rośnie potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego, psychicznego i dobrego samopoczucia. Zmiany te przyczyniły się do potrzeby opracowania nowych strategii zarządzania zaangażowaniem zespołów pracujących w rozproszeniu.

Jaka jest funkcja biura w hybrydowym świecie?

W elastycznym modelu hybrydowym zmianie ulega dotychczasowa funkcja biura. Staje się ono przestrzenią, która zapewnia efektywne miejsce pracy, interakcji społecznych i pomaga w wyraźnym oddzieleniu sfery zawodowej od prywatnej. 

Biura hybrydowe powinny być projektowane z myślą o osobach, które mają trudności z wykonywaniem obowiązków zawodowych w domowym otoczeniu. Dzięki zrównoważonemu połączeniu stref otwartych i prywatnych, umożliwią efektywną pracę indywidualną oraz współpracę zespołu. Biura przekształcają się w miejsca, w których możliwa jest bezpośrednia interakcja – element nie do zastąpienia przez komunikację wirtualną.

Dzięki starannie zaprojektowanym rozwiązaniom akustycznym w przestrzeni biurowej, firmy umożliwią pracownikom skoncentrowaną pracę i efektywne prowadzenie dyskusji bez ryzyka zakłóceń. Dodatkowo są one nieodzownym elementem w kształtowaniu kultury organizacyjnej, gdyż tworzą środowisko, które promuje dobrostan psychiczny i wspiera rozwój osobisty. 

Strategie wzmacniania zaangażowania zespołów w modelu pracy hybrydowej

Utrzymanie zaangażowania pracowników w erze pracy hybrydowej wymaga świadomego podejścia do zarządzania zespołem i przestrzenią pracy. Strategie te powinny obejmować aktywne włączenie pracowników w proces reorganizacji i dostosowywania biura, tak aby było funkcjonalne i odpowiadało na nowe potrzeby zespołów. Celem jest stworzenie środowiska pracy, które przyciąga pracowników do biura i sprzyja bardziej efektywnej pracy.

Model hybrydowy jako okazja na zmianę aranżacji biura 

Hybrydowy model pracy jest odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania pracowników wobec ich miejsca zatrudnienia, ale także wyjątkową szansą na przearanżowanie i ulepszenie przestrzeni biurowej. Wdrażając zmiany, można sprawić, że biuro stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy. Przyciągnie zespół do częstszego pojawiania się w firmie i zwróci uwagę najlepszych talentów na rynku pracy.

Należy pamiętać, że dla wielu osób przestrzeń biurowa jest obszarem, w którym mogą skoncentrować się na zadaniach zawodowych, unikając domowych rozproszeń. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią akustykę. Kilka drobnych zmian w poszczególnych strefach pozwoli stworzyć miejsca, w których ludzie będą mogli wykonywać obowiązki bez walki z rozpraszającymi dźwiękami. Jeśli w Twoim biurze hałas jest głównym problemem, pomyśl o kabinach akustycznych Hushoffice. Będą odpowiednim miejscem dla osób poszukujących spokoju w zgiełku open space. Wydajna wentylacja i regulowane oświetlenie wpływają na samopoczucie pracujących w nich osób. 

Biuro musi wspierać neuroróżnorodność pracowników

Zrozumienie, że każdy pracownik przetwarza bodźce zmysłowe w unikalny sposób, ma duże znacznie przy reorganizacji biura. Uwzględnienie potrzeb osób neuroatypowych w zakresie komunikacji, przestrzeni pracy, spotkań i redukcji barier pozwala wspierać ich mocne strony. 

Aby biuro stało się miejscem bardziej integracyjnym i inkluzywnym powinno posiadać wydzielone strefy do różnych zadań (spotkań online, pracy w ciszy, rozmów telefonicznych). Można to osiągnąć umieszczając na open space kilka jednoosobowych budek akustycznych hushFree.S.

Stworzenie środowiska pracy, które wspiera osoby neurodywergentne pozytywnie wpływa na wizerunek firmy i może przyciągnąć do niej wysoko wykwalifikowanych pracowników.  

Organizacja regularnych spotkań w biurze 

Osoby, które większość swojego czasu poświęcają na rozmowy wideo i wirtualne spotkania, narażone są na szybkie wypalenie zawodowe. Interakcje twarzą w twarz utrzymują ludzki element współczesnej pracy. Spotkania osobiste i regularna wymiana pomysłów sprzyjają szybszemu przekazywaniu informacji i lepszemu zaangażowaniu w wykonywane obowiązki. Pracownicy wykazują większą koncentrację i są bardziej skupieni na rozmowach podczas bezpośrednich spotkań.

Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ biznes opiera się na relacjach. Biurowa kabina konferencyjna hushFree.L stanowi naturalne miejsce do nawiązywania kontaktów. Pewne rodzaje spotkań są po prostu bardziej efektywne, gdy odbywają się stacjonarnie, niż w formacie wirtualnym. Łatwiej wtedy dostrzec drobne gesty niewerbalne czy też rozwiązać konflikty w zespole. 

Grywalizacja, czyli przełamanie rutyny pracy zdalnej

Wprowadzenie elementów gier do codziennych zadań może lepiej motywować zespół rozproszony do interakcji z dostępnymi treściami czy zadaniami. Przez zastosowanie mechanik gier, takich jak punkty, odznaki, rankingi czy wyzwania, pracownicy są motywowani do osiągania celów zawodowych w sposób bardziej angażujący i interaktywny. Dzięki elementom grywalizacji praca zdalna staje się bardziej efektywna i satysfakcjonująca, co przynosi korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla całej organizacji.

 

Artykuł sponsorowany

 

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: