Gaz w Trójwsi – po 2022 roku
Przedsięwzięcia planowane na Śląsku będą kosztować będą 800 mln złotych i jak zaznaczył dyrektor Podolski są to pieniądze wypracowane przez spółkę. Nie ma tu mowy o żadnej dotacji z zewnątrz. - Po zakończeniu realizacji programu zgazyfikowane będzie w Śląskiem ok. 92 proc. gmin. Dostęp do sieci gazowej będzie miało ok. 98 proc. mieszkańców województwa. Obecnie paliwo to dociera do 133 gmin. To 79,6 proc. ogółu – dodał dyrektor. Wśród planowanych inwestycji jest m.in. gazyfikacja Istebnej w Beskidzie Śląskim. - Wkrótce zostanie wyłoniony projektant gazociągu. Prace budowlane ruszyć powinny na początku 2022 roku – wyjaśnił Podolski. Inwestycja o wartości 9,7 mln zł umożliwi dostęp do gazu ok. 12 tys. mieszkańców. Największymi odbiorcami mogą tam być m.in. Wojewódzkie Centrum Pediatrii oraz ok. 25 domów wczasowych.
Na konferencji w Żywcu przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa przekonywali, że ceny gazu są konkurencyjne wobec cen np.: węgla. - Przy aktualnych cenach węgla cena gazu jest porównywalna, a przy jego użyciu odpadają inne koszty, związane choćby z dostarczeniem i przechowywaniem, utylizacją popiołu i obsługą. Poza tym stosując paliwa czyste ekologicznie dba się nie tylko o siebie, ale i o otoczenie – podkreślił Ziemowit Podolski.
Konferencja przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa w Żywcu odbyła się z okazji zakończenia budowy 3,8-km nitki gazociągu, która doprowadzi to paliwo do powstającego szpitala powiatowego w Żywcu. Placówka ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. - To jest miejsce, gdzie gaz powinien być. We wszystkich instytucjach publicznych, szczególnie w szpitalach. To jeden z celów naszej spółki – przekonywał w środę Ireneusz Krupa, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.