Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Spacer po parku Bedřicha Smetany we Frydku-Mistku

Tym razem proponujemy wybrać się do Frydku-Mistku, a raczej konkretnie do Mistku i pospacerować po parku Bedřicha Smetany (Sady Bedřicha Smetany). Miejsce idealne na spacer dla całej rodziny. Można pospacerować alejkami w cieniu drzew, posiedzieć na ławkach przy fontannie, a dzieci znajdą zajęcie na placach zabaw.

W krótkiej notce informacyjnej o danym miejscu na portalu mapy.cz przeczytamy, że „już pod koniec XIX wieku mieszkańcy wykorzystywali nadbrzeżny park do spacerów i aktywnego wypoczynku. W tamtym czasie powstała tutaj strzelnica, boisko sokole oraz kąpielisko. Później powierzchnia parku była kilkakrotnie zmniejszana, głównie z powodu okolicznej zabudowy.
Obecnie park zajmuje powierzchnię 7,2 ha i jest jednym z największych w mieście. Znajduje się tu wiele interesujących drzew, place zabaw dla dzieci, fontanna oraz pawilon z restauracją. Ciekawostką jest unikalny labirynt o średnicy 11 metrów znajdujący się przed altaną.”

Jak więc widać podczas rodzinnego wyjazdu każdy w parku znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Przybliżając postać patrona parku cytując za Wikipedią  "Bedřich Smetana (ur. 2 marca 1824 w Litomyšlu, zm. 12 maja 1884 w Pradze) to czeski kompozytor okresu romantyzmu.

Życiorys
Smetana od młodości uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, grywał również w amatorskim kwartecie smyczkowym, do którego należeli członkowie jego rodziny. Mimo początkowych oporów ze strony ojca, w latach 1840–1843 studiował muzykę w Pradze. Pracował tam jako nauczyciel muzyki, a w 1848 otrzymał pomoc finansową Ferenca Liszta na założenie własnej szkoły.

Języka czeskiego zaczął się uczyć dopiero pod wpływem przemian politycznych i społecznych drugiej połowy XIX stulecia, które obudziły czeski ruch narodowy i wzbudziły w Smetanie uczucia patriotyczne. Wcześniej porozumiewał się głównie w języku niemieckim.

W 1856 Smetana wyjechał do Szwecji, gdzie uczył, prowadził orkiestrę i dawał koncerty kameralne. W 1863, po powrocie do Pragi otworzył po raz drugi szkołę muzyczną, gdzie miała być propagowana głównie muzyka czeska. W 1874 z powodu zapalenia kości stracił słuch, ale nie przestał komponować. W tym okresie skomponował większość poematów symfonicznych z cyklu Moja Ojczyzna (Má vlast, 1872–1879), także Kwartet smyczkowy „Z mojego życia” (z 1876). Oprócz tego napisał Trio fortepianowe i wiele utworów na fortepian solo, w tym polki i tańce czeskie. Do najbardziej znanych jego oper należą Sprzedana narzeczona (Prodaná nevěsta) z 1866, Dalibor i Dwie wdowy (Dvě vdovy) z 1874, Libusza (Libuše) z 1881, Czarcia ściana (Čertova stěna). Autorką librett do szeregu jego oper była Eliška Krásnohorská.

Do międzynarodowej popularności Sprzedanej narzeczonej bardzo przyczynił się Gustav Mahler. Zobaczył tę operę w 1892 roku w Wiedniu i tak mu się spodobała, że 2 lata później wystawił ją w Hamburgu, potem wprowadził do repertuaru Opery Wiedeńskiej, a w 1909 roku do Metropolitan w Nowym Jorku. W Polsce wystawiono ją w roku 1902, potem dopiero w latach 60.

W 1883 jego choroba psychiczna na tyle się nasiliła, że został umieszczony w szpitalu w Pradze, gdzie zmarł w następnym roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu wyszehradzkim w Pradze.

Smetana jest uważany za pierwszego kompozytora, który komponował muzykę specyficznie czeską w charakterze, jednocześnie wynosząc ją ponad przeciętność. Jego twórczość wywarła duży wpływ na Antonína Dvořáka."

Do Frydku-Mistku dojedziemy wygodnie pociągiem z Czeskiego Cieszyna (jeżdżą co godzinę, w zależności od dnia i godziny około 15 lub 40 po każdej pełnej godzinie). Wysiadamy na dworcu we Frydku-Mistku. Po zejściu do przejścia podziemnego pod torami skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę rzeki Ostrawicy. Mostem przez Ostrawicę przechodzimy do Mistku, tym samym opuszczamy Śląsk i przechodzimy na Morawy. Park Bedřicha Smetany znajduje się zaraz za rzeką. Z dworca to raptem 1 km spaceru


(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: