Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Grzali się… jamajskimi rytmami. Piknik integracyjny Dziennego Ośrodka Wsparcia w Cieszynie

Choć pogoda nie przypominała letniej, to i tak w miniony czwartek (12.09.2024) w Cisownicy zrobiło się gorąco. To wszystko za sprawą gorących rytmów, pogodnych uśmiechów i gorących serc uczestników Pikniku Integracyjnego Dziennego Ośrodka Wsparcia w Cieszynie. Bawiło się około 90 osób!

Pikniki integracyjne organizowane przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony zdrowia Psychicznego „Więź” (organ prowadzący Dzienny Ośrodek Wsparcia w Cieszynie dla osób z zaburzeniami psychicznymi) są już tradycją. Co roku mają inny charakter, temat przewodni, w ubiegłym roku był to Meksyk [Zob. Ale Meksyk! Piknik Integracyjny „Więzi” ], w tym zaś – Jamajka.

Na imprezie zorganizowanej w Cisownicy „Pod Tułem” bawili się uczestnicy Dziennego Ośrodka Wsparcia (DOW), ich rodziny, znajomi, przyjaciele, zarząd i członkowie Stowarzyszenia „Więź”, pracownicy Ośrodka oraz zaproszeni goście z instytucji, z którymi „Więź” współpracuje, czyli: Starostwo, PCPR, Szpital Śląski  i oddział psychiatrii, zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej zakonu Bonifratrów, czy Środowiskowy Dom Samopomocy Centrum Aktywności „TON” z Ustronia-Nierodzimia.

Na Pikniku Jamajka byli m.in. pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie: dyrektor Agnieszka Baszczyńska, zastępca pani Barbara Wójtowicz-Kunc oraz pani Aneta Ogierman z Działu Pomocy Instytucjonalnej. Obecna była również pani Beata Macura - członkini Zarządu Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Było kolorowo i bardzo gorąco, mimo zimna i deszczu, bo uczestników rozgrzewała gorąca muzyka rodem z Jamajki, ciepłe posiłki i napoje oraz gorące serca włożone w organizację całego przedsięwzięcia. Prócz głównego punktu, czyli występów artystycznych, na pikniku były zabawy i gry integracyjne oraz warsztaty. Każdy mógł wynieść z imprezy nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale
i namacalne pamiątki – sporządzone przez siebie lub zakupione na kramiku prace rękodzielnicze. A było z czego wybierać! Ceramiczne misy i ozdoby, jesienne wieńce, kolorowe i ręcznie zdobione wisiorki i bransoletki cieszyły się dużym powodzeniem.

- Działania Cieszyńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź” są ważne i potrzebne – mówiła Beata Macura - członkini Zarządu Starostwa Powiatowego, życząc wszystkim dobrej zabawy. Dołączyła się do niej Kierownik Dziennego Ośrodka Wsparcia Agnieszka Jaremko, podkreślając, że to dzięki środkom ze Starostwa Powiatowego takie wydarzenie może się odbyć.

Rozmawiamy z Joanną Cichy- wiceprezesem Cieszyńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego "Więź":

Natasza Gorzołka: Skąd pomysł na taki – dość odległy od Cieszyna – kierunek inspiracji pikniku?

Joanna Cichy: - W tym roku Piknik Rodzinny odbywa się pod hasłem „Jamajka”. Tematykę wybiera koordynator projektu wraz z zaangażowanymi w jego realizację członkami stowarzyszenia. Tym razem padło na Jamajkę, chcieliśmy poprzez to pozostać jeszcze w letnim , egzotycznym klimacie. Zawsze staramy się zaskoczyć czymś oryginalnym, aby było ciekawie i niecodziennie. Do tematu zawsze dobierana jest odpowiednia dekoracja, występy, warsztaty i oczywiście - stroje. Żyjemy Piknikiem już od kilku miesięcy, przygotowując się do występów czy dekoracji. Jest to zawsze spore przedsięwzięcie, w którym chcemy wyjść na zewnątrz, spotkać się w plenerze w miłym gronie, zaprezentować prace artystyczne i umiejętności członków stowarzyszenia, wspólnie pobawić się i porozmawiać.

NG: Jakie atrakcje przygotowaliście?

JC: - Piknik jest imprezą o charakterze integracyjnym i zabawowym, tak więc chcemy by był atrakcyjny, by każdy mógł znaleźć cos dla siebie, nie czując nudy czy odczuwania drętwej atmosfery. W ramach pikniku organizowany jest występ artystyczny uczestników Dziennego Ośrodka Wsparcia, warsztaty- tym razem aż 3 rodzaje warsztatów rękodzielniczych (malowane torby, biżuteria z filcu na mokro i biżuteria makramowo-koralikowa), następnie zabawy i gry integracyjne, zabawa taneczna oraz ciepły poczęstunek, w tym także słodkie przekąski. Organizujemy również wystawę prac rękodzielniczych, w tym ceramicznych, wykonanych w ramach terapii zajęciowej uczestników Dziennego Ośrodka Wsparcia.

NG: - Jakie wyzwania stoją przed osobami borykających się z chorobą psychiczną?

JC: - Przed osobami z niepełnosprawnościami zawsze stoi wiele wyzwań i to najczęściej nie koniecznie tak dużych jak szukanie pracy, kariera czy założenie rodziny, lecz są nimi czasem te podstawowe czynności dnia codziennego, jak wyjście z domu, nawiązywanie relacji, załatwianie spraw urzędowych czy przełamywanie własnych barier. Ośrodek i Stowarzyszenie oferuje pomoc i wsparcie w kształtowaniu umiejętności potrzebnych do życia społecznego, jak również w odnalezieniu się w rzeczywistości, w odnajdywaniu wiary we własne możliwości. W ten sposób osoby z niepełnosprawnością, objęte terapią w Ośrodku mogą wzmacniać swoją odporność psychiczną, uczyć się wychodzić ze strefy komfortu, jakim jest własny dom czy rodzina, schematy i nawyki, a zamiast tego wychodzić naprzeciw światu, ludzi i sytuacjom trudnym. Staramy się by również członkowie rodzin mogli to zrozumieć, że dzięki terapii można wiele wypracować, cieszyć się każdym osiągnięciem w drodze do samodzielności, podniesienia jakości życia i zdrowia.

NG: - Skąd Stowarzyszenie pozyskuje środki na działalność, na piknik?

JC: - Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony zdrowia Psychicznego „Więź” pozyskuje środki finansowe na organizację Pikniku całkowicie ze środków PFRON. W siedzibie stowarzyszenia na Bielskiej 4 prowadzone są przez cały rok spotkania o charakterze klubowym zawsze w każdą środę od 14.00 do 17.00 godz. Oprócz tego realizowanych jest wiele projektów, z których największy to prowadzenie Dziennego Ośrodka Wsparcia w Cieszynie dla osób z zaburzeniami psychicznymi dla 34 uczestników. Celem stowarzyszenia jest szeroko rozumiana pomoc społeczna, wsparcie i aktywizowanie do życia społecznego, kulturalnego czy rekreacji osób z niepełnosprawnością, wynikającą z problemów zdrowia psychicznego.

Nasze stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, jest utrzymywane ze składek członkowskich i dotacji, można więc wesprzeć nas finansowo przelewem na rachunek bankowy, wpłacając 1,5% na OPP w rocznym rozliczeniu podatkowym lub też zaangażować się w wolontariat. Do czego gorąco zachęcamy!

Szczegółowe informacje na temat wsparcia „Więzi” oraz działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie: https://wiez.cieszyn.pl/

 Przycisk Fotoreportaż

 

Natasza Gorzołka

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: