Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespou Downa (ŚDZD) obchodzony jest 21 marca. Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Charakteryzujący się m.in. niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim oraz cechami dysmorfii, czyli zmian w wyglądzie. Oprócz tego w przebiegu choroby występuje szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają charakterystyczne fałdy nad powiekami, które sprawiają, że można je łatwo rozpoznać. Choroba zawdzięcza swoją nazwę odkrywcy - lekarz John Langdon Down zidentyfikował ją w 1862 roku.

Co roku organizatorzy 21 marca przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Tegoroczne obchody odbywają się w cieniu koronawirusa dlatego nie ma dużych możliwości uczestniczenia w obchodach tego dnia.

Jednak można na bieżąco zdalnie śledzić profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube. W ten wyjątkowy dzień można zjednoczyć się ze środowiskiem osób z Zespołem Downa poprzez założenie skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-21 14:34:33
doler: Pytanie do Pani Sylwi Pieczonki. Koledzy z drugiej strony Olzy w swym województwie slasko-morawskim 1.2 mln ludzi maja 7 labolatoriow badajacych koronawirusa. Ile w naszym województwie mamy laboratoriów, bo podono jedno. Rzad twierdzi ze na wynik czeka sie 8 h szpitale ze nawet kilka dni..to jak w koncu z tym jest?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: