Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gdy sąsiedzi spać nie mogą ...

Mieszkanie w centrum miasta posiada z pewnością wiele zalet. Sklepy, szkoły, kino, biblioteka - wszystko to niemal na wyciągnięcie ręki. Niestety jest i druga strona ''medalu'', szczególnie jeśli ktoś ceni sobie ciszę i spokój, bo gros życia towarzyskiego i kulturalnego koncentruje się właśnie tu - w centrum.

Bardzo proszę o interwencję! - napisał do naszej redakcji mieszkaniec ul. Olszaka w Cieszynie - zaczynają się cieple noce, a co za tym idzie wrzaski "młodzieży", która w piątkowe i sobotnie noce opuszczając dyskoteki udaje się do "tureckiego paśnika". Krzyki i wrzaski to już standard, niejednokrotnie dochodzi też do bójek. Chciałbym wiedzieć kto zezwolił na handel w takiej formie ("okienko nocne") do godziny 3.00-4.00? 

Dlaczego właściciel lokalu nie obsługuje swoich klientów wewnątrz tylko zapewnia sąsiadom wątpliwe "nocne odgłosy miejskich dzikich stworzeń", a właścicielom zaparkowanych samochodów strach o pozostawione pojazdy? - pyta mieszkaniec ul. Olaszaka w Cieszynie - Strach pomyśleć co będzie, gdy zaczną się wakacje! W gorące noce nie da się spać przy zamkniętych oknach, a przy uchylonych nie da się spać właśnie ze względu na wrzaski! Pozostaje mieć nadzieje, że lato będzie deszczowe i zimne..

Aby poznać istotę sprawy od nieco bliższej strony zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie. Okazuje się, że problem obcym nie jest...

- Problem poruszony w przytaczanym liście jest mi znany – przyznaje Kazimierz Płusa komendant SM - W celu ograniczenia opisanych uciążliwości od ubiegłego roku wyznaczany jest w każdy weekend patrol pieszy Straży Miejskiej, którego zadaniem jest nadzorowanie w godzinach wieczorowo - nocnych porządku publicznego, wokół miejsc funkcjonowania lokali gastronomicznych, w ścisłym centrum Cieszyna,również u zbiegu ulic Stary Targ – Głęboka. Dodatkowo Burmistrz Miasta zwrócił się w ubiegłym roku do Komendanta Powiatowego Policji o dodatkowe patrole Policji, nadzorujące centrum miasta, szczególnie rejon Starego Targu i Głębokiej. 

W wyniku tych działań w okresie od 1 stycznia 2011 roku do 31 marca 2012 r. w rejonie Starego Targu i ul. Głębokiej strażnicy miejscy podjęli 143, a policjanci 63 interwencje porządkowe. W związku z tymi interwencjami strażnicy miejscy ujawnili 2 przestępstwa oraz 117 wykroczeń, podczas których ukarali mandatami karnymi 80 osób, 30 pouczyli, a wobec 7 zostały skierowane wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Cieszynie, zaś policjanci Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie ujawnili 173 wykroczenia porządkowe, podczas których nałożyli 125 mandatów karnych, pouczyli 43 osoby, a wobec 8 skierowali wnioski do Sądu. 

- Należy zaznaczyć, że zarówno Straż Miejska, jak i Policja ani razu nie odnotowały konkretnych zgłoszeń osób - mieszkańców, którym zakłócony został spokój lub spoczynek nocny, co warunkuje podejmowanie skutecznych interwencji na podstawie art. 51 kodeksu wykroczeń. Odnosząc się do listu należy zwrócić uwagę na złożoność problemu – podkreśla komendant Straży Miejskiej - Ktoś kto mieszka w centrum miasta musi się liczyć z pewnymi niedogodnościami z tego wynikającymi, między innymi ze wzmożonym ruchem, gwarem i hałasem ulicznym, spowodowanym głośnymi rozmowami użytkowników placówek handlowych i lokali gastronomicznych. Zgodnie z uchwałą Nr III/24/06 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 grudnia 2008 r. w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Gminy Cieszyn, działalność w/w placówek może odbywać się całodobowo. Natomiast zapisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej nie pozwalają właściwym organom stosowania ograniczeń dotyczących korzystania z usług, jak również wpływania na formę ich prowadzenia. Tak więc o tym, czy sprzedaż kebabów odbywa się w środku lokalu, czy z okienka, decyduje prowadzący działalność. Należy podkreślić, że służby porządkowe (Straż Miejska, Policja) interweniują tylko w przypadku, gdy dochodzi do zakłócania spokoju, porządku publicznego, czy spoczynku nocnego, a nie w związku z samym prowadzeniem działalności gospodarczej. Osoby, którym zakłócono spokój, czy spoczynek nocny, mogą żądać ścigania sprawców tych czynów, lecz nie mogą być anonimowi i muszą się liczyć z tym, że będą zobowiązane uczestniczyć w postępowaniu wyjaśniającym w charakterze świadka.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 


źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: