Jak przygotować się do zimy na drogach?
Jesienią i zimą warunki na drogach potrafią być bardzo wymagające, dlatego zawsze należy pamiętać o tym, że ograniczenia prędkości to nie nakaz poruszania się np. 80 km/h a jedynie górna granica dopuszczalnej prędkości – zawsze należy pamiętać o tym, żeby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Trzeba mieć świadomość, że o ile przy dobrych warunkach atmosferycznych możemy pokonać zakręt z daną prędkością, to przy mokrej nawierzchni, zaśnieżonej drodze, czy lodzie, ta sama prędkość może doprowadzić do tragedii – podkreśla asp. Krzysztof Pawlik.
Co więcej, warto pamiętać o odpowiednim ogumieniu i sprawdzić wiek opon – te starsze mogą stwardnieć, co przy niskich temperaturach równa się zdecydowanie gorszej przyczepności – chociaż w Polsce przepisy nie mówią, kiedy dokładnie należy zmieniać opony, warto zrobić to zawsze, gdy temperatury się odpowiednio obniżają. Obecnie (19 listopada – przyp. red.) w nocy, czy rano warunki na drodze mogą być już zimowe, nie tylko w górach. Nie czekajmy z wymianą na pierwszy śnieg, wtedy może już być za późno – ostrzega Pawlik.
Warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu pojazdu i nie chodzi wcale o światła drogowe – warto zwrócić uwagą na światła przeciwmgielne. W momencie, gdy widoczność jest ograniczona, możemy zdecydować się na światła przeciwmgielne przednie. Światło przeciwmgielne tylne możemy włączyć tylko i wyłącznie, jeżeli widoczność jest ograniczona do nie więcej niż 50 metrów. Nadużywanie tych świateł może przynieść więcej szkód niż pożytku, warto więc korzystać z nich tylko, gdy widoczność faktycznie tego wymaga – podkreśla Pawlik.
Jaka jest więc recepta na sezon jesienno-zimowy bez wypadku drogowego? To przede wszystkim szczególna ostrożność i analiza warunków drogowych. Czasem dłuższa jazda do celu to również dłuższe życie – czasem o ludzkim życiu decydują ułamki sekund, jadąc wolniej mamy zdecydowanie więcej czasu na reakcję, a siła uderzenia w razie wypadku również jest mniejsza, co zwiększa nasze szanse. Należy również pamiętać o ciągłym skupieniu na jeździe. Chwila nieuwagi może nas wiele kosztować, nie tylko w ujęciu materialnym.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.