Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Głównym celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.


Nie istnieje jedna, powszechnie uznana definicja niepełnosprawności, jednak podkreśla się, iż jest to problem społeczny, nie ograniczający się do konkretnej osoby. Na świecie żyje ponad 650 milionów osób z niepełnosprawnościami psychicznymi, fizycznymi lub sensorycznymi. To około 10% całej populacji.

W Polsce – według wstępnych wyników ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego – w 2011 roku żyło ok. 4,7 miliona osób niepełnosprawnych, z czego przeszło 3,1 miliona posiadało prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią u nas schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Mniej jest osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i niepełnosprawnością intelektualną, jednak wciąż są to tysiące ludzi o obniżonej sprawności w codziennym funkcjonowaniu, a zatem i wymagających szczególnego podejścia w edukacji, na rynku pracy i w życiu codziennym.

- Pragnęłabym, aby „dyskryminacja” kojarzyła się nam nie tylko z aktami ksenofobii, antysemityzmu czy nierównością praw kobiet i mężczyzn. To słowo powinno przywodzić nam na myśl także człowieka, poniżanego, bo chorego, mniej sprawnego, albo raczej obciążonego dodatkowo trudnościami do pokonania. „Jestem dyskryminowany” znaczy „czuję się odepchnięty, niepotrzebny, nieuszanowany”.(…) A ludzie? Ufam, że jeśli odrzucają innych, to dlatego, że brakuje im empatycznej wyobraźni – zmysłu odgadywania czyichś potrzeb. Zamiast odrzucić pomyślmy, dlaczego ktoś czeka na pomoc. Jeśli o nią nie prosi, zamiast narzucać się, spytajmy, czy możemy się na coś przydać – powiedziała w jednym z wywiadów Halina Bortnowska - współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Na ulicach całego kraju w tym również powiatu cieszyńskiego można coraz częściej spotkać osoby niepełnosprawne z różnego rodzaju dysfunkcjami. Jeżeli jest widoczna potrzeba pomocy takiej osobie, wsparcie po prostu podejdźmy i zapytajmy. Osobę sprawną nie kosztuje to wiele, a dla nas niepełnosprawnych jest taka pomoc czy dobre słowo bezcenne. Nie odrzucajcie nas, my również chcemy żyć godnie.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: