Dzien pracownika służby zdrowia i dzień zdrowia
Kontrowersje wokół służby zdrowia i zmian z nią związanych nie cichną. Dzisiaj jednak nie o spory chodzi, ale o pamięć i wdzięczność wobec pracowników służby zdrowia w ich dzień.
Dzień Pracownika Służby Zdrowia obchodzony był w latach 1973-2001 w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Obecnie obchodzi się go razem ze Światowym Dniem Zdrowia, ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1948 roku, a obchodzonym od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznice powstania organizacji.
W tym roku odbywa się pod hasłem: „Brak działań dziś, brak leków jutro”. Chodzi o zwrócenie uwagi na realne ryzyko utraty właściwości leczniczych przez antybiotyki ratujące życie oraz podkreślenie potrzeby obniżenia poziomu samozadowolenia, niewiedzy oraz nieodpowiedzialności. WHO zwraca się do wszystkich najważniejszych zainteresowanych stron, łącznie z decydentami i osobami odpowiedzialnymi za planowanie, obywatelami i pacjentami, lekarzami wypisującymi recepty, weterynarzami, rolnikami, farmaceutami oraz branżą farmaceutyczną, aby stosować antybiotyki w odpowiedni i odpowiedzialny sposób, tak, aby jak najskuteczniej przeciwdziałać nabywaniu przez drobnoustroje oporności na antybiotyki.
Szacuje się, że każdego roku w samej Unii Europejskiej ponad 25.000 osób umiera w wyniku zakażeń bakteryjnych wywołanych przez szczepy oporne na działanie antybiotyków nabytych podczas pobytu w szpitalu.
Jak co roku, także i dzisiaj Starosta nagrodzi osoby szczególnie zasłużone w dziedzinie zdrowia. Wręczenie nagród ma odbyć się o 13.00 w sali sesyjnej. A czego życzą sobie sami zainteresowani? - Spokojnej pracy za w miarę godziwe wynagrodzenie - mówi Dariusz Babiak rzecznik prasowy Szpitala Śląskiego i dodaje - A dla Szpitala - spokojnych przeprowadzek z Elżbietanek, z innych oddziałów do Szpitala, żeby udało się zakończyć przeprowadzki w tym roku.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.