Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Walentynki - kilka słów o miłości

Dziś Walentynki, czyli święto zakochanych. Tradycja związana z celebrowaniem miłości w lutym pojawiła się u nas dopiero w XX wieku, wcześniej świętowano podczas czerwcowego przesilenia letniego. Zastanawialiście się jednak dlaczego miłość utożsamiana jest z sercem?

W Święto Zakochanych całe miasta spowijane są balonikami w kształcie serduszek (m.in. Cieszyn), a my obdarowujemy się różami i innymi podarkami, które mają symbolizować miłość. W większości z nich występuje właśnie motyw serca. Co ciekawe, kojarzenie serca z miłością jest starsze, niżej same Walentynki i ma słowiańskie korzenie - Czy wiedzieliście, że utożsamianie miłości z sercem na słowiańskie korzenie? Obecnie wiadomo, że uczucia rodzą się w mózgu, jednak wciąż miłość kojarzymy z motywem serca i z samym organem. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób rozumieli ją nasi słowiańscy przodkowie. Co ciekawe, miłość kojarzona była również z... jelitami. Jednak po kolei. Co człowiek czuje, kiedy się zakochuje? Szybsze bicie serca na widok ukochanej osoby? A może sławne "motyle w brzuchu"? To odpowiedź naszego organizmu na uczucia. Ponieważ dawniej nie znano do końca funkcji poszczególnych organów, gdyż medycyna była zdecydowanie słabiej rozwinięta, świat poznawano przez to, co odczuwamy. Jeżeli przy uczuciu serce szaleje, a w naszym brzuchu czujemy dziwne uczucie, to oznacza to, że tam właśnie rodzi się miłość! – wyjaśnia Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Leszy”.

Walentynki są w kulturze polskiej obecnie od XX wieku, popularyzacja tego święta to jednak już wiek XXI, więc tradycja jest stosunkowo nowa. Chcąc odnieść się do kalendarza ludowego Śląska Cieszyńskiego, należy stwierdzić, że miłość świętować powinniśmy w czerwcu, czyli w Noc Kupały, kiedy to poszukujemy kwiatu paproci i na podstawie wianków wróżymy, z kim spędzimy życie.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-14 14:51:10
jasper: Polskie Walentynki - https://m.youtube.com/watch?v=6apdR8PNhTY - Marek Grechuta i Krystyna Janda.
2021-02-14 15:30:31
☞☞☞: uniwersalne Walentynki - https://youtu.be/jO3sY38lqFk?t=168 - Marek Grechuta i życie
2021-02-14 18:12:14
Santa_Claus: skoro tak, to dla miłośników twórczości Marka Grechuty od Świętego Mikołaja walentynkowy prezent - zapis jednego z jego ostatnich dobrych koncertów, w klubie Balbina w ramach festiwalu Łódźstock (23.02.1985): https://www.youtube.com/watch?v=60egthSdU8w
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: