Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ekumeniczna modlitwa o pokój z Prezydentem


O pokój dla Polski i świata modlił się Prezydent Bronisław Komorowski wraz z biskupami Kościoła Rzymsko-Katolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego przy Rotundzie św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. 


Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Cieszyn w 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przy jednej z najstarszych świątyń w Polsce - cieszyńskiej Rotundzie modlił się wraz z biskupami Kościoła Rzymsko-Katolickiego - ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej Tadeuszem Rakoczym i Ewangelicko-Augsburskiego -zwierzchnikiem diecezji cieszyńskiej Pawłem Anweilerem o pokój dla świata i Polski.


W Rotundzie św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym pozostawił też treść modlitwy: Panie Boże naszych ojców, Boże Miłości i Pokoju. Stajemy dziś z modlitwą na ustach i pamięcią w sercach o tych, którzy dali przykład bohaterskiej miłości. Wzywamy ich wstawiennictwa, jako braci, którzy poprzedzili nas chwalebną drogą do wieczności i uczyli jak żyć poświęcając wszystko dla Ojczyzny. Za to heroiczne świadectwo miłości daj Panie swym bohaterskim dzieciom wieczne spoczywanie. My dzisiaj prosimy o dar Twojego pokoju dla naszej Matki Ojczyzny, Jej dzieci i całego świata. Ojcze wejrzyj na gorliwość tych, co nie szczędzą w naszych czasach swych sił i życia, by brat nie podnosił ręki na brata. Pomni ponurych wydarzeń czasów wojny, prosimy o dar rozwagi i męstwa, miłości i pokory dla każdego człowieka, co przemierza Twój świat. Niech rozkrzewia dobro, które Ty złożyłeś w jego ręce i żyje tak, by kiedyś posiadł wieczny dom w Twoim królestwie na wieki. Amen


Zgromadziliśmy się tu, aby prosić o pokój dla świata i całej Ojczyzny we wspólnej ekumenicznej modlitwie Polaków różnych wyznań. Jesteśmy tu aby dać świadectwo naszego wspólnego pragnienia życia w pokoju. Przypadająca dzisiaj 71. Rocznica wybuchu II wojny światowej przypomina, jak wielka jest cena wolności i cena pokoju – mówił Prezydent Bronisław Komorowski na Wzgórzu Zamkowym. 

Zwrócił też uwagę na bogactwo naszego regionu – Głos z tego miejsca z pogranicza narodów, języków, kultur i religii świadczy o tym, że różnorodność nie jest źródłem nieszczęścia, lecz piękna i bogactwa naszego kraju i świata – dodał prezydent.


Zgromadzeni odmówili wspólnie modlitwę "Ojcze Nasz", wysłuchali też pieśni regionalnych i kościelnych, które śpiewali: Chór Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego, Chór Kościelny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, Katolicki Chór Kościelny "Lutnia", działający przy Parafii pw. św. Magdaleny w Cieszynie.

Prezydentowi Polski Bronisławowi Komorowskiemu przypadła szczególnie do gustu pieśń „Ojcowski Dom”. Po oficjalnych uroczystościach powiedział, że chętnie wysłuchałby jej przed swoim ślubem, gdyby miał taką możliwość.

Prezydent i jego małżonka chętnie odpowiadali na wołanie zgromadzonych mieszkańców Cieszyna, witali się, rozmawiali i żartowali. W stronę Prezydenta Bronisława Komorowskiego popłynęły też życzenia i śpiew "Sto lat", ponieważ 1 września obchodzi on swoje imieniny.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: