Będą zerkać ze ściany
Nowy mural pojawi się w Wiśle – przedstawia Juliana Ochorowicza i Bogdana Hoffa:
- Spacerując Bulwarem Słonecznym, na ścianie jednego z naszych budynków od wczoraj możecie obserwować przy pracy Amfiria tworzącą mural z dwiema ważnymi dla Wisły postaciami - Bogdanem Hoffem i Julianem Ochorowiczem! Dzieło powstaje z inicjatywy Ochorowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu we współpracy z Miasto Wisła! Nie możemy się doczekać efektu końcowego! – informują Baseny Wisła.
Bogdan Hoff był absolwent szkoły technicznej kolei terespolskiej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz technikum w Wiedniu. W 1897 objął pracę nauczyciela plastyki w gimnazjum w Cieszynie. Na początku XX wieku osiadł na stałe w Wiśle i kontynuował prace ojca nad przekształceniem miasta w miejscowość letniskową i wczasową z przyjacielem Julianem Ochorowiczem. Należał do twórców wystawy ludoznawczej w Cieszynie w 1903, co stanowiło początek zbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego na Śląsku w Cieszynie. W 1908 zakładał Stowarzyszenie Miłośników Wisły. Jako malarz tworzył głównie prace krajobrazowe Wisły i okolic, utrwalał też miejscowy folklor. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” w Wiśle.
Julian Ochorowicz polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik. Teoretyk pozytywizmu. Badacz psychologii eksperymentalnej w zakresie zjawisk mediumicznych. Uchodzi za pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii, twórca laboratorium psychologicznego w Wiśle.
Ok. 1899, po o rozwodzie z żoną przeniósł się do Wisły na Śląsku Cieszyńskim, do cichej i mało wtedy znanej miejscowości. Tutaj urządził sobie dom, znany później jako willa Ochorowiczówka, a w nim pracownię, w której zajmował się fototechniką, konstrukcją elektrycznych przyrządów pomiarowych, chemią fotograficzną i pisarstwem. Działał też w organizacjach społecznych, głównie w Macierzy Szkolnej. Od 1900 był prezesem Kasy Literackiej. Obecnie w budynku, w którym prowadził badania, tzw. „Willi Ochorowiczówce”, mieści się „Muzeum Magicznego Realizmu” poświęcone działalności Ochorowicza.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.