Edukacja w terenie
Uczniowie pod opieką nauczycielek Aleksandry Juroszek oraz Kamili Pastuszka wyjechali na wycieczkę do Górek Wielkich. Program wycieczki przygotował prowadzący ją przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody i Krajoznawstwa przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jan Machała.
Zwiedzanie rozpoczęto od terenu przykościelnego parafii pw. Wszystkich Świętych, gdzie na poddaszu kościoła żyją nietoperze gatunku podkowca małego i nocka dużego, a obiekt jest objęty jedną z form ochrony przyrody – Natura 2000. W dalszym programie było przejście ścieżką przyrodniczą
Góra Bucze. O tej porze roku szczególnie bowiem warto uczniom zamiast w podręcznikach, to w naturze pokazać ciekawostki budzącej się wiosennej przyrody. - Oglądaliśmy takie rośliny jak przylaszczki, pierwiosnki, mioduńka ćma czy ziarnopłon wiosenny. Na terenie objętym Zespołem przyrodniczo-Krajobrazowym „Góra Bucze” podziwialiśmy też kilkanaście potężnych drzew uznanych za pomniki przyrody. A z punktu widokowego rozpoznawano pasma Beskidu Sląsko-Morawskiego. Po osiągnięciu szczytu skierowaliśmy się na niebieski „Szlak Kamyka”, którym doszliśmy do zespołu parkowo-dworskiego. Tam zwiedziliśmy Muzeum oraz wystawę w fundacji Zofii Kossak – relacjonuje wyprawę Machała.
A jako że wycieczka miała charakter typowo edukacyjny to szóstka wyróżniających się uczniów stanęła do konkursu przyrodniczego. Zwyciężyła Marlena Gach przed Jakubem Hrynkiem i Grzegorzem Frankiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Lasy Państwowe i Euroregion Olza.
Warto też zauważyć, iż była to już kolejna wycieczka na przestrzeni ostatnich lat, w czasie której młodzież zdobywała odznaki przyrodniczo-krajoznawcze PTTK, a w planach KOP PTTK są następne wyprawy edukacyjne w naszych urokliwych Beskidach. A to, że wiedza zdobyta i utrwalona w praktyce jest lepiej przyswajalna niż ta czytana z podręcznika wiadomo nie od dziś.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.