Jak być bezpiecznym w sieci?
Mundurowi zwracają uwagę na często spotykane oszustwo internetowe, znane jako phishing. Polega ono na rozsyłaniu wiadomości mailowych bliźniaczo podobnych do tych, które wysyłają banki czy inne instytucje finansowe. Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego reaktywowania poprzez odnośnik znajdujący się w mailu - czytamy na stronie cieszyńskiej policji.
Zdecydowanie bardziej niebezpieczną formą phishingu jest tzw. pharming - polega on na tym, iż wpisując prawidłowy adres np. swojego banku, mechanizm przekierowuje nas na fałszywe strony internetowe, gdzie podając ponownie swoje dane, przekazujmy je przestępcy.
Aby być bezpiecznym w sieci, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że:
- należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
- warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
- nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości
- nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail
- banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)
- każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.
Więcej informacji na stronie cieszyńskiej policji.
KR/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.