Grają z zasłoniętymi oczami. Możesz dołączyć!
Od pierwszego kwartału 2022 roku w Bielsku Białej tworzy się drużyna blind footballu, czyli piłki nożnej osób niewidomych. Początki zawsze są trudne, a w szczególności wśród osób z niepełnosprawnością jest więcej barier, na które niepełnosprawni mogą trafić w sportowych dyscyplinach.
Powołana w 2022 roku drużyna nosi nazwę „START Niewidzialni Bielsko-Biała” i zakłada sobie aby w ciągu dwóch/trzech sezonów dołączyć do rozgrywek ligowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Sebastian Michałowski, który sam jest osobą niewidomą, a za pomocą wspólnych treningów chce aktywizować sportowo osoby niewidome i słabowidzące z terenu całego Podbeskidzia i całej południowej części województwa śląskiego.
Za kolebkę blind footballu uważa się Brazylię i Argentynę – to tam w latach 60. XX w. narodził się pomysł adaptacji piłki do potrzeb osób niewidomych. W latach 80. futbol osób z dysfunkcją wzroku zawitał do Europy za sprawą Hiszpanii. Obecnie blind football uprawiany jest w ponad 40 krajach całego świata. W większości z nich organizują rozgrywki ligowe o tytuł mistrzowski.
Blind football to gra zespołowa, która przypomina piłkę nożną, jednak ze względu na specyfikę rządzi się szeregiem zasad, które czynią ją bez wątpienia wyjątkową i różną od dyscypliny uprawianej przez osoby widzące. Najważniejszym i niezbędnym do gry elementem jest udźwiękowiona piłka. System udźwiękawiający, znajdujący się w jej wnętrzu, jest tak skonstruowany, aby dźwięk wydobywał się z niej podczas toczenia się, wirowania wokół własnej osi, a także podczas lotu. Daje się wtedy słyszeć charakterystyczny dźwięk, który przypomina małe grzechotki.
W grze biorą udział dwie drużyny złożone z pięciu zawodników – czterech graczy w polu oraz bramkarza. Na mecz składają się dwie połowy, trwające po 25 min. Podczas meczu trenerzy mogą dokonywać zmian hokejowych, czyli w dowolnym momencie i w dowolnej liczbie. Ponadto każda z drużyn ma prawo do jednej jednominutowej przerwy na żądanie w każdej połowie meczu.
Zawodnicy występują w specjalnych przepaskach zasłaniających oczy. Wyrównują one szanse wszystkich graczy, bez względu na wadę wzroku. Dodatkowo, każdy z piłkarzy ma na oczach naklejone opatrunki okulistyczne, które powodują, że w przypadku zsunięcia się opaski zawodnik nie jest wstanie niczego podejrzeć. Jedynym zawodnikiem, który nie nosi przepaski jest bramkarz – może być słabowidzący lub w pełni widzący.
Pierwszy piłkarski trening zespołu „Niewidzialni Bielsko-Biała” odbył się w kwietniu 2022 r. Zespół jednak cały czas poszukuje zawodników z dysfunkcją wzroku (niewidomi, ociemniali oraz słabo widzący posiadający orzeczenie o niepełnosprawności), które mają chęć spróbować takiej formy rehabilitacji i poczuć smak rywalizacji. Treningi odbywają się w weekendy zimą na hali, a latem na „Orliku” w Bielsku-Białej.
Blind Footbal to szansa na aktywność fizyczną na co dzień w atrakcyjnej formie, poznanie nowych znajomych zarówno z drużyny lokalnej jak i z drużyn z całego kraju, a przede wszystkim spędzanie wolnego czasu w fajnej atmosferze wśród przyjaciół.
Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się Andrzej: 695 334 100 oraz Sebastian: 514 605 163
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
