Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

I po urodzinach Zamku Cieszyn. Ale urodzinowe prezenty wciąż dostępne w sieci i przestrzeni miejskiej.

Urodziny Zamku Cieszyn już dawno za nami. Były zupełnie inne, niż w poprzednich latach, z mniejszą „pompą”, no i przede wszystkim głównie online. Jednak coś jeszcze po nich, z czego możemy skorzystać, pozostało. I to nie tylko w sieci, ale także w przestrzeni publicznej Cieszyna. Udając się na indywidualny spacer po mieście warto zwrócić uwagę na „Przystanki Nadziei” - instalacje artystyczne nawiązujące do – jakże chyba wszystkim dziś potrzebnej – nadziei.

Nadzieja była bowiem hasłem przewodnim tegorocznych, 16 już Urodzin Zamku Cieszyn. Nadzieja i „W nieznane”. Czyli Zamek idealnie dopasował temat tegorocznego świętowania do aktualnej sytuacji.

Były więc panele dyskusyjne i spotkania online, które, „wiszące” cały czas w Internecie można obejrzeć sobie w dowolnym czasie. Np rozmowę Edwina Bendyka i prof. Tadeusza Sławka o nadziei
I są Przystanki Nadziei, które funkcjonują cały czas w przestrzeni miasta.

Przystanki funkcjonować będą do 9 maja, choć kilka z nich może egzystować krócej. Dlatego warto nie zwlekać zanadto z wybraniem się na spacer ich szlakiem. Mapę ich rozlokowania w mieście znajdziemy tutaj. Wystarczy ją wydrukować lub ściągnąć na tablet czy smartfona i ruszyć w miasto. Jeśli mamy problem z odczytaniem intencji twórców poszczególnych przystanków, to możemy zapoznać się z zamieszczonym na stronach internetowych Zamku Cieszyn ich dokładnym opisem. To samo pozostaje nam, jeśli nie możemy wychodzić z domu.

Jednym z przystanków nadziei jest przystanek Zakłady Dziewiarskie „Nadzieja” 1, którego twórcy skupieni wokół Świetlicy Krytyki Politycznej mającego tam siedzibę, nagrali też film, w którym ludzie skupieni wokół Świetlicy i Zamku nagrali opowieści będące swoistym wielogłosem o tym, czym dla każdego z wypowiadających się jest nadzieja. 

Innym, niezwykle ciekawym, przystankiem jest "Witryna poezji" przy Zamkowej 8. Ten pomysł Ewy Gołębiowskiej wpisuje się w działania typu: ulica mówi. - Tym razem przemawia słowami poezji, która zajmuje miejsce w gablocie, gdzie spodziewamy się zazwyczaj reklam i ogłoszeń. Autorem wiersza "Orszak" jest Jerzy Kronhold, pochodzący z Cieszyna i wciąż związany z miastem poeta, współtwórca Nowej Fali. Wiersz pochodzi z tomu "Długie spacery nad Olzą" wydanego w 2020 przez Wydawnictwo Literackie. Za projekt graficzny witryny odpowiadają Agata Korzeńska i Paweł Krzywda, Idee. Mamy nadzieję, że w miejscu tym będą pojawiać się kolejne wiersze… - mówi Gołębiowska, także w zamieszczonym na Facebooku Zamku Cieszyn filmie. https://www.facebook.com/ZamekCieszyn/videos/276832984015147

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: