Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ile "zielonych tablic" w powiecie?

Początkiem 2020 roku informowaliśmy o nowej alternatywie dla właścicieli samochodów z napędem wyłącznie wodorowym lub elektrycznym (nie dotyczy napędów hybrydowych). Są to zielone tablice rejestracyjne, które odróżniają ekologiczne pojazdy od reszty. Ile takich tablic zostało wydanych w powiecie cieszyńskim?

Przypominamy, że zielone tablice rejestracyjne są wydawane od początku 2020 roku. Wcześniej pojazdy elektryczne lub wodorowe otrzymywały standardowe, białe tablice. Aktualnie w powiecie zielone blachy zostały wydane w przypadku ośmiu pojazdów. Kierowcy, którzy zarejestrowali swoje auta wcześniej, mogą wymienić rejestrację, jednak nie są do tego zobowiązani – „Zielone tablice” wydawane są automatycznie na pojazdy spełniające stosowne kryteria, tzn. dla pojazdów o napędzie wyłącznie wodorowym oraz o napędzie wyłącznie elektrycznym. Tablice te wydawane są również na wniosek właścicieli pojazdów o napędzie wodorowym lub elektrycznym, które zarejestrowano jeszcze przed zmianą przepisów, jednakże pociąga to za sobą konieczność poniesienia kosztów z ich strony – wyjaśnia Łukasz Heller, Kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów w cieszyńskim Starostwie.

Co dają zielone tablice rejestracyjne? Zmiany w oznaczeniu pojazdów mają na celu wyróżnienie samochodów elektrycznych i wodorowych, by ich kierowcy nie musieli obawiać się już problemów z rozpoznaniem na przykład w przypadku korzystania z pasów dla autobusów (to wyróżnienie, pozwalające często na omijanie korków w większych miastach ma zachęcać kierowców do sięgania po bardziej ekologiczne środki transportu). Aktualnie, pojazdów z napędem ekologicznym na drogach jest niewiele. Może to być spowodowane ich ceną oraz faktem, że samochody z napędem ekologicznym to raczej młode roczniki, a na rynku wtórnym jest ich niewiele. Osoba z przeciętnymi dochodami częściej decyduje się na starszy i tańszy samochód benzynowym. Zainteresowanie zielonymi blachami jest więc niewielkie - W ciągu pięciu miesięcy, zarejestrowano w powiecie cieszyńskim osiem pojazdów, wykorzystując „zielone tablice”, a zatem można stwierdzić, że zainteresowanie jest nieznaczne – zauważa Heller. 

 O wprowadzeniu zielonych tablic pisaliśmy tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-31 07:11:13
marian1951: Wodorowym TAK , elektrykom NIE.
2020-05-31 07:51:02
hanbes: Hm, czy ja wiem? Czytałem przedruki z prasy zagranicznej ekspertów, którzy wg. ich opinii wskazywali na większe zagrożenie (m.in. w razie kolizji) pojazdów na wodór. Było to ciekawe ale niestety przeciętny śmiertelnik tego tak szybko nie sprawdzi. Oczywiście chodzi o ceny tych pojazdów...
2020-05-31 14:41:40
krzysztof.nm: przyszłość motoryzacji należy do wodoru
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: