Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak przygotować się do zimy na drogach?

Jesień i zima to zawsze trudny czas dla kierowców. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że bezpieczeństwo na drodze jest ważniejsze, niż dotarcie w terminie na ważne spotkanie. O tym, na co zwrócić uwagę na drogach w okresie jesienno-zimowym mówi asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP.

Jesienią i zimą warunki na drogach potrafią być bardzo wymagające, dlatego zawsze należy pamiętać o tym, że ograniczenia prędkości to nie nakaz poruszania się np. 80 km/h a jedynie górna granica dopuszczalnej prędkości – zawsze należy pamiętać o tym, żeby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Trzeba mieć świadomość, że o ile przy dobrych warunkach atmosferycznych możemy pokonać zakręt z daną prędkością, to przy mokrej nawierzchni, zaśnieżonej drodze, czy lodzie, ta sama prędkość może doprowadzić do tragedii – podkreśla asp. Krzysztof Pawlik.

Co więcej, warto pamiętać o odpowiednim ogumieniu i sprawdzić wiek opon – te starsze mogą stwardnieć, co przy niskich temperaturach równa się zdecydowanie gorszej przyczepności – chociaż w Polsce przepisy nie mówią, kiedy dokładnie należy zmieniać opony, warto zrobić to zawsze, gdy temperatury się odpowiednio obniżają. Obecnie (19 listopada – przyp. red.) w nocy, czy rano warunki na drodze mogą być już zimowe, nie tylko w górach. Nie czekajmy z wymianą na pierwszy śnieg, wtedy może już być za późno – ostrzega Pawlik.

Warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu pojazdu i nie chodzi wcale o światła drogowe – warto zwrócić uwagą na światła przeciwmgielne. W momencie, gdy widoczność jest ograniczona, możemy zdecydować się na światła przeciwmgielne przednie. Światło przeciwmgielne tylne możemy włączyć tylko i wyłącznie, jeżeli widoczność jest ograniczona do nie więcej niż 50 metrów. Nadużywanie tych świateł może przynieść więcej szkód niż pożytku, warto więc korzystać z nich tylko, gdy widoczność faktycznie tego wymaga – podkreśla Pawlik.

Jaka jest więc recepta na sezon jesienno-zimowy bez wypadku drogowego? To przede wszystkim szczególna ostrożność i analiza warunków drogowych. Czasem dłuższa jazda do celu to również dłuższe życie – czasem o ludzkim życiu decydują ułamki sekund, jadąc wolniej mamy zdecydowanie więcej czasu na reakcję, a siła uderzenia w razie wypadku również jest mniejsza, co zwiększa nasze szanse. Należy również pamiętać o ciągłym skupieniu na jeździe. Chwila nieuwagi może nas wiele kosztować, nie tylko w ujęciu materialnym.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-20 19:16:57
Hejo: Ekspert Tusk 107 km/ h - POdpowie hi hi hi .... !!
2021-11-20 20:46:55
Boska Adela: u nas co drugi na drodze to taki ekspert
2021-11-20 20:54:36
Po Prostu: no nie w tej partii jest co trzeba, po prostu
2021-11-20 22:34:22
jasper: Za przewinienia nalezy ponosic konsekwencje. Hejo, przypominam, ze twoj idol z TVP rezimowej w 2013 r. Jacek Kurski jechal 156 km/h przez stolice. Patryk Jaki przy podobnym przekroczeniu schowal sie za immunitetem.
2021-11-21 03:12:05
Hejo: Jasper, przypominam, że twoi idole z PO w wyborach dostają zawsze grubo POnad 80 % POparcia wśród osadzonych w Zakładach Karnych !!! Bandziorów POpierają bandziory - co tu więcej mówić sami swoi.
2021-11-21 06:06:39
święty+Patryk:: co hejcio, szczenia opadła?.. taa.. Kurski, Jaki, żeby tylko - cała ta banda złodziei i oszustów z PiS nawet bez immunitetów jest od 6 lat bezkarna
2021-11-21 08:25:05
jasper: Popatrz Hejo, a pedofile w sutannach i ci, co ich chronili nie siedza w wiezieniach, choc magister Ziobro od prokuratury krzyczal cos o podwyzszeniu kar dla takich zwyrodnialcow !
2021-11-21 09:19:21
Bugs: Czym się różni Tusk od Kaczyńskiego? Tusk ma konto w banku
2021-11-21 09:50:01
Hejo: Ksiądz Rzymsko - Katolicki Jan Macha 28 lat: torturowany i zamordowany, za Polskę, za wiarę, bo wspierał polskie rodziny... Od wczoraj błogosławiony !!
2021-11-21 10:01:59
jasper: Hejo, ksiadz zachowal sie jak powinien zachowac sie kazdy ksiadz i dziwi mnie to, ze robia z niego swietego. A ilu nie ksiezy pomagalo i pomaga ( chociazby teraz na granicy z Bialorusia, w lasach, opatrujac rannych, dajac jedzenie i picie spragnionym i nie beda blogoslawionymi ? Wystarczy byc tylko przyzwoitym i nie robic kultu pod publiczke !
2021-11-21 10:31:46
Hejo: Jasper ! A po co Pan Jezus powołał w Biblii Apostołów ?? Żeby nie głosili ewangelie... ?, czy Jezus nie przewidział Judaszy wśród duchownych ? Czy nie powołał Jezus wspólnoty kościelnej potrzebnej dla zbawienia ? Czy teraz w kościołach nie prowadzi się różnych zbiórek pieniężnych.... - na pomoc dla uchodźców ? Czy kościelny Caritas nie działa i nie pomaga polskim służbą mundurowym na granicy ... ? Pomyśl synku pomyśl ... :)
2021-11-21 10:46:33
jasper: Hejo, czy te osoby dajace na tace aby wspomoc potrzebujacych zostana ogloszeni jako blogoslawieni ?! Tysiace polskich rodzin stracilo zycie w czasie wojny pomagajac innym w tym Zydom ale blogoslawionymi nie zostali ! Wiec przestan fandzolic o blogoslawionym ksiedzu, ktorego wyciagnieto z lamusa zeby „polukrowac” rzeczywistosc i hipokryzje w KK.
2021-11-21 10:46:33
jasper: Hejo, czy te osoby dajace na tace aby wspomoc potrzebujacych zostana ogloszeni jako blogoslawieni ?! Tysiace polskich rodzin stracilo zycie w czasie wojny pomagajac innym w tym Zydom ale blogoslawionymi nie zostali ! Wiec przestan fandzolic o blogoslawionym ksiedzu, ktorego wyciagnieto z lamusa zeby „polukrowac” rzeczywistosc i hipokryzje w KK.
2021-11-21 10:56:47
Bugs: Najlepiej przygotować się do zimy jak zbawca narodu, stracić PJ i odstawić skodę na cegły.
2021-11-21 16:24:23
perpetua: Najlepiej ogłosić księdza świętym, wtedy oskarżanie go o sponsorowanie i ukrywanie kolegów-pedofilów będzie zabronione
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: