Dom Narodowy upgrade?
Albo cieszyńscy radni nie podzielają pomysłu burmistrza Mieczysława Szczurka o powołaniu w Domu Narodowym superjednostki zajmującej się kulturą i promocją miasta, albo mamy do czynienia z kolejną odsłoną sporu na linii Rada – Burmistrz. Wczoraj cieszyńscy radni ściągnęli z obrad propozycję uchwały w sprawie nadania nowego statutu Cieszyńskiemu Ośrodkowi Kultury „Dom Narodowy”, który – według burmistrza Mieczysława Szczurka – jest pierwszym krokiem w kierunku przeniesienia części kompetencji z Wydziału Kultury i Wydziału Promocji do Domu Narodowego. Radni uważają, że to krok w nieznane.
O pomyśle stworzenia w Domu Narodowym jednostki specjalnej ds. kultury i promocji pisaliśmy jeszcze w marcu. - Trwają przygotowania do zmian w organizacji urzędu – mówiła nam wówczas Edyta Subocz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Cieszynie. Zmiana – jak przyznała Edyta Subocz – ma na celu powstanie w „Domu Narodowym” silnej i prężnej jednostki kultury zajmującej się organizacja imprez miejskich oraz promocji miasta.
Czytaj: W Cieszynie powstanie super wydział do kultury i promocji
Burmistrz Mieczysław Szczurek w rozmowie z OX.pl o sprawie mówi niechętnie: - To nie kwestia samego COK-u, ale wszystkich jednostek kultury. Jest nowa ustawa, a zmiany w statutach jednostek są jej konsekwencją. - W proponowanej przeze mnie uchwale były zapisy, które pozwalały na to by COK mógł prowadzić działania na rzecz promocji miasta – przyznaje burmistrz Mieczysław Szczurek. I dodaje: - Dom Narodowy będąc jednostką kultury ma większe szanse i możliwości prowadzenie działań kulturalnych i promocji niż Urząd. Pewne działania COK-u są dopuszczalne przepisami, chodzi o działania, które Urząd prowadzić nie może.
Radny Eugeniusz Raabe w imieniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przekonywał radę do ściągnięcia z obrad propozycji burmistrza. - Wyjaśnienia Burmistrza co do propozycji zmian organizacyjnych COK „Dom Narodowy” mimo wcześniejszych próśb zarówno Komisji Oświaty jak i radnych spoza Komisji oraz działaczy kultury złożone zostały zbyt późno, aby móc w tak krótkim terminie odnieść się do nich. Proponowane zmiany budzą liczne wątpliwości i kontrowersje – uważa radny Raabe.
20 (na 21) radnych głosowało za ściągnięciem tego punktu z obrad sesji. - Sam tak głosowałem, temat jest bardzo ważny i wymaga dyskusji – mówi Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miejskiej. - To dobrze, że burmistrz podejmuje działania na rzecz poprawy funkcjonowania jednostek odpowiedzialnych za promocję i kulturę w Cieszynie. Niestety ta propozycje nas zaskoczyła. Radni nie zostali też poinformowani przez burmistrza jaki jest cel jego działań – tłumaczy przewodniczący Zemła.
- Wszystkie dokumenty zostało przekazane terminowo. Dochowałem obowiązujących terminów – tłumaczy burmistrz Mieczysław Szczurek. Ale unika odpowiedzi na nasze pytania o kierunek jego reformy. - Do rozmowy możemy wrócić, kiedy radni przyjmą propozycję uchwały – mówi burmistrz. Nie wiemy czy Wydział Promocji i Wydział Kultury zostaną zlikwidowane, czy pracownicy i ilu przejdzie do Domu Narodowego, kogo burmistrz widziałby na czele nowej jednostki.
Zamieszanie na linii Radni – Burmistrz przypomina wydarzenia ze stycznia tego roku, kiedy cieszyńscy radni twierdzili, że zostali przez Burmistrza zaskoczeni propozycją uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji Przedszkola nr 1 w Cieszynie, która spotkała się z silnym protestem mieszkańców (sprawa dotyczyła budowy sali gimnastycznej w SP 1). - Rzczywiście widzę tu pewne analogie z zamieszaniem wokół sali gimnastycznej w szkole SP 1. Proponuje nam się jakieś rozwiązanie, a my nie mamy o nich pełnej wiedzy - przyznaje Bolesław Zemła.
Łukasz Grzesiczak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.