Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci w sieci (45)

No i stało się. Przypomnijmy, we wszystkich bibliotekach naszego powiatu ale i całej Polski ukazały się podobnie brzmiące ogłoszenia: „Drodzy Czytelnicy, informujemy, że na podstawie decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ale przede wszystkim w trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo, odwołujemy wszystkie najbliższe spotkania i wydarzenia odbywające się w naszej bibliotece. Jednocześnie wszystkie działy biblioteki pozostaną nieczynne dla odwiedzających od 12 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r. (do odwołania)”

Osoby, które zdążyły wypożyczyć kilka ciekawych tytułów są teraz wygranymi. Jednak co zrobić, gdy chcemy coś poczytać, a nie mamy obok siebie żadnej książki? W dobie świata wirtualnego możemy znaleźć i wypożyczyć książkę drogą elektroniczną z wielu dostępnych portali internetowych. Pisaliśmy, że taką ofertę ma cieszyńska Biblioteka Miejska w Cieszynie, ale to nie jedyne miejsce, które oferuje darmowe ebooki, audiobooki czy czytaki (pdf).

Portali z darmowymi książkami jest wiele i wystarczy tylko w wyszukiwarce wpisać „darmowe książki/audiobooki do pobrania” i pojawi się lista z której wybierzemy na pewno coś dla siebie. Praktycznie wybór wszędzie odbywa się według gatunku bądź autora. Można również wybierać po tytule, jeżeli szukamy konkretnej pozycji. Jedynym warunkiem dla osoby zainteresowanej pobraniem jest zarejestrowanie/zalogowanie się na portalu.

Poniżej dwa przykładowe adresy internetowe do portali z darmowymi książkami w różnych formatach oraz prasą:

Osoby z dysfunkcją wzroku posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności 04 mogą korzystać z darmowej oferty Działu Zbiorów dla Niewidomych z książkami w formacie daisy, mp3, czytak i syntetyczne mp3 oraz z kiosku z prasą.

Mamy nadzieję, że okres tych 14 dni wolnego od bibliotek i innych instytucji kulturalnych nie zostanie przedłużony i będziemy mogli wrócić do normalności i rzeczywistości...

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-14 10:13:15
donekT: Albert Camus „Dżuma”, w której autor nawiązał do filozofii egzystencjalizmu, samo dzieło zostało napisane jako powieść paraboliczna. W algierskim mieście Oran wybuchła epidemia dżumy. Na kilka miesięcy, chyba dziewięć, miasto stało się areną walki o przetrwanie. W związku z zaistniałą sytuacją zostały przedstawione różne zachowania wobec opisanych zdarzeń. Tytułowa Dżuma stała się symbolem śmierci, zła. Główny bohater powieści Bernard Rieux z oddaniem walczył o życie swoich pacjentów. Uczynił to w imię zwykłej ludzkiej solidarności, chciał nieść ulgę w cierpieniu. Pomogli mu: Grand- urzędnik merostwo i dziennikarz- Raymond Rambert. Byli jednak tacy, którzy uważali, że dżuma stanowiła słuszną karą za występki mieszkańców Oranu. Płomienne kazania na ten temat wygłaszał ksiądz Peneloux. Został przedstawiony jako agresywny, skostniały w swoich poglądach fanatyk religijny. Przy łóżku cierpiącego dziecka miał przeżyć wielką przemianę i podjął walkę z chorobą. Sam umarł. Narrator, który ukazał doktora Rieux, pokazał, jak dżuma wpłynęła na funkcjonowanie mieszkańców. Początkowo starali się udawać, że nic się nie dzieje, chodzili do kawiarni, teatrów. Z czasem zaraza coraz bardziej ich terroryzowała, zaczęła dominować nad ich życiem. Miasto, izolowane od kraju, stało się więzieniem, pułapką. Ludzie ulegli zmianom. Jedni popadli w obłędną rozpacz, a inni stanęli do walki ze złem, jak doktor Rieux, Tarrou czy dziennikarz Rambert. Po zwycięstwie nad epidemią mieszkańcy Oranu stali się zupełnie innymi ludźmi. Z jednej strony skażeni zostali złem, bo otarli się o śmierć, z drugiej strony umocnieni zostali w walce ze złem, które mogło i może pojawić się wszędzie i w każdej chwili. Już sam tytuł sugeruje, że celem autora było ukazanie historii ludzkiej walki z szalejącą w Oranie epidemią dżumy. Dżumę możemy potraktować jako metaforę, pretekst, dzięki któremu Albert Camus ukazał zjawisko o wiele szersze i głębsze znaczeniowo. Dżumę można potraktować jako metaforę zła, totalitaryzmów XX wieku, lub II wojny światowej. Zło towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia i może przyjąć nieskończoną liczbę postaci. Dżumę możemy potraktować jako historię potyczki w odwiecznej walce człowieka ze złem, które jest wszędzie, nawet w samym człowieku. Godna polecenia jest również kryminał „Dżuma w Breslau” autorstwa Marka Krajewskiego.
2020-03-14 12:47:13
jasper: Ciekawa pozycja - „ Staropolskie postawy wobec zarazy“ - J. Kracika. Z jednej strony chrzescijanskie uczucia do blizniego nakazywaly pomoc chorym, z drugiej strony paniczny lek nie pozwalal na milosierdzie. Czy cos sie zmienilo, patrzac na czasy obecne ???!
2020-03-14 14:48:16
jasper: I w temacie - „ Milosc w czasach zarazy „ - Gabriela Marqueza. Choc nie zawsze to co wydawalo sie miloscia, nia bylo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: