Happening na moście Przyjaźni w Cieszynie
Petycja (dwujęzyczna) została opublikowana pod tym adresem ZOBACZ. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Anna Mojżyszek, Cieszyn. Etnolożka, matka (Opowiadamy o świecie) Karolina Ciengiel, Cieszyn. Nauczycielka (Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie), tłumaczka, matka. Anna Jach-Falkiewicz, Cieszyn, edukatorka, przedsiębiorczyni społeczna. Natalia Kałuża, Międzyświeć, etnolożka i kulturoznawczyni Katarzyna Marianna Durajska, Czeski Cieszyn. Etnolożka, aktywistka, edukatorka, nauczycielka. dr hab.Joanna Wowrzeczka, Cieszyn (artystka, akademiczka, aktywistka, radna, Uniwersytet Śląski, Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie)
Treść całej petycji poniżej:
Z niepokojem i trwogą przyjmujemy kolejne informacje płynące z granicy polsko-białoruskiej, gdzie od wielu tygodni rozgrywa się tragedia osób, w tym dzieci, które z powodu prześladowań, wojny i biedy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ojczyzn.
Jako przedstawiciele i przedstawicielki oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy, która zawiązała się w ostatnich dniach w Cieszynie, stanowczo przeciwstawiamy się sytuacji, w której ludzie szukający schronienia i bezpieczeństwa nie mogą liczyć na ochronę i wsparcie ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek ich udzielić zgodnie z sygnowanymi przez nasz kraj międzynarodowymi konwencjami. Zamiast tego głodni, zmarznięci i wycieńczeni migranci i migrantki błąkają się po lasach przepychani z jednej strony granicy na drugą. Nie możemy i nie chcemy odwracać wzroku od ich dramatu.
Nie zgadzamy się również, żeby tragedia tych ludzi była wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych. Zdajemy sobie sprawę, że Polska stała się w tym wypadku ofiarą celowych działań strony białoruskiej. Wymaga to stanowczych reakcji ze strony polityczek i polityków oraz dyplomatów. Nie możemy jednak zapominać, że w tej sytuacji migranci i migrantki również są ofiarami białoruskiej manipulacji. Rozgrywająca się na polsko-białoruskiej granicy katastrofa humanitarna domaga się reakcji każdego i każdej z nas.
W związku w powyższym apelujemy do władz samorządowych Cieszyna i całej społeczności miasta o podjęcie wspólnych działań wspierających osoby przybywające do naszego kraju oraz organizacje i służby medyczne, które starają się nieść im pomoc (Grupa Granica, Medycy na granicy). Poza organizacją zbiórek rzeczowych i finansowych na terenie miasta, które mogą być inicjowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy wspólnoty parafialne, apelujemy do władz o wpisanie miasta na mapę gościnności oraz rozpoczęcie procedur, które umożliwią w niedalekiej przyszłości przyjęcie do naszego miasta rodziny lub rodzin z doświadczeniem uchodźczym. Jako mieszkańcy i mieszkanki pogranicza pokażmy, że Cieszyn to społeczność ludzi otwartych i wrażliwych, którzy nie godzą się na zło i wyrządzanie innym krzywdy.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.