Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę? Pomarańczową „Lisią Ścieżką” w Ostrawicy

W ramach dzisiejszej propozycji wycieczki polecamy wybrać się do Ostrawicy, by przemierzyć jedną z miejscowych ścieżek edukacyjnych – lisią ścieżkę z cyklu „Niedźwiedzim tropem (Medvědími tlapkami)”. Oznaczona charakterystycznymi znakami koloru pomarańczowego ścieżka ma 15 km. Zaczyna się i kończy w miejscowości Ostrawica. Propozycja zadowoli więc zarówno tych, którzy preferują wyjazdy własnym samochodem, jak i zwolenników kolei. Do Ostrawicy jest bowiem z Czeskiego Cieszyna bardzo wygodny dojazd pociągiem. Mimo 2 przesiadek połączenia idealnie nawiązują na siebie, a podróż przebiega sprawnie.

Chcąc dojechać do Ostrawicy pociągiem należy przesiąść się we Frydku-Mistku, a następnie we Frydlancie nad Ostrawicą. Połączenia wyszukać można w wyszukiwarce Kolei Czeskich tutaj https://www.cd.cz/spojeni-a-jizdenka/spojeni-tam/8704b048-d025-4fae-80d6-63f122deb0a4

Wysiadamy w Ostrawicy i ruszamy za znakami pomarańczowego szlaku „Niedźwiedzim tropem (Medvědími tlapkami)”. Przebieg trasy zaznaczony na mapy.cz znajdziemy tutaj, a opis szlaku tutaj

Wędrówka jest pełna atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i kulturalnych, dzięki czemu przypadnie do gustu miłośnikom natury oraz historii. Zobaczymy urokliwe kaskady, które można podziwiać tuż po rozpoczęciu trasy. Szlak biegnie dalej przez gęste lasy, pełne dzikiej przyrody i spokoju. Wędrowcy mogą liczyć na spotkania z fauną regionu, a także poczuć wyjątkowy klimat beskidzkich krajobrazów, które zmieniają się wraz z porami roku.

Jednym z przystanków na trasie jest ten upamiętniający Petra Bezruča - czeskiego poety. Jest to miejsce, gdzie Bezruč spędzał czas, czerpiąc inspiracje z otaczającej przyrody. To doskonała okazja, aby poznać kulturę regionu i przybliżyć sobie twórczość tego artysty. Jeśli ktoś zastanawia się nad często postrzeganą przez Poklaków - mówiąc eufemistycznie - jako kontrowersyjna postacią Petra Bezruče może poszerzyć swą wiedzę o tym czeskim poecie sięgając po artykuł w jednym z numerów "Kalendarza Śląskiego". Wzmiankę o nim znajdziemy także w dostępnej w wersji cyfrowej w internecie książce "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych" pod redakcją Idziego Panica, TOM V.

Na szlaku znajdują się również dwa zabytkowe kościoły, które stanowią istotne elementy lokalnej architektury i dziedzictwa kulturowego. W Ostravicy można zobaczyć kościół ewangelicki z XVIII wieku, a nieco dalej, w pobliskiej miejscowości, malowniczy kościół katolicki.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: