Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Do 6 grudnia dzieci i młodzież mogą zgłaszać się na XVII Konkurs Gwar

"Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy" to recytatorski konkurs gwarowy dla dzieci i młodzieży z obu stron podzielonego granicą państwową regionu Śląska Cieszyńskiego. W tym roku odbędzie się już XVII jego edycja. Od kilku już lat organizowany jest w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”. Tak będzie i w tym roku. Tyle, że przesłuchania odbywać się będą zdalnie, oline. Na decyzję o udziale zostało niewiele czasu – termin nadsyłania zgłoszeń upływa bowiem 6 grudnia.

Choć nie ma jeszcze udostępnionego formularza zgłoszeniowego, gdyż ten, tak, jak i szczegółowy regulamin konkursu, oraz zasady RODO są jeszcze w konsultacji z prawnikiem COK i tzw. RODO-wcem, to już można zastanawiać się, czy chce się w konkursie wystąpić i co zaprezentować jury i publiczności. Stali bywalcy konkursu już mniej więcej wiedzą, o co w nim chodzi. A chętni do wzięcia udziału po raz pierwszy mogą poczytać regulaminy poprzednich edycji. Idea i główne założenia konkursu są bowiem od lat niezmienne: propagowanie gwar przodków wśród dzieci i młodzieży szkolnej po obu stronach Olzy.

Konkurs skierowany jest do dzieci, uczniów i młodzieży wszystkich typów szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz placówek kultury, którzy zamieszkują na terenach historycznej Ziemi Cieszyńskiej po obu stronach Olzy, zarówno w Polsce, jak i Republice Czeskiej. Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia charakterystycznych gwar wielu pokoleń rdzennych Polaków tego regionu. Konkurs ma kultywować i zachęcać do mówienia językiem ojców i praojców, ubierania autentycznych strojów, odtwarzania obrzędów i zwyczajów oraz prezentowania w formie scenicznej wydarzeń z przeszłości i czasów współczesnych.

Pomysłodawcą i długoletnim głównym organizatorem Konkursu była Sekcja Ludoznawcza PZKO z Leszkiem Richterem na czele. Wydarzenie organizuje Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach i COK „Dom Narodowy” w Cieszynie. Tam też w dniach 16 i 17 grudnia odbywać się będą przesłuchania gwarowych wystąpień uczestników. Tyle, że w placówce zbierze się jedynie jury. Uczestnicy na konkurs nadsyłać będą nagrania swych wystąpień.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że koncert laureatów uda się zorganizować w formie tradycyjnej, a zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych wystąpią na scenie przed publicznością. Koncert finałowy wraz z uroczystością wręczenia nagród i dyplomów planowany jest na 28 grudnia o godz. 16.00. Ma odbyć się w sali widowiskowej w COK „Dom Narodowy”.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: