Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gdzie na wycieczkę górską? Ścieżką przyrodniczą na Górę Bucze

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Bucze w Górkach Wielkich to zaledwie 4 km. Sama Góra Bucze to jeszcze nie są góry – Beskid Śląski. Leży ona na Pogórzu Śląskim. Trasa nie jest forsowna, naprawdę spacerowa, jednak piękna widokowo. Warta więc wybrania się tam na wycieczkę.

To, że trasa jest spacerowa, a podejścia nie są zbyt strome nie zmienia faktu, iż na wycieczkę należy wybrać się w odpowiednim obuwiu. Szlak wiedzie leśną ścieżką, miejscami błotnistą. Proponowana trasa jest idealna dla tych, którzy na miejsce wyruszenia na szlak dojechać chcą samochodem. Wygodnie zaparkować można na darmowym parkingu pod kościołem w Górkach Wielkich. Stąd wyruszamy początkowo chodnikiem biegnącym wzdłuż drogi. Szlak jest dobrze oznakowany czerwono-białym, przeciętym na pół po przekątnej kwadratem. Prowadzi ulicami: Bielską, Bucze i Spacerową. W pewnym momencie ul. Spacerowej drogowskaz obwieszcza skręt do punktu widokowego. Jeśli jest dobra widoczność rozpościera się z niego panorama na dolinę rzeki Brennicy, grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy, pasmo Czantorii. Obniżony stok to grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej. Za nim rozciąga się pasmo Beskidu Śląsko-Morawskiego z najwyższym szczytem Łysą Górą (1328 m n.p.m.).

Od punktu widokowego wracamy do ul. Spacerowej. Jeszcze niecałe 300 metrów idziemy w górę drogą pomiędzy domami, po czym drewniany drogowskaz obwieszcza początek pętli ścieżki przyrodniczej. Skręcamy w lewo, w wąską ścieżkę w las. Teraz znaki szlaku wzbogacone w usytuowane co jakiś czas tablice prowadzą nas przez ekosystemy Góry Bucze. Na kolejnych tablicach przeczytamy o faunie i florze, jaką zaobserwować można w porastającym górę Bucze lesie. Pierwsza z napotkanych tablic funduje nam lekcję dendrologii. W przejrzysty i przystępny sposób przedstawiono i opisano na niej gatunki drzew tworzące las grądowy. Przy ścieżce możemy też podziwiać okazałe drzewa pomnikowe. Kolejna tablica w nowoczesny sposób, ubogacona planszami na obrotowych sześcianach, ukazuje osobliwości florystyczne góry Bucze. Jest też tablica poświęcona geologii tego terenu.

Choć ścieżka skupia się na przyrodzie, to znajdziemy na niej również wątek kulturowy. W pobliżu szczytu znajduje się kapliczka. Umieszczono przy niej opis miejscowej legendy opowiadającej o kościele, który stał w tym miejscu, a zapadł się pod ziemię. Opis legendy autorstwa Walentego Krząszcza znajdziemy tutaj

Za kapliczką spotkamy kolejny punkt edukacyjny, na którym na obrotowych sześcianach zaprezentowano ptaki, jakie występują w tej okolicy. A dalej szlak prowadzi w dół, przez polanę, wprost na „bacówkę Bucze”. Tam - dzięki kolejnym tablicom edukacyjnym - zapoznamy się z kulturą i gospodarką pasterską. A jak będziemy mieli szczęście i trafimy na otwartą bacówkę, to i z kulturą tą na żywo. Bacówka otwarta jest zazwyczaj w soboty i niedziele między godziną 13:00 a 17:00.

Ostatnim przystankiem edukacyjnym na ścieżce jest jar z cieszynianką. Choć obecnie, w połowie lipca, nie mamy szans jej dostrzec, to jeśli wybralibyśmy się w to miejsce na wiosnę, to tych symboli Ziemi Cieszyńskiej zobaczymy zatrzęsienie.

Kawałek dalej ścieżka doprowadzi nas do bramy dawnego ośrodka harcerskiego. Tuż przy niej skręcamy w lewo i wzdłuż płotu dochodzimy do miejsca, w którym wchodziliśmy w las. Do samochodu możemy zejść tą samą drogą, lub nieco ją skrócić ścieżką przez łąkę według śladu naniesionego na mapę tutaj https://mapy.cz/s/jeputejaza.

Opisana trasa to nieco ponad 4 km. Do znakowanej ścieżki przyrodniczej Góra Bucze dojść też można od Muzeum Zofii Kossak znakowanym na niebiesko Szlakiem Kamyka czyli Aleksandra Kamińskiego. Wówczas samochód pozostawić możemy na parkingu naprzeciwko Muzeum Zofii Kossak.

Pętla dookoła góry Bucze to 2,2 km. Dojście od parkingu poniżej kościoła w Górkach to 1,4 km, a od Muzeum Zofii Kossak Szlakiem Kamyka to 2,1 km, przy czym wówczas do ścieżki edukacyjnej dojdziemy nieopodal bacówki.

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: