Dokąd na wycieczkę? Krótka „pętelka” z Prażma do Prażma
Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Prażmie. Najkrótszą drogą z Cieszyna to 25 km. Samochód zostawić możemy na parkingu pod kościołem pw. św. Jana Nepomucena w Prażmie. Zbudowano go w latach 1807 – 1817. Zastąpił on pierwotny drewniany kościół z 1762 roku zburzony w 1815.
Od parkingu pod kościołem wędrujemy w górę asfaltową drogą. Jeśli na wycieczkę wybraliśmy się z dziećmi, to nie ujdziemy zbyt daleko do pierwszego postoju. Zaledwie około 200 metrów powyżej kościoła, po lewej stronie asfaltowej drogi pomiędzy zabudową domków rodzinnych, którą idziemy za znakami niebieskiego szlaku turystyki pieszej, znajduje się miejsce odpoczynkowe z huśtawką. Jest tam stół z ławkami, miejsce na ognisko i wspomniana huśtawka. Wyryty na drewnianej tablicy napis informuje: „Na tym miejscu możecie odpocząć, tylko wiedzcie, że znajdujecie się na terenie prywatnym, który przygotowali i dbają o nie członkowie Klubu Wolnego Czasu Prażmo, dlatego was prosimy o utrzymanie porządku”.
Kawałek wyżej, po prawej stronie, znajduje się cmentarz. Pierwszym, co rzuca się w oczy, to drewniana dzwonnica. Pierwotnie stała w pobliżu cmentarza. W 1999 roku została przeniesiona na cmentarz, w miejsce zniszczonej sali obrzędowej. Po lewej stronie drogi natomiast, naprzeciw cmentarza, zobaczymy rzeźbę Jezusa Chrystusa, którą ustawiono w tym miejscu w 1994 roku.
Idąc wciąż w górę za znakami niebieskiego szlaku turystycznego miejscami na lewo podziwiać możemy widoki na góry. Mijamy także miejsce z ławką ustawioną pod drzewem, przy którym umieszczono tablicę z napisem: „V těchto místech stával lovecký zámeček. Frýdecká vrchnost ráda pořádala honby v beskydských lesích. Již v dávných dobách začínala na tomto místě jelení obora. Kolem roku 1680 byl v oboře postaven dřevěný lovecký zámeček. Podobu zámečku neznáme, ale mnoho o ní napoví jeho půdorys dochovaný na mapě Těšínská z roku 1780 a také popis, který je uveden v urbáři z roku 1684. Lze předpokládat, že zámeček měl dvě kaple a dvě kolny. Vedle stáli pivovar, komory, kuchyně, věž nepochybně nebo po honu sloužily k odpočinku a k zábavě. Zámeček zřejmě založil František Eusebius hrabě z Oppersdorfu a v době, kdy zde pobýval, se zmiňuje v archivech v roce 1798, kdy byli majitelé frýdeckého panství připojeni k zámku. Před rokem 1798 byli pronajímány byty pro 5 až 6 rodin panských zaměstnanců a stále zde ještě bydlelo služebnictvo. Poslední zmínka o zámečku je z roku 1804, na katastrální mapě Pražma z roku 1836 již není zaznamenán.
Autorem pokusu o rekonstrukci zámečku pro 2. pol. 18. století je Rostislav Vojkovský.” W tłumaczeniu na język polski: „Kiedyś w tych okolicach znajdował się pałacyk myśliwski. Frydecka szlachta lubiła organizować polowania w beskidzkich lasach. Już w dawnych czasach w tym miejscu istniał zwierzyniec. Około 1680 roku na terenie zwierzyńca wybudowano drewniany pałacyk myśliwski. Nie znamy kształtu pałacu, ale jego układ, zachowany na mapie Śląska Cieszyńskiego z 1780 r., oraz opis na planie miasta z 1684 r. wiele nam o nim mówią. Można przypuszczać, że pałacyk posiadał dwie kaplice i dwie stajnie. Obok stał browar, spiżarnie, kuchnia, wieża niewątpliwie po polowaniu służyła do odpoczynku i rozrywki. pałacyk został prawdopodobnie wybudowany przez Franciszka Euzebiusza, hrabiego Oppersdorfu, a wzmianka o jego pobycie pojawia się w archiwach w 1798 roku. Przed 1798 r. wynajmowano mieszkania dla 5 do 6 rodzin pracowników dworskich i nadal mieszkała tu służba. Ostatnia wzmianka o pałacyku pochodzi z 1804 roku, nie ma go już na mapie katastralnej Prażmy z 1836 roku.
Autorem próby rekonstrukcji zamku z drugiej połowy XVIII wieku jest Rostislav Vojkovský.”
Po chwili kończy się asfalt. Na rozdrożu leśnych dróg gruntowych obieramy tą w lewo – tak, jak prowadzi niebieski szlak turystyczny. Szlak po niespełna 2 km doprowadzi nas do góry o nazwie Obora. Lektura ustawionej poniżej tablicy rzuca światło na etymologię nazwy góry. Obora to bowiem zwierzyniec.
Po kolejnych niespełna 300 metrach dochodzimy do rozdroża szlaków turystycznych Na Przełęczy. Tam kończy się niebieski szlak turystyczny, a zaczyna żółty. Idziemy nim nieco ponad 300 metrów, po czym skręcamy w prawo, w nieznakowaną leśną drogę. Niespełna 3 km wędrować będziemy nieznakowaną wpierw drogą, a następnie leśną ścieżką. Przyda nam się więc tablet lub smartfon ze ściągniętą aplikacją mapy.cz i naniesioną na niej trasą wycieczki. Trasę znajdziemy tutaj.
Po drodze raz po raz pomiędzy drzewami dostrzeżemy charakterystyczny szczyt Łysej Góry.
Po wspomnianych niespełna 3 km wędrówki dojdziemy do skrzyżowania, na którym już byliśmy. Tam spotykamy znaki niebieskiego szlaku i kierując się nimi wracamy kilometr do parkingu przy kościele.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
