Dostępność stron internetowych WCAG 2.0 i 2.1
WCAG (z ang. “Web Content Accessibility Guidelines”, czyli “Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych”) to zbiór rekomendacji, których należy przestrzegać, aby zapewnić dostęp do treści internetowych możliwie szerokiej grupie użytkowników, włączając w to osoby niepełnosprawne. Obecna wersja dokumentu WCAG (2.0) została opublikowana w roku 2008.
Dokument WCAG 2.0 zbudowany jest wokół czterech zasad:
- Postrzegalność – informacje oraz komponenty interfejsu użytkownika muszą być przedstawione użytkownikom w sposób dostępny dla ich zmysłów.
- Funkcjonalność – komponenty interfejsu użytkownika oraz nawigacja muszą być możliwe do użycia.
- Zrozumiałość – informacje oraz obsługa interfejsu użytkownika muszą być zrozumiałe.
- Solidność – treść musi być solidnie opublikowana, tak, by mogła być skutecznie interpretowana przez różnego rodzaju oprogramowania użytkownika, w tym technologie wspomagające.
WCAG 2.0 rozpoznaje trzy poziomy zgodności z wytycznymi: A (pojedyncze A), AA (podwójne A) i AAA (potrójne A). Kryteria na poziomie A definiują najbardziej podstawowe wymogi dostępności; serwis internetowy, który nie spełnia wymagań na poziomie A, zawiera poważne bariery uniemożliwiające korzystanie z niego wielu grupom użytkowników. Poziom AA jest powszechnie uważany za optymalny poziom dostępności i wymaga spełnienia wszystkich kryteriów sukcesu na poziomie A i AA. Poziom AAA określa najwyższy poziom zgodności z WCAG 2.0. Wytyczne na poziomie AAA są często trudne do spełnienia, i dlatego organizacje i firmy bardzo rzadko wyznaczają go sobie za swój cel.
Techniki
Tak więc wersja 2.0 ma już 11 lat i nie uwzględnia zmian, które w ostatnim czasie zaszły w świecie IT. Mowa tu przede wszystkim o szybkim rozwoju technologii mobilnych. W roku 2008 przeglądarki mobilne odpowiadały za mniej niż 1% globalnego ruchu sieciowego, obecnie smartfony i tablety generują ponad 50% ruchu.
W wersji 2.0 zauważono również pewne braki w kwestii dostępności dla osób słabowidzących oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego od kilku lat trwały prace nad WCAG 2.1, która to wersja została wreszcie formalnie opublikowana w czerwcu 2018 r.
Wersja 2.1 jest wstecznie kompatybilna z WCAG 2.0. Oznacza to, że WCAG 2.1 zawiera wszystkie wytyczne i kryteria z WCAG 2.0, a jeśli strona internetowa jest zgodna z WCAG 2.1, to automatycznie jest również zgodna z WCAG 2.0. Nie zmieniły się stosowane w standardzie poziomy zgodności: A, AA oraz AAA.
Poniżej podajemy nowe kryteria, które pojawiły się w WCAG 2.1:
- Orientacja - Zawartość powinna wyświetlać się i działać tak samo w każdej orientacji ekranu (pionowej/poziomej).
- Określenie przeznaczenia elementów wejściowych.
- Dopasowanie do szerokości - Zawartość na ekranie powinna być wyświetlana tak, by nie było konieczne przewijanie ekranu w poziomie.
- Kontrast elementów nietekstowych.
- Odstępy w tekście - Osoby słabowidzące powinny mieć możliwość zmiany odstępu między wierszami, akapitami, słowami i literami.
- Zawartość wyświetlana pod wskaźnikiem lub po oznaczeniu fokusem.
- Znakowe skróty klawiszowe.
- Limity czasowe - Jeśli brak aktywności może spowodować utratę danych, to należy poinformować o tym użytkownika. Przykładem może tu być zamknięcie częściowo wypełnionego formularza przelewu na stronie banku po kilku minutach bezczynności.
- Animacja po interakcji.
- Gesty wskaźnikowe.
- Anulowanie zdarzeń wskaźnika - Jeśli użytkownik przypadkiem dotknie jakiegoś elementu, to musi mieć możliwość anulowania związanej z nim czynności np. poprzez przesunięcie palca na inny element przed jego podniesieniem.
- Etykieta w nazwie.
- Wzbudzanie ruchem.
- Rozmiar celu - Jeśli jakiś element może być obsługiwany poprzez jego dotknięcie, to musi on mieć odpowiedni rozmiar (min. 44×44 piksele CSS).
- Współwystępujące mechanizmy wejścia.
- Komunikaty o stanie.
Standard WCAG 2.1 uzupełnia luki, które w ciągu ostatnich 10 lat ujawniły się w wersji 2.0. Bardzo dobrą praktyką jest aby wszystkie strony internetowe, które powinny być do roku 2020 dostosowane do wytycznych dostępności, a jest ich prawie 90 procent były już projektowane zgodnie z WCAG 2.1 by nie było potrzeby później ich poprawiania.
AK, mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
