Grzybiarza wciąż nie ma!
Akcja w toku
69-latek był ubrany w spodnie dresowe, ciemny polar i czapkę bejsbolówkę. Aspirant Artur Górny, z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie wyjaśnił, że na początku poszukiwań sygnał komórki grzybiarza był jeszcze aktywny. Niestety już zanikł. - Najczęstszymi i największymi błędami grzybiarzy są nienaładowane telefony. W sytuacji, gdy ludzie gubią się w lesie, to właśnie dzięki lokalizacji telefonu, po pozycjach GPS, ratownicy mogą szybko dotrzeć i udzielić pomocy. - powiedział aspirant Artur Górny,
Mieszkańca Istebnej szuka obecnie 7 ratowników GOPR, 59 strażaków OSP, 9 strażaków PSP, 23 funkcjonariuszy Wojsk Obrony Terytorialnej, 18 policjantów z Oddziałów KWP w Katowicach, 4 funkcjonariuszy z KPP w Cieszynie, a także 2 policjantów z KW Policji w Katowicach, którzy do dyspozycji mają dron.
ABC...bezpieczeństwa
Policjanci apelują, aby do lasu na grzyby nie wybierać się samotnie. Nie oddalać się też od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Należy pozostać z nimi w kontakcie wzrokowym.
Dodatkowo każdy powinien mieć w plecaku naładowany telefon komórkowy, najlepiej z zainstalowaną aplikacją „Ratunek”, a także podstawowe rzeczy - woda oraz coś do zjedzenia, polar i kurtkę przeciwdeszczową. Zawsze przy wyjściu dla lasu należy ubrać solidne buty.
Będąc w lesie trzeba kontrolować i zapamiętywać punkty odniesienia. Można je nawet oznaczyć tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego się wyruszyło. Należy realnie oceniać swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
W przypadku zaginięcia do poszukiwań angażowani są policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego, w tym także pies tropiący czy policyjny śmigłowiec wyposażony w specjalistyczny sprzęt.
Niestety, pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że część grzybiarzy stosuje kamuflaż leśny. W sytuacji, gdy taka osoba ulegnie wypadkowi, straci przytomność lub zagubi się, jego odnalezienie będzie utrudnione. Warto zatem ubrać się w wyraziste, jaskrawe kolory, a do lasu zabrać kamizelkę odblaskową. Nocą ułatwi to służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
