Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak się szyło w Cieszynie?

W piątek (24.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ''Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej''. Anna Rusnok zaprezentowała XVII-wieczną, rękopiśmienną księgę, należącą do cieszyńskiego cechu krawców. Przybliżona została również sama historia krawiectwa oraz ciekawostki na temat XVII-wiecznych strojów.

Jak można było dowiedzieć się w czasie spotkania, w księdze znajdują się nie tylko wykroje strojów, w których chodziło ówczesne społeczeństwo. Wśród wykrojów można znaleźć wzory szat liturgicznych, czy też dane jak stworzyć namiot (najczęściej używany w celach wojskowych), bądź też okrycie dla konia.

- W wykrojach znajduje się również suknia francuska, co do której pojawiły rozbieżności wśród specjalistów – informowała w czasie spotkania Anna Rusnok – suknia francuska była stosunkowo krótka, stąd też wniosek, że teoria, jakoby miała być ona suknią damską jest błędna. Najprawdopodobniej była to więc suknia męska, ilustracje które możemy znaleźć w innych ówczesnych księgach, które ukazują mężczyzn w podobnie skrojonych strojach, wskazuje że teoria ta może być prawdziwa.

XVII-wieczna księga, należąca do cieszyńskiego cechu krawieckiego, pozwala poznać nie tylko modę, rodem z XVII wieku (zgodnie z danymi, podanymi w czasie spotkania, niektóre wykroje mogą pochodzić jeszcze z wieku XVI), ale również poznać wykroje, co na skalę europejską jest stosunkowo rzadkie. Księga prawdopodobnie w 1686 roku została przekazana cechowi krawieckiemu w Jabłonkowie, gdzie użytkowano ją aż do połowy XIX wieku.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: