Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czechosłowacka i polska moderna w albumie

14 grudnia w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyła się promocja dwujęzycznego, czesko-polskiego albumu pt. „Czechosłowacka i polska architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym”, autorstwa Przemysława Czernka i Mariusza Makowskiego.

Wydarzeniu temu towarzyszył wykład na temat obiektów zamieszczonych w publikacji Czernka - historyka architektury i autora wydanej przed kilku laty publikacji „Szlakiem cieszyńskiej moderny”. Sam natomiast album zawiera fotografie architektury z epoki, w większości z okresu międzywojennego, gdyż zamiarem autorów było pokazanie obiektów w takim stanie, w jakim zostały stworzone, czyli, jak to ujął Makowski, „jaki był zamiar artystyczny twórcy”. – Wiele z tych budynków istnieje do dzisiejszego dnia, ale niestety w większości są już one po wielu zmianach „styropianowych”, z wymienionymi oknami, czy klamkami, w związku z zakładaniem domofonów. Tak więc w albumie znajdziemy kilkadziesiąt pięknych fotografii prezentujących architekturę dwudziestolecia międzywojennego: gmachy użyteczności publicznej, szkoły, ratusze, urzędy, szpitale, kościoły, nowe osiedla mieszkaniowe, ale także nowoczesne kamienice i prywatne wille.

 Podział Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. stworzył na naszym terenie nowe warunki ekonomiczne, co miało odbicie w architekturze. Na przykład gdyby nie granica, nie powstałby w takim kształcie Czeski Cieszyn, a stary Cieszyn nie stałby się małym prowincjonalnym miasteczkiem i znaczącym dużo mniej niż w czasach CK Monarchii – mówił Makowski. 

Zdaniem pracownika Muzeum architektura tego okresu, której wiele przykładów można spotkać w naszym regionie, została jakby trochę zapomniana i niedoceniona. – Teraz chcieliśmy przypomnieć, że oprócz tego, że mamy piękne centra starych miast jak Cieszyn, Jabłonków, Skoczów czy Bielsko, to miasta w okresie międzywojennym bardzo się rozwijały i na ich obrzeżach powstały wspaniałe i imponujące realizacje architektoniczne – podsumował Makowski.

 

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: