Dzban, Masny i Mamadżer
Słowem roku wybrano określenie dzban. Jak pisze dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ po łagodne ‘niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela’.
Co ciekawe, drugie miejsce przypadło epitetowi masny/masno, którego korzenie sięgają gwary śląskiej. Oznacza pierwotnie ‘tłusty’ i zawiera ten sam rdzeń co masarz i mięso (ze zmianami fonetycznymi). Użycie słownictwa kulinarnego i związanego z jedzeniem w slangu jest częste, by wspomnieć choćby suto, tłusto czy dawne wypasiony (choć tu są różne wersje etymologii) - pisze Marek Łaziński.
Trzecie miejsce z kolei zajął przymiotnik prestiżowy. Za popularność tego określenia odpowiada młodzieżowy twórca z portalu Youtube znany jako Lord Kruszwil.
W konkursie wyróżniono także takie określenia jak mamadżer (oznaczające połączenie młodej matki i menadżera), zwyklik oraz tożsamy znaczeniowo z nim normik (osoba przeciętna, stereotypowy Jan Kowalski).
A Waszym zdaniem, jakie słowo "po naszymu" zasługuje na szczególne wyróżnienie?
KR/mat.pras
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.