Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gaz w Trójwsi – po 2022 roku

- Ponad tysiąc gospodarstw w Trójwsi zainteresowanych jest przyłączeniem do sieci gazowej – poinformował w środę Ziemowit Podolski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu. Polska Spółka Gazownicza przedstawiła w Żywcu program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową do 2022 roku. W całej Polsce do sieci przyłączonych zostanie 300 nowych gmin. Koszt planowanych inwestycji sięga 7,5 mld złotych. Po ich zakończeniu 90 procent Polaków będzie mieszkać na terenach podłączonych do sieci gazowej.

Przedsięwzięcia planowane na Śląsku będą kosztować będą 800 mln złotych i jak zaznaczył dyrektor Podolski są to pieniądze wypracowane przez spółkę. Nie ma tu mowy o żadnej dotacji z zewnątrz. - Po zakończeniu realizacji programu zgazyfikowane będzie w Śląskiem ok. 92 proc. gmin. Dostęp do sieci gazowej będzie miało ok. 98 proc. mieszkańców województwa. Obecnie paliwo to dociera do 133 gmin. To 79,6 proc. ogółu – dodał dyrektor. Wśród planowanych inwestycji jest m.in. gazyfikacja Istebnej w Beskidzie Śląskim. - Wkrótce zostanie wyłoniony projektant gazociągu. Prace budowlane ruszyć powinny na początku 2022 roku – wyjaśnił Podolski. Inwestycja o wartości 9,7 mln zł umożliwi dostęp do gazu ok. 12 tys. mieszkańców. Największymi odbiorcami mogą tam być m.in. Wojewódzkie Centrum Pediatrii oraz ok. 25 domów wczasowych.

Na konferencji w Żywcu przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa przekonywali, że ceny gazu są konkurencyjne wobec cen np.: węgla. - Przy aktualnych cenach węgla cena gazu jest porównywalna, a przy jego użyciu odpadają inne koszty, związane choćby z dostarczeniem i przechowywaniem, utylizacją popiołu i obsługą. Poza tym stosując paliwa czyste ekologicznie dba się nie tylko o siebie, ale i o otoczenie – podkreślił Ziemowit Podolski.

Konferencja przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa w Żywcu odbyła się z okazji zakończenia budowy 3,8-km nitki gazociągu, która doprowadzi to paliwo do powstającego szpitala powiatowego w Żywcu. Placówka ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. - To jest miejsce, gdzie gaz powinien być. We wszystkich instytucjach publicznych, szczególnie w szpitalach. To jeden z celów naszej spółki – przekonywał w środę Ireneusz Krupa, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: