Freestyle City podbija Europę
Zaskakujące wystąpienie ekipy Freestyle City tym razem w Pradze. Ministerstwo Edukacji i Sportu w Czechach oraz Narodowy Instytut Młodzieży w Pradze zaprosiło twórców Festiwalu i Wolontariatu do prowadzenia prezentacji z wykładem, podczas międzynarodowej konferencji „Voluntarilyacross the Border”. Warto przy tym dodać, że Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 rokiem wolontariatu, co młodzi Cieszyniacy chcą szczególnie wykorzystać. - Mimo tego faktu oraz zapewniania trwałości dla dwóch poprzednio realizowanych projektów unijnych, są problemy z otrzymaniem dofinansowania. Na konferencji zarówno uczestnicy jak i urzędnicy unijni byli zachwyceni. – Mówi Michał Paluch, koordynator Wolontariatu i PR. – Nasza prezentacja dotyczyła budowania partnerstw, związanych z zakładanym przez nas Transgranicznym Centrum Wolontariatu. – Mówi Szymon Morawiec, główny DJ i szef biura wolontariuszy. – Musieliśmy to zrobić w języku angielskim i w lekko freestylowym klimacie, choć głównym naszym atutem okazała się merytoryka. – Dodaje Paluch. Wśród publiczności zasiadło ponad 80 delegatów z 15 krajów Unii Europejskiej oraz RPA. – Dużo miejsca poświecono na metody nie formalnej i alternatywnej edukacji (non-formaleducation), co szczególnie wpisuje się w nurt naszych praktyk. – Zaznacza Paluch. Cieszyniacy, w których składzie znalazła się również Barbara Wrona, wolontariuszka FCF 2010 i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, przygotowali materiał w oparciu
o doświadczenia zeszłoroczne, ale przede wszystkim najnowsze plany i pomysły. - Właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Wasze Transgraniczne Centrum to przykład dla całej Europy. - Komentowała belgijka Karin Loibl, Komisarz Unijny ds. Edukacji i Kultury. - Dzisiaj walka ze stereotypami to dla nas amatorka. Gadanie o tym, że jesteśmy zacofanym krajem jest już nudne. Dlatego właśnie my mówimy, że jest dobrze, optymistycznie, pozytywnie, pokazując kolegom i koleżankom co jeszcze fajnego można razem zrobić. – Przekonuje Paluch.
Wyjazd wolontariuszy poprzedziła kilkutygodniowa akcja Frestylowa Przerwa, podczas której, we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie, wolontariusze podczas przerw i akompaniamencie muzycznym namawiali rówieśników do zmiany myślenia i nastawienia do szkolnego schematyzmu. – Najlepszą drogą do nauki młodzieży jest pozostawienie jej otwartej przestrzeni do działania. – Podkreślała jedna z komentatorek wystąpienia Lucie Jarolimkova, z Narodowego Instytutu Dzieci i Młodzieży w Republice Czeskiej.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.