Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Edukacja w terenie

Zamiast w szkolnych ławkach to w terenie czwartek 5 kwietnia spędzili uczniowie dwóch klas cieszyńskiego Gimnazjum nr 3. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. A wycieczka, choć jak najbardziej przyjemna, była przede wszystkim edukacją w terenie.

Uczniowie pod opieką nauczycielek Aleksandry Juroszek oraz Kamili Pastuszka wyjechali na wycieczkę do Górek Wielkich. Program wycieczki przygotował prowadzący ją przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody i Krajoznawstwa przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jan Machała.

Zwiedzanie rozpoczęto od terenu przykościelnego parafii pw. Wszystkich Świętych, gdzie na poddaszu kościoła żyją nietoperze gatunku podkowca małego i nocka dużego, a obiekt jest objęty jedną z form ochrony przyrody – Natura 2000. W dalszym programie było przejście ścieżką przyrodniczą

Góra Bucze. O tej porze roku szczególnie bowiem warto uczniom zamiast w podręcznikach, to w naturze pokazać ciekawostki budzącej się wiosennej przyrody. - Oglądaliśmy takie rośliny jak przylaszczki, pierwiosnki, mioduńka ćma czy ziarnopłon wiosenny. Na terenie objętym Zespołem przyrodniczo-Krajobrazowym „Góra Bucze” podziwialiśmy też kilkanaście potężnych drzew uznanych za pomniki przyrody. A z punktu widokowego rozpoznawano pasma Beskidu Sląsko-Morawskiego. Po osiągnięciu szczytu skierowaliśmy się na niebieski „Szlak Kamyka”, którym doszliśmy do zespołu parkowo-dworskiego. Tam zwiedziliśmy Muzeum oraz wystawę w fundacji Zofii Kossak – relacjonuje wyprawę Machała.

A jako że wycieczka miała charakter typowo edukacyjny to szóstka wyróżniających się uczniów stanęła do konkursu przyrodniczego. Zwyciężyła Marlena Gach przed Jakubem Hrynkiem i Grzegorzem Frankiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Lasy Państwowe i Euroregion Olza.

Warto też zauważyć, iż była to już kolejna wycieczka na przestrzeni ostatnich lat, w czasie której młodzież zdobywała odznaki przyrodniczo-krajoznawcze PTTK, a w planach KOP PTTK są następne wyprawy edukacyjne w naszych urokliwych Beskidach. A to, że wiedza zdobyta i utrwalona w praktyce jest lepiej przyswajalna niż ta czytana z podręcznika wiadomo nie od dziś.

(indi)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: