Drugstop- przeciw narkotykom
Projekt ten, dofinansowany ze środków unijnych, będzie realizowany w latach 2016-2018. Partnerem wiodącym projektu jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. W jego realizacji po stronie polskiej uczestniczą również śląscy policjanci.
W konferencji inaugurującej projekt udział wzięli komendanci wojewódzcy i przedstawiciele poszczególnych komórek organizacyjnych zaangażowanych w realizację projektu z komend wojewódzkich Policji w Libercu, Hradec Kralove, Pardubicach, Ołomuńcu, Ostravie, Wrocławiu, Opolu i Katowicach, a także Zastępca Komendanta Głównego Policji w Czechach ds. Ekonomicznych, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wspólnego Sekretariatu w Ołomuńcu i władz samorządowych.
Cieszyńskich policjantów reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie mł. insp. Jacek Bąk i Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Mariusz Białoń. W inauguracji projektu udział wzięli także Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król oraz Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna Aleksander Cierniak.
Podczas konferencji zaprezentowano m.in. założenia projektu, jego cele, stopień realizacji, a także nowoczesny sprzęt, który będzie wykorzystywany do działań ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości narkotykowej i materiały profilaktyczne wykorzystywane podczas realizacji działań prewencyjnych.
Główne cele projektu to:
- zintensyfikowanie współpracy jednostek Policji z Polski i Czech w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej na obszarze pogranicza oraz prowadzenie wspólnych działań prewencyjnych na rzecz ludności w rejonie przygranicznym,
- podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki narkotykowej,
- przekazanie czytelnej informacji na temat działania narkotyków i środków odurzających oraz odpowiedzialności karnej za posiadanie i rozprowadzanie środków odurzających.
W ramach projektu , oprócz szkoleń kompetencyjnych pracowników i edukacji w zakresie profilaktyki uzależnień zakupiony zostanie kompatybilny sprzęt, który będzie wykorzystywany do ujawniania i zwalczania przestępczości narkotykowej. Zostanie także opracowana wspólna procedury szybkiej wymiany informacji, określone zostaną zasady współpracy między partnerami projektu w celu wspólnego zwalczania przestępczości narkotykowej.
Wartość całego realizowanego projektu, to 2 457 545,50 euro - po stronie czeskiej 1 284 873,50 euro a po stronie polskiej 1 172 672,00 euro
(red/KGP)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.