Działalność na rzecz Osób niepełnosprawnych z terenu Trójwsi
Osoby niepełnosprawne możemy spotkać w Warszawie, Krakowie, Cieszynie ale także w Istebnej, Koniakowie czy Jaworzynce. I w każdym miejscu ta osoba powinna być traktowana jednakowo i korzystać ze wszystkiego do czego mają dostęp pełnosprawni.
Przed ośmioma laty osoba niepełnosprawna kończyła edukację zdobywając nawet jakiś zawód ale z zatrudnieniem nie było zbyt wesoło. Osoby takie całymi dniami kręciły się bezużytecznie po miejscowościach w których mieszkały.
W 2007 roku zebrała się grupa osób wywodzących się z rodzin niepełnosprawnych ale i osób chcących im pomagać i dzięki pomocy Ośrodka Edukacji Ekologicznej na Dzielcu gdzie przy wsparciu Nadleśnictwa Wisła oraz współpracy z Urzędem Gminy Istebna i Gminnego Ośrodka Kultury można było zorganizować miejsce i rozpocząć działalność warsztatów z niepełnosprawnymi z całej Trójwsi.
- Na początek zaadaptowaliśmy pomieszczenia piwniczne w Ośrodku Edukacji Ekolowicznej, zintegrowaliśmy środowisko osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz stworzyliśmy odpowiednie warunki, które stały się przyjaznym podłożem do późniejszych już bardziej skonkretyzowanych działań – usłyszałem od jednej z założycielek i obecnej Prezes Stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś Bogumiły Juroszek.
W tym okresie zawiązała się grupa osób, która systematycznie uczestniczyła w proponowanych zadaniach. Wyraźnie zaowocowała integracja w tym środowisku. Uczestnicy zajęć stopniowo nabywali coraz większych zdolności manualnych i zachowań pro-społecznych. Podczas warsztatów i spotkań uczestnicy mieli do dyspozycji udział w zajęciach: rękodzieła, plastycznych, ceramicznych, wyrobu biżuterii, komputerowych, kulinarnych, rzeźby i elementów prostych form obróbki drewna, filcowania, haftu, ogrodniczo- przyrodnicznych.
W 2010 roku założono Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś” z siedzibą w Istebnej ale swoim działaniem obejmującym całą Trójwieś.
W powołanym wcześniej Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych realizowane są zajęcia malarskie, ceramiczne, rękodzieło artystyczne, haft i wyrób filcowych elementów dekoracyjnych, dekoracyjno-plastycznych głównie z naturalnych materiałów, wyrób biżuterii, zajęcia z muzykoterapii, zajęcia sportowe i relaksacyjne.
Obok tych ściśle zorganizowanych form warsztatowych, różne wyjazdy, spotkania i imprezy integracyjne dla uczestników,ich rodziców i opiekunów stały się okazją by integrować i aktywizować środowisko osób niepełnosprawnych na terenieTrójwsi.
- Sukcesem o którym, należy wspomnieć jest "SPOŁECZNA INICJATYWA WYPIEKU CIASTECZEK ŚWIĄTECZNYCH, ICH PAKOWANIA ORAZ SPRZEDAŻY. Inicjatywa ta zorganizowana została przez sympatyków Stowarzyszenia oraz rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Ma ona na celu finansowe wsparcie działalności stowarzyszenia, zaś dochód z niej w całości zostaje przekazany jako darowizna na rzecz stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś”. Dochód z inicjatywy-obejmuje również darczyńców, którzy włączają się wspierając to społeczne dzieło – dodaje podczas mojej wizyty Bogumiła Juroszek.
Na zajęcia w tej chwili przychodzi ok. 25 osób niepełnosprawnych, które Zyskują bardziej pozytywny obraz samych siebie, uczestniczą w różnych inicjatywach ekologiczno-edukacyjnych. Spotkania te minimalizują ich wyizolowanie społeczne i stymulują do aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.