Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Happening na moście Przyjaźni w Cieszynie

Na moście Przyjaźni w Cieszynie odbędzie się dziś (27.10) o godz. 16:00 happening związany z oddolną inicjatywą “Granica na Granicy” - Jako przedstawiciele i przedstawicielki oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy, która zawiązała się w ostatnich dniach w Cieszynie, stanowczo przeciwstawiamy się sytuacji, w której ludzie szukający schronienia i bezpieczeństwa nie mogą liczyć na ochronę i wsparcie ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek ich udzielić zgodnie z sygnowanymi przez nasz kraj międzynarodowymi konwencjami – informują organizatorzy oddolnej inicjatywy.

Petycja (dwujęzyczna) została opublikowana pod tym adresem ZOBACZ. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Anna Mojżyszek, Cieszyn. Etnolożka, matka (Opowiadamy o świecie) Karolina Ciengiel, Cieszyn. Nauczycielka (Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie), tłumaczka, matka. Anna Jach-Falkiewicz, Cieszyn, edukatorka, przedsiębiorczyni społeczna. Natalia Kałuża, Międzyświeć, etnolożka i kulturoznawczyni Katarzyna Marianna Durajska, Czeski Cieszyn. Etnolożka, aktywistka, edukatorka, nauczycielka. dr hab.Joanna Wowrzeczka, Cieszyn (artystka, akademiczka, aktywistka, radna, Uniwersytet Śląski, Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie)

Treść całej petycji poniżej:

Z niepokojem i trwogą przyjmujemy kolejne informacje płynące z granicy polsko-białoruskiej, gdzie od wielu tygodni rozgrywa się tragedia osób, w tym dzieci, które z powodu prześladowań, wojny i biedy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ojczyzn.

Jako przedstawiciele i przedstawicielki oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy, która zawiązała się w ostatnich dniach w Cieszynie, stanowczo przeciwstawiamy się sytuacji, w której ludzie szukający schronienia i bezpieczeństwa nie mogą liczyć na ochronę i wsparcie ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek ich udzielić zgodnie z sygnowanymi przez nasz kraj międzynarodowymi konwencjami. Zamiast tego głodni, zmarznięci i wycieńczeni migranci i migrantki błąkają się po lasach przepychani z jednej strony granicy na drugą. Nie możemy i nie chcemy odwracać wzroku od ich dramatu.

Nie zgadzamy się również, żeby tragedia tych ludzi była wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych. Zdajemy sobie sprawę, że Polska stała się w tym wypadku ofiarą celowych działań strony białoruskiej. Wymaga to stanowczych reakcji ze strony polityczek i polityków oraz dyplomatów. Nie możemy jednak zapominać, że w tej sytuacji migranci i migrantki również są ofiarami białoruskiej manipulacji. Rozgrywająca się na polsko-białoruskiej granicy katastrofa humanitarna domaga się reakcji każdego i każdej z nas.

W związku w powyższym apelujemy do władz samorządowych Cieszyna i całej społeczności miasta o podjęcie wspólnych działań wspierających osoby przybywające do naszego kraju oraz organizacje i służby medyczne, które starają się nieść im pomoc (Grupa Granica, Medycy na granicy). Poza organizacją zbiórek rzeczowych i finansowych na terenie miasta, które mogą być inicjowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy wspólnoty parafialne, apelujemy do władz o wpisanie miasta na mapę gościnności oraz rozpoczęcie procedur, które umożliwią w niedalekiej przyszłości przyjęcie do naszego miasta rodziny lub rodzin z doświadczeniem uchodźczym. Jako mieszkańcy i mieszkanki pogranicza pokażmy, że Cieszyn to społeczność ludzi otwartych i wrażliwych, którzy nie godzą się na zło i wyrządzanie innym krzywdy.

red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-27 19:56:54
jasper: - [ ] Poza granicami Polski mieszka blisko 20 mln osob, ktore przyznaja sie do polskich korzeni. W Niemczech zyje ponad 2 miliony Polakow, w Anglii ok. 740 tys. W Islandii Polacy stanowia juz zreszta az 5,3 proc. populacji kraju - jest ich tam 19,3 tys., na 361 tys. mieszkancow wyspy. Ile z tych osob w latach 70-80 tych nielegalnie wyemigrowalo na Zachod, zeby polepszyc byt. Niedobrze sie robi, jak czyta sie wasze wypowiedzi !!
2021-10-27 20:50:12
miriam11: Ale ONI nie chcą wejść do Polski ino przez nią przejść :-)) A najlepi przejechać, jakoś nie widzym żeby jakiś pielgrzimki chodziły po drogach. Oni są przewożani to je mafia a tych pore boroków w lesie .. no cóż peszek. Wyłapać przewoźników i po kłopocie. Zresztą to samo było naście roków tymu, istebnioki chałpy pobudowali jak z bieszczadzkich lasów pasażerów wozili.
2021-10-27 20:58:26
Wiederholec: jasper Polacy legalnie wyjeżdżali na zachód i już nie wracali. Żadne podręczniki nie wspominają by całymi grupami szturmowali w lasach granicę np. czesko-austriacką. Idź się doucz i nie pisz głupot.
2021-10-27 21:33:01
wiśliczok: wiederohoojec twoja znajomość historii polskich migracji jest mierna żeby nie powiedzieć żadna
2021-10-27 21:48:35
Wiederholec: wiśliczok pochwal się swoją oświeconą wiedzą. Interesuje mnie zwłaszcza sposób emigracji Polaków na Islandię.
2021-10-27 22:13:11
one: @tomlem - osoby, które prowadzą działalność gospodarczą bądź muszą zajmować się swoją rodziną nie mają czasu na zakładanie multikont i zmienianie pierwotnego rozkładu głosów pod komentarzami
2021-10-28 07:16:54
miriam11: Jasper , jak żeś nimioł dziadka w wermachcie to nimiołeś wjazdu do faterlandu. Lata 70 - 80 nie przeszedłeś przez zieloną granice jak nie WOP to czeski wojok cie dopodł. Bez pomocy z tamtej strony to nie przeszłeś 20 km.
2021-10-28 08:04:40
jasper: miriam11, to raczej informacja dla wiederholca :) Jak nazwa jego nicku wskazuje, trzeba mu to powtarzac pare razy, bo bidok ma problemy ze zrozumieniem. Ciekawe ile razy przekraczal bez papierow granice w bylej NRD, zeby dostac sie legalnie do RFN ?
2021-10-28 10:18:45
najśw.patyk: Wiśliczok ---- Wiederholec i jasper wie że Polacy udając się na Islandię musieli o własnych siłach przejść przez morze :) betonów nie brakuje i znafcuf tematu , oni sami są emigrantami i wiedzą jak to jest uciekać prze lasy :) i morza :) jasper ze zrozumieniem to masz ty problemy ale myślenie to nie twoja najlepsza strona , widać że to cię boli , nie można się co więcej po tobie spodziewać , ukończenie szóstej klasy podstawowej eksternistycznie i korespondencyjnie nie może dziwić , razem z tym drugim geniuszem Wiederholec jesteście po tej samej szkole , byliście kolegami korespondencyjnymi
2021-10-28 10:49:37
jasper: Przez ten "kryzys imigracyjny " dowiedzielismy sie przynajmniej ilu „szmalcownikow“ zyje jeszcze w tym "tradycyjnie katolickim" kraju !
2021-10-28 12:00:47
święty+Patryk: zakłamanie, hipokryzja, obłuda, bezinteresowna zawiść, ciemnota, mentalność Kalego - to po przeszło 1000 latach panowania kościoła w Polsce jedyne dziedzictwo chrześcijaństwa dla około 30% populacji
2021-10-28 13:12:42
tom lem: ....no i mamy wykwit geniuszy na OX pl, jak na portalu cukrowej-góry ;-) Cenzura też żywcem zdarta, ale promocja etnolożek:-) akademiczek:-) nauczycielek:-) tłumaczek:-) kulturoznawczyń:-) jak najbardziej, tylko niezrozumiała jest działalność przedsiębiorczyni społecznej, która prowadzi chyba przedsiębiorstwo społecznie, pytanie - własne czy cudze?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: