Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

COVID-19. Szpital w ciągłej gotowości

Coraz głośniej epidemiolodzy alarmują o ponownym uderzeniu koronawirusa. Choć znoszone są obostrzenia i na ulicach sytuacja wróciła do normy, wciąż ludzie chorują i umierają z powodu koronawirusa. Jesienią, kiedy nasza odporność będzie niższa, epidemiolodzy spodziewają się kolejnego uderzenia. Jak na ten czas przygotowuje się Szpital Śląski w Cieszynie?

Choć medyków jak na lekarstwo, stawiają czoła koronawirusowi i walczą z COVID-19. Szpital jest w ciągłej gotowości do przyjmowania pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Niebawem być może przyjdzie im ponownie stanąć do walki z COVID-19, choc pierwsza bitwa wcale jeszcze nie została zakończona... – Jesteśmy bogatsi o doświadczenie zdobyte od początku epidemii i postawienia Szpitala Śląskiego w stan podwyższonej gotowości – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Jak dowiedzieliśmy się w szpitalu trwają intensywne prace modernizacyjne w Pawilonie III przybliżające moment przeniesienia Oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz Oddziału gruźlicy i chorób płuc do ich docelowej lokalizacji w tym pawilonie. – Planowany termin oddania do użytku zmodernizowanych oddziałów w tej nowej lokalizacji, to przełom września i października 2020 r. Będziemy wówczas mogli powiedzieć, że lokalowo i pod względem nowoczesności wyposażenia medycznego jesteśmy o wiele lepiej przygotowani, aniżeli na początku pandemii – mówi dyrektor cieszyńskiego szpitala.

Walka z koronawirusem to również ogromne wydatki dla placówki. Na potrzeby walki z COVID-19 zamówiono i zakupiono sprzęt oraz wyposażenie za kwotę ponad 10 335 000 zł. Na środki ochrony osobistej (np. maski, ubrania ochronne) wydatkowano kwotę ponad 350 000 zł. – Najbardziej wartościowy jest kontenerowy zakład diagnostyki TK i RTG, który pozwolił nam rozdzielić ścieżki diagnostyczne dla pacjentów „covidowych” i pozostałych. Środki te pozyskano dzięki wsparciu wielu darczyńców, wsparciu Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego oraz władz samorządowych. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Bez tego wsparcia niemożliwe byłoby udźwignięcie wyzwania jakim jest zagrożenie koronawirusem.Zakupione wyposażenie pozwala skuteczniej walczyć z COVID-19, ale też będzie służyć Pacjentom Szpitala Śląskiego przez najbliższe lata, po zakończeniu pandemii – stwierdza Czesław Płygawko.

Wśród zakupionego sprzętu są m.in. aparaty do masażu serca, do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej, bronchofiberoskop, defibrylator, EKG, fumigator, kardiomonitory, łóżka intensywnego nadzoru, szpitalne i transportowe, kontenerowy zakład diagnostyki TK i RTG, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, respiratory, urządzenie do monitorowania rzutu serca metodą kalibrowaną i niekalibrowaną, urządzenia do kontrolowanego zarządzania temperaturą pacjenta, USG, wideolaryngoskop, wideoendoskop intubacyjny czy zintegrowany system nadzoru nad pacjentem.

Szpital utrzymuje się z własnego budżetu, jednak w związku z wyjątkową wytuacją walki z wirusem mógł liczyć także na dodatkowe wsparcie. – Dla Szpitala zadeklarowane są środki z budżetu Państwa i Urzędu Marszałkowskiego na zrefinansowanie zakupów inwestycyjnych dokonanych na etapie przygotowania do walki z epidemią koronawirusa i w czasie jej trwania. Od początku ogłoszenia stanu epidemii do Szpitala Śląskiego zaczęła natomiast napływać ogromna pomoc finansowa i materialna ze strony różnych fundacji i instytucji, przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Dziękując im wszystkim za to bezprecedensowe wsparcie, podkreślić należy, że bez tego wsparcia Szpital miałby niewyobrażalne problemy z zachowaniem bezpieczeństwa udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom jak i z zachowaniem bezpieczeństwa personelu udzielającego tych świadczeń. Dlatego w tym momencie wszystkim darczyńcom i ofiarodawcom zarówno instytucjonalnym jak i indywidualnym, należy się serdeczne podziękowanie. To dzięki ich ofiarności Szpital żyje i pracuje – dodaje Czesław Płygawko.

Jednak ciągle brakuje tego najważniejszego – personelu medycznego, który zajmie się pacjentem. –Niedobór personelu medycznego występował jeszcze przed epidemią. To problem wszystkich placówek medycznych w kraju. Obecna sytuacja tylko zaostrzyła te problemy braków kadrowych zarówno wśród lekarzy specjalistów, jak i średniego personelu medycznego. Nowe zasady funkcjonowania oddziałów szpitalnych związane z obostrzeniami podnoszącymi bezpieczeństwo samych pacjentów, jak i równie ważne bezpieczeństwo pracy personelu medycznego, konieczność tworzenia autonomicznych zespołów lekarsko-pielęgniarskich, oddzielnych dla pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia, spowodowało, że wskazane byłoby zatrudnienie nowego personelu medycznego. Niestety brak na rynku usług medycznych dostępnego dodatkowego personelu, dlatego szpital pracuje w oparciu o obecnie zatrudniany personel w zwiększonym wymiarze czasu pracy – rozkłada ręce dyrektor szpitala.

Do wszystkich korzystających z usług medycznych w szpitalu, skierowany jest apel o cierpliwość. Tym każdy z nas może wspomóc personel medyczny. - Na obecnym, trudnym etapie walki z koronawirusem, gdy ma miejsce „odmrażanie” szpitala celem powrotu do udzielania świadczeń pacjentom zgodnie z potrzebami i w ilości takiej, jak przed epidemią, oczekujemy przede wszystkim zrozumienia pacjentów dla wydłużonego czasu oczekiwania na przyjęcie przez lekarza oraz wydłużony czas badań i udzielanych świadczeń. Wynika to z obowiązywania i stosowania przez nas rygorystycznych procedur bezpieczeństwa, takich jak konieczność izolowania czasowego badanych pacjentów, rozdzielania ścieżek diagnostycznych dla pacjentów „covidowych” i tych z innymi schorzeniami, stosowania ograniczeń co do liczby osób przebywających w jednym pomieszczeniu, częstsza konieczność odkażania i dezynfekcji pomieszczeń oraz aparatury medycznej, które to czynności nie mogą być wykonywane w obecności pacjentów lub personelu. Te i inne ograniczenia sprawiają, że czas oczekiwania i samo udzielanie świadczeń trwa dłużej i w pewnych sytuacjach może być uciążliwe dla pacjentów. Zatem o zrozumienie i wyrozumiałość w tym zakresie prosimy naszych pacjentów – dodaje dyrektor.

Jednocześnie władze szpitala apelują do wszystkich, aby nie unikali kontaktu ze szpitalem; jakiekolwiek problemy zdrowotne nie powinny bowiem być bagatelizowane i należy szukać fachowej pomocy u lekarzy. Jak zapewnia nasz rozmówca placówki ochrony zdrowia w czasie epidemii są bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania wprowadzonych w nich procedur i zasad bezpieczeństwa.

redka

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-21 22:26:54
: Niech korzysta szybko kto może, epidemia już wkrótce pozamyka szpitale i zasypie ten kraj nieboszczykami
2020-07-21 23:23:42
: @św.Patryk: Tak, trupy bedą leżeć na ulicach i czekać na karawany, które nie będą wyrabiać z ich zbieraniem.
2020-07-22 00:16:13
doler: Covid19 to nie bajki, dziś odszedł od nas nasz przyjaciel Adam. 38 letni facet...swietny człowiek. Także naprawdę tu nie ma z czego sie śmiać i bagatelizować. Jesteś młody, zdrowy ok nic ci nie grozi ale to nie oznacza ze przeniesiony wirus przez Ciebie nie zabije Ci bliskiej osoby. A braki kadrowe to wina systemu. Jak mozna kształcić za darmo lekarza z moich podatków idzie na to 300rys zl a potem ten czlowiek po studiach wyjeżdża za granice. I nie chodzi tylko o lekarzy ale wszystkie studia wyższe. Wprowadzic odpłatność z odroczonym terminem, przepracujesz w PL 10 lat po studiach w ten czas mozesz wyjechac.
2020-07-22 01:17:34
piki1969: Ludzie są tępi w większości , potrzeba bliskiej tragedii żeby coś zrozumieć, a zlekarzami całkowita racja. I jeszcze czechów nam tu trzeba
2020-07-22 02:41:34
Gigi13: Tak jest virus i trzeba jakoś z nim żyć ale te nakazy/zakazy ludzie mają tego dość LUDZIE CHCĄ ŻYĆ pełną garścią i niestety raz umrze ktoś na 10.000 osób a dopasujmy do tego inną umieralność ludzi to sami zrozumiemy jak medialnie jest to nadmuchane.
2020-07-22 06:38:39
Mach: Gigi- ludzie raczej , jak już to "chcą żyć pełną piersią" ,a brać "pełną garścią".
2020-07-22 08:03:28
tomi71: Kto ma umrzeć i tak umrze ...ja też nie wiem kiedy się to stanie i nie siedzę z tego powodu zamknięty w domu. Każdy, kto sie urodził musi umrzeć, więc może od razu ...po co żyć? Szkoda tylko, że prawo do "normalnego życia" odbiera nam państwo. I już marzę o dniu kiedy włączając radio, czy TV na początku wiadomości nie usłyszę informacji o COVID ... ciągle ta propaganda ...i kasa
2020-07-22 10:10:38
Chochlik888: @doler, to nie chodzi o to, że nie ma wirusa czy zagrożenia, tylko o "zdroworozsądkowe" podejście do sprawy. Bo to, co się teraz odstawia jest mocnym nadużyciem, które ma wyniszczające skutki społeczno-gospdarcze. Jeżeli przyjrzymy się liczbom, ilość zachorowań/zgonów przy wzięciu pod uwagę całej populacji danego kraju idą one w dziesiętne i setne części procenta. Jeżeli dodamy do tego "bezobjawowców" oraz osoby, które się nie zgłoszą przy gorączce, katarze, kaszlu itd, spokojnie to można podzielić jeszcze przez 10-20, bo na 100% jest/było 10-20krotnie więcej zarażonych na świecie. Pewne środki ostrożności muszą być zachowane, a uwaga powinna się skupiać szczególnie na grupie ryzyka i to wszystko. Wszędzie są teraz tłumy i gdyby było tak, jak przedstawiają media, mielibyśmy pogrom i śmierć idące w dziesiątki i setki tysięcy dziennie. Jedno jest pewne, kolejnego zamknięcia nie wytrzyma większość państw i to jest realne zagrożenie i tego powinniśmy się obawiać. Pozdrowienia.
2020-07-22 11:43:22
altacet: A jak wytłumaczyć ludziom,że mają się nie gromadzić skoro można robić wesela,procesje i nabożeństwa? Za to do lekarza nie można się dostać.
2020-07-22 12:22:11
Jarek.K: Doler - nic się nie zmieni dopóki kościół katolicki i prawactwo będzie u władzy. Ciemnota głosuje na ciemnotę. Kiedy to się skończy? 20-30 lat, jak kołtuństwo się przetrzebi.
2020-07-22 14:49:36
Jarek.K: Zresztą czego się tu bać. Świętych w tym kraju mamy od zaje.....nia z Wojtyłą na czele więc spokojna głowa.
2020-07-23 01:59:51
Gigi13: Mach-biorąc pod uwagę maseczki to zdecydowanie pełną piersią!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: