Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Nie istnieje jedna, powszechnie uznana definicja niepełnosprawności, jednak podkreśla się, iż jest to problem społeczny, nie ograniczający się do konkretnej osoby. Na świecie żyje ponad 650 milionów osób z niepełnosprawnościami psychicznymi, fizycznymi lub sensorycznymi. To około 10% całej populacji.
W Polsce – według wstępnych wyników ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego – w 2011 roku żyło ok. 4,7 miliona osób niepełnosprawnych, z czego przeszło 3,1 miliona posiadało prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią u nas schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Mniej jest osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i niepełnosprawnością intelektualną, jednak wciąż są to tysiące ludzi o obniżonej sprawności w codziennym funkcjonowaniu, a zatem i wymagających szczególnego podejścia w edukacji, na rynku pracy i w życiu codziennym.
- Pragnęłabym, aby „dyskryminacja” kojarzyła się nam nie tylko z aktami ksenofobii, antysemityzmu czy nierównością praw kobiet i mężczyzn. To słowo powinno przywodzić nam na myśl także człowieka, poniżanego, bo chorego, mniej sprawnego, albo raczej obciążonego dodatkowo trudnościami do pokonania. „Jestem dyskryminowany” znaczy „czuję się odepchnięty, niepotrzebny, nieuszanowany”.(…) A ludzie? Ufam, że jeśli odrzucają innych, to dlatego, że brakuje im empatycznej wyobraźni – zmysłu odgadywania czyichś potrzeb. Zamiast odrzucić pomyślmy, dlaczego ktoś czeka na pomoc. Jeśli o nią nie prosi, zamiast narzucać się, spytajmy, czy możemy się na coś przydać – powiedziała w jednym z wywiadów Halina Bortnowska - współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Na ulicach całego kraju w tym również powiatu cieszyńskiego można coraz częściej spotkać osoby niepełnosprawne z różnego rodzaju dysfunkcjami. Jeżeli jest widoczna potrzeba pomocy takiej osobie, wsparcie po prostu podejdźmy i zapytajmy. Osobę sprawną nie kosztuje to wiele, a dla nas niepełnosprawnych jest taka pomoc czy dobre słowo bezcenne. Nie odrzucajcie nas, my również chcemy żyć godnie.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
