Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień matki w dawnych kronikach

Początki obchodzonego dziś (26.05) Dnia Matki są znacznie starsze, niż nam się wydaje. Cześć wszystkim mamom oddawano już w starożytnej Grecji czy Rzymie, wtedy jednak obchody miały bardziej religijny charakter – wspominano również boginie-matki. Tradycje związane ze świętem matek są obecne od dawna, również na Śląsku Cieszyńskim, czego dowodzą dawne kroniki.

Początkowo święto miało związek z kultem bogiń matek, które odpowiadały za szczęście, miłość, urodzaj i płodność. W XVII wieku w Anglii przyjęto zwyczaj wyrażania szacunku mamom, przez „niedziele u matki”. Z czasem święto przerodziło się w światowy Dzień Matki, który w różnych regionach wiążę się z określonymi tradycjami.

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1914 roku. - Po uzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej i później, w 1923 roku, choć z pewnymi oporami, starano się to święto połączyć z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Tak jak dawniej, tak i współcześnie w tym dniu staramy się wyrazić pamięć, wdzięczność i podziękowania za trud wychowania, troskę i opiekę ofiarując jej już jako małe dzieci własnoręcznie wykonane laurki, kwiaty oraz podarunki i prezenty – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, jednocześnie odsyłając nas do dawnych kronik z terenów Śląska Cieszyńskiego, gdzie opisywano obchody tego dnia.

Historyk z Pogwizdowa dotarł m.in. do zapisków z 1937 roku, gdzie kierownik pogwizdowskiej szkoły opisywał przebieg święta. „Dzień Matki. Urządziło Koło Tow. Polek w Domu Ludowym. Część programu wypełniła szkoła (chór, inscenizacje), oraz dzieci z przedszkola. Na koniec dzieci z przedszkola i klasa I, II wręczyły swoim matkom kwiaty, zaś imieniem dzieci starszych dała jedna uczenica bukiet matce, która najwięcej dzieci posyła do szkoły (p. Janina Kulowa)”.

Tradycja wręczania kwiatów mamom przetrwała do dziś. Chociaż w 2020 roku w szkołach nie są organizowane żadne przedstawienia, w poprzednich latach, szczególnie młodsze klasy, urządzały przedstawienia i planowały programy artystyczne, aby podziękować swoim mamom za ich obecność.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: