Dwujęzyczną wystawę o Plebiscycie 1920 oglądać można w czeskocieszyńskim muzeum
Obecnie wystawa prezentowana jest w Muzeum Ziemi Cieszyńskiej (Muzeum Těšínska) w Czeskim Cieszynie. Jednak nawet jeśli obejrzało się ją w MŚC, warto wybrać się ponownie na ekspozycję zaaranżowaną w MT. Martin Krůl – historyk z Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, kurator czeskocieszyńskiej odsłony wystawy wzbogacił bowiem pełne treści, archiwalnych fotografii i kopii dokumentów plansze o eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.
Wchodzącego na ekspozycję wita przyciągające wzrok olbrzymie, koloryzowane zdjęcie z Cieszyna z 23 kwietnia 1920. Zdjęcie przedstawia zdemolowaną przez polskich hutników z Trzyńca siedzibę Śląskiej Partii Ludowej. Była to odpowiedź na ogłoszony przez Czechów i Niemców strajk na terenie Cieszyna z powodu planów wprowadzenia marki polskiej jako waluty obowiązującej na spornym terenie. Zdjęcie to otwierało również ekspozycję w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Kurator czeskocieszyńskiej odsłony wystawy efektownie wzbogacił ekspozycję rozsypanymi u podnóża ogromnego zdjęcia reprodukcjami stron „Ślązaka”, czyli organu prasowego Śląskiej Partii Ludowej. Ekspozycję uzupełniają także dwie repliki mundurów. Możemy porównać umundurowanie żołnierza włoskiego pułku mającego utrzymywać porządek na terenie plebiscytowym oraz mundur starszego wachmistrza żandarmerii czechosłowackiej. W gablotach umieścił natomiast mnóstwo drobiazgów takich jak druki i plakaty propagandowe obu zwaśnionych stron, banknoty będące w okresie plebiscytowym w obiegu, kartki żywnościowe, dokumenty, mapy.
Wystawa powstała w ramach projektu Těšínské Slezsko / Śląsk Cieszyński 1920-2021, realizowanego przez Slezskou univerzitu v Opavě oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. W całości jest dwujęzyczna, polsko-czeska. W budynku głównym czeskocieszyńskiego Muzeum przy ul. Głównej oglądać ją można do 25 lutego 2024 roku.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.